Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Gas en stroom duurder door oorlog en lagere temperaturen

Gas en stroom duurder door oorlog en lagere temperaturen

DEN HAAG (ANP) - De grote energieleveranciers Vattenfall en Essent verhogen volgend jaar hun tarieven om de gestegen inkoopprijzen op de energiemarkt. Dit is het gevolg van "de geopolitieke spanningen, de lagere temperaturen waardoor de vraag naar gas toeneemt en de schaarste op de markt van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) waardoor gasprijzen stijgen", zegt een woordvoerder van Vattenfall.

Klanten bij Vattenfall, die per 1 januari een nieuw tarief ontvangen, gaan 1,3973 euro per kubieke meter gas betalen, vergeleken met het oude tarief van 1,3316 euro. Voor elektriciteit gaan zij 0,2806 euro per kilowattuur stroom betalen. Dit was 0,2673 euro. Deze nieuwe tarieven gelden voor ongeveer de helft van de klanten met een variabel contract. De vaste leveringskosten van stroom en gas blijven gelijk. Voor stroom is dit 7,99 euro per maand en voor gas 5,99 euro per maand.

Essent verhoogt de variabele tarieven voor gas vanaf volgend jaar met 2 cent naar 1,3920 euro per kuub. Het nieuwe tarief voor stroom blijft nagenoeg gelijk op 0,2946 euro. De vaste leveringskosten stijgen met 1 euro per maand voor zowel gas als stroom. Het vastrecht bedraagt daardoor voortaan 5,99 euro voor gas en 9,99 euro voor stroom. De nieuwe tarieven gelden voor bijna 1 miljoen huishoudens.

Netbeheerkosten

Bij Eneco gaat het variabele tarief voor gas omhoog, van 1,34892 euro per kuub, naar 1,37799 euro. Het stroomtarief gaat iets omlaag, van 0,31224 euro per kilowattuur, tot 0,30549 euro. De vaste leveringskosten blijven gelijk: gas blijft 7,99 euro per maand en elektriciteit 8,99 euro.

De energiebedrijven benadrukken dat de netbeheerkosten met ingang van 1 januari fors toenemen. De Autoriteit Consument & Markt (ACM) verwacht een tariefstijging van ongeveer 11 procent. Voor een gemiddeld huishouden betekent dat een stijging van zo'n 60 euro per jaar.

Minder belasting

Volgend jaar daalt de energiebelasting op gas en stroom wel iets. "Gemiddeld betaal je daardoor tussen de 20 en 30 euro minder belasting. Maar door stijgende netbeheerkosten merk je dit niet direct op je energierekening", stelt de woordvoerder van Vattenfall.

Meer uit Financieel

Trump trekt strafheffing tegen India om aankoop Russische olie in

WASHINGTON (ANP) - President Donald Trump heeft de extra 25 procent strafheffing op Indiase goederen, die hij had opgelegd vanwege de aankopen van Russische olie door het land, opgeheven.

5 uur geleden
Dow-Jonesindex sluit voor het eerst boven de 50.000 punten

NEW YORK (ANP) - De Dow-Jonesindex is voor het eerst door de grens van 50.000 punten gegaan en daar ook boven geëindigd. Andere beursgraadmeters in New York hebben vrijdag de handelsweek ook positief afgesloten. Chipbedrijven klommen op de beurs na aangekondigde investeringen in AI-datacentra door Amazon en Google-moederbedrijf Alphabet.

9 uur geleden
Ledenparlement FNV naar Hoge Raad in verzet tegen hervorming

UTRECHT (ANP) - Oud-leden van het ledenparlement van FNV leggen zich niet neer bij een hervorming van de grootste vakbond van Nederland en stappen naar de Hoge Raad. Daarmee vechten ze een eerdere uitspraak van de ondernemingskamer aan. Die oordeelde eind vorig jaar dat de tijdelijke toezichthouders Lodewijk Asscher en Ton Heerts eenmalig de statuten bij FNV mochten wijzigen om een bestuurscrisis te bezweren.

12 uur geleden
Staalmaker Aperam hard omhoog op positief Damrak

AMSTERDAM (ANP) - Roestvrijstaalproducent Aperam is vrijdag met dubbele cijfers gestegen op de beurs in Amsterdam na beter dan verwachte kwartaalresultaten. Bovendien ziet de markt er voor de staalmaker goed uit, dankzij investeringen in defensie. Het aandeel is bijna 12 procent gestegen.

13 uur geleden
Ahold Delhaize spant arbitragezaak tegen Servië aan om marges

ZAANDAM (ANP) - Winkelconcern Ahold Delhaize heeft een arbitragezaak aangespannen tegen Servië omdat het land de winstmarges van supermarkten beperkt. Volgens het moederbedrijf van Albert Heijn, Delhaize en bol schendt de Servische regering met die maatregel een investeringsverdrag met Nederland.

14 uur geleden
Amazon onderuit op Wall Street na forse AI-investeringen

NEW YORK (ANP) - Amazon ging vrijdag ruim 9 procent onderuit op de beurs in New York. Het bedrijf voert de investeringen in AI-infrastructuur fors op, waardoor de kapitaaluitgaven dit jaar oplopen tot 200 miljard dollar. De enorme investeringen van Amerikaanse techconcerns in AI houden de gemoederen flink bezig.

15 uur geleden
Philip Morris boekt recordomzet ondanks verkoopdaling sigaretten

STAMFORD (ANP) - Het Amerikaanse tabaksconcern Philip Morris heeft dankzij zijn alternatieven voor het traditionele roken vorig jaar een recordomzet geboekt. De sigaretten van bijvoorbeeld het merk Marlboro werden wel minder verkocht, maar de groei van bijvoorbeeld de populaire Zyn-nicotinezakjes en vapes maakte die daling meer dan goed.

16 uur geleden