Gasberaad: Vijlbrief moet puin ruimen van voorgangers
GRONINGEN (ANP) - De nieuwe staatssecretaris van Mijnbouw Hans Vijlbrief moet het puin van zijn voorgangers opruimen, zegt voorman Jan Wigboldus van het Groninger Gasberaad. De belangenorganisatie sprak dinsdag met Vijlbrief tijdens zijn werkbezoek aan Groningen.
Naast het Gasberaad, waarin organisaties zich hebben verenigd om op te komen voor verschillende belangen in de regio, sprak Vijlbrief ook met de Groninger Bodembeweging. Die club komt op voor Groningers met aardbevingsschade.
"We zijn elkaar niet naar de keel gevlogen", grapte Wigboldus over de ontmoeting met de bewindsman. Hij is positief over het gesprek. "Het is goed verlopen. De heer Vijlbrief stelde zich echt redelijk en bescheiden op." De staatssecretaris, eerder verantwoordelijk voor de Belastingdienst, heeft volgens het Gasberaad aangegeven dat hij "meer van de daden dan van de woorden is".
'Nog niet overtuigd'
Hoopgevend is dat niet nog niet direct, zegt Wigboldus. "Wij zijn nu bij de zevende bewindspersoon op dit dossier, geloof ik. We zijn nog niet overtuigd. Ervaring heeft ons geleerd dat nieuwe bezems wel schoon vegen, maar niet in Groningen." Daarnaast begon Vijlbrief op "achterstand", zegt de boer en belangenbehartiger. Groningers gingen dit weekeinde de straat op na gestuntel met subsidie voor huizen en nadat het vorige kabinet op de valreep aankondigde de gaskraan mogelijk meer open te draaien in 2022.
"Ondanks de goede voornemens zijn we wat murw geslagen hier", zegt Wigboldus daarover. Dat er één specifieke bewindspersoon voor het Groningendossier is, "kan helpen", aldus de voorman van het Gasberaad. "Maar de bal ligt dus bij de staatssecretaris." Verder willen de Groningers vooral zien wat het nieuwe kabinet gaat doen. Wel is hij blij dat Vijlbrief snel in gesprek wil met Duitsland over de vraag naar gas en de gevolgen daarvoor voor het echt kunnen dichtdraaien van de gaskraan.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Er is dinsdagochtend geen treinverkeer mogelijk van en naar Breda. Dat komt door een systeemstoring en duurt naar verwachting van de NS tot 08.15 uur. Volgens een woordvoerder van de NS heeft de storing te maken met wissels en is ProRail daarvoor verantwoordelijk. Een woordvoerder van ProRail bevestigt dat het gaat om een sein- en wisselstoring, maar zegt ook dat de monteur nog niet ter plekke is en dat de verwachte eindtijd van de NS een schatting is. "Dit kan nog wel eens langer duren," zei hij. "We weten nog niet precies wat er aan de hand is."
54 minuten geledenLEEUWARDEN (ANP) - De brandweer heeft de situatie in de Grote Hoogstraat in de historische binnenstad van Leeuwarden grotendeels onder controle. Er is geen kans meer op uitbreiding van de brand en er is geen asbest bij betrokken, meldt de Veiligheidsregio Fryslân dinsdag.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bijna 12.000 mensen die een huis huren van een woningcorporatie zijn ook eigenaar van één of meerdere woningen. Dat blijkt uit onderzoek van het Centraal Planbureau (CPB). Hoewel het maar een klein aantal (0,5 procent) van alle corporatiehuurders betreft, roept het volgens het CPB vragen op over "passend gebruik van schaarse sociale huurwoningen".
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als Nederlanders hun alcoholgebruik de komende jaren met twee glazen per week verminderen, kan dat tot 2050 ruim 11.500 kankerdiagnoses voorkomen. Dat heeft het Integraal Kankercentrum Nederland (IKNL) berekend. Per jaar komt dat neer op gemiddeld 427 gevallen die kunnen worden afgewend.
2 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Alle problemen op het spoor door het winterweer zorgden ervoor dat de NS-app vorige week maandag 28 miljoen keer werd geraadpleegd. Nooit eerder waren er zoveel bezoekers in de app, wat voor technische problemen zorgde, zei NS-directeur Wouter Koolmees maandagavond aan tafel bij Pauw & De Wit. "De vorige piek was bij de stakingen vorige zomer, toen 12 miljoen reizigers de app raadpleegden", aldus Koolmees.
3 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - In de historische binnenstad van Leeuwarden woedt in de nacht van maandag op dinsdag een zeer grote brand in een woning aan de Grote Hoogstraat. De Veiligheidsregio Fryslân meldt dat het pand aan de voorzijde op instorten staat. Eerder was al duidelijk dat de bovenste verdieping en het dak volledig in brand stonden en het vuur was overgeslagen naar naastgelegen panden.
3 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Alle problemen op het spoor door het winterweer zorgden ervoor dat de NS-app vorige week maandag 28 miljoen keer werd geraadpleegd. Nooit eerder waren er zoveel bezoekers in de app, wat voor technische problemen zorgde, zei NS-directeur Wouter Koolmees maandagavond aan tafel bij Pauw & De Wit. "De vorige piek was bij de stakingen vorige zomer, toen 12 miljoen reizigers de app raadpleegden", aldus Koolmees.
8 uur geleden