Gas en stroom duurder door oorlog en lagere temperaturen
DEN HAAG (ANP) - De grote energieleveranciers Vattenfall en Essent verhogen volgend jaar hun tarieven om de gestegen inkoopprijzen op de energiemarkt. Dit is het gevolg van "de geopolitieke spanningen, de lagere temperaturen waardoor de vraag naar gas toeneemt en de schaarste op de markt van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) waardoor gasprijzen stijgen", zegt een woordvoerder van Vattenfall.
Klanten bij Vattenfall, die per 1 januari een nieuw tarief ontvangen, gaan 1,3973 euro per kubieke meter gas betalen, vergeleken met het oude tarief van 1,3316 euro. Voor elektriciteit gaan zij 0,2806 euro per kilowattuur stroom betalen. Dit was 0,2673 euro. Deze nieuwe tarieven gelden voor ongeveer de helft van de klanten met een variabel contract. De vaste leveringskosten van stroom en gas blijven gelijk. Voor stroom is dit 7,99 euro per maand en voor gas 5,99 euro per maand.
Essent verhoogt de variabele tarieven voor gas vanaf volgend jaar met 2 cent naar 1,3920 euro per kuub. Het nieuwe tarief voor stroom blijft nagenoeg gelijk op 0,2946 euro. De vaste leveringskosten stijgen met 1 euro per maand voor zowel gas als stroom. Het vastrecht bedraagt daardoor voortaan 5,99 euro voor gas en 9,99 euro voor stroom. De nieuwe tarieven gelden voor bijna 1 miljoen huishoudens.
Netbeheerkosten
Bij Eneco gaat het variabele tarief voor gas omhoog, van 1,34892 euro per kuub, naar 1,37799 euro. Het stroomtarief gaat iets omlaag, van 0,31224 euro per kilowattuur, tot 0,30549 euro. De vaste leveringskosten blijven gelijk: gas blijft 7,99 euro per maand en elektriciteit 8,99 euro.
De energiebedrijven benadrukken dat de netbeheerkosten met ingang van 1 januari fors toenemen. De Autoriteit Consument & Markt (ACM) verwacht een tariefstijging van ongeveer 11 procent. Voor een gemiddeld huishouden betekent dat een stijging van zo'n 60 euro per jaar.
Minder belasting
Volgend jaar daalt de energiebelasting op gas en stroom wel iets. "Gemiddeld betaal je daardoor tussen de 20 en 30 euro minder belasting. Maar door stijgende netbeheerkosten merk je dit niet direct op je energierekening", stelt de woordvoerder van Vattenfall.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag overwegend met winsten gesloten, waarbij de Dow-Jonesindex een recordniveau bereikte. Beleggers reageerden aanvankelijk teleurgesteld op het kwartaalbericht van de grote chipfabrikant Broadcom, maar de aandelenkoersen van andere chipbedrijven herstelden gedurende de sessie enigszins.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Belgische financieel dienstverlener Euroclear krijgt toegang tot het AI-model Mythos van Anthropic. Dat bevestigt de grote afhandelaar van effectentransacties tegenover persbureau Belga. Mythos kan zwakke plekken in softwarebeveiliging razendsnel opsporen. Dat heeft tot grote zorgen geleid over de gevolgen als het systeem in verkeerde handen valt.
2 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG/AFP) - HSBC wordt in Frankrijk verdacht van hulp aan de voormalige gouverneur van de Libanese centrale bank bij het wegsluizen van geld, meldden Franse financieel aanklagers. Ze beschuldigen de Zwitserse divisie van de bank van witwassen en betrokkenheid bij omkoping en verduistering.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam legt een aantal technische diensten in handen van het Nederlandse KPN, om zo minder afhankelijk te zijn van niet-Europese techbedrijven. KPN werkt momenteel met een Duits bedrijf aan een Europese soevereine cloud, als lokaal alternatief voor het opslaan van data.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een bescheiden winst de handel uitgegaan. Daarmee werkte hoofdgraadmeter AEX verliezen van eerder op de dag weg. De beurskoers van chipbedrijven stond aanvankelijk onder druk door tegenvallende prognoses van de Amerikaanse chipmaker Broadcom, maar de koers van zwaargewicht ASML herstelde op het Damrak.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Commissie grijpt in om Europese banken te behoeden voor een concurrentienadeel door de invoering van strengere toezichtsnormen. Het dagelijks EU-bestuur stelde invoering van die nieuwe regels rondom kapitaalbuffers al twee keer uit door zorgen over het verschil met lossere Amerikaanse en Britse regels.
6 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De waarde van bitcoin daalt donderdag voor de vijfde dag op rij; de langste verliesreeks van de grootste cryptomunt sinds augustus vorig jaar. De daling volgt onder meer op het verrassende besluit van beursgenoteerde bitcoinopkoper Strategy om bitcoins te verkopen en door de aanhoudende onrust in het Midden-Oosten.
7 uur geleden