Gantz dreigt noodkabinet Israël te verlaten zonder plan voor Gaza
TEL AVIV (ANP/RTR/DPA/AFP) - De Israëlische minister Benny Gantz, die deel uitmaakt van het oorlogskabinet, wil dat premier Benjamin Netanyahu met een plan komt over het bestuur van Gaza na de oorlog. Als Netanyahu dit niet doet, dreigt Gantz zijn centrumpartij terug te trekken uit de noodregering.
Op een persconferentie eiste Gantz dat uiterlijk 8 juni een zespuntenplan op tafel ligt over het naoorlogse bestuur van Gaza. Gantz zei dat het plan onder meer moet zorgen voor een einde van het Hamasbewind en het terughalen van alle Israëlische gijzelaars. Ook moet er een Amerikaanse, Europese, Arabische en Palestijnse regering komen die de civiele zaken in Gaza zal beheren. Verder drong Gantz aan op normalisering van de banden met Saudi-Arabië.
Netanyahu noemde Gantz' woorden "eufemismen met een duidelijke betekenis: het einde van de oorlog, een nederlaag voor Israël, het in de steek laten van de meeste gijzelaars, het intact laten van Hamas en de oprichting van een Palestijnse staat".
Minister zonder portefeuille
De 64-jarige Gantz trad toe tot de noodregering van Netanyahu als minister zonder portefeuille, na de aanval van Hamas op 7 oktober. Daarmee wilden de betrokkenen een signaal van eenheid afgeven. Gantz' partij zit in de oppositie. Volgens opiniepeilingen ligt zijn partij momenteel ruim voor op de Likud-partij van Netanyahu.
Tot nu toe heeft Netanyahu geweigerd een plan voor het bestuur en de wederopbouw van Gaza na de oorlog te presenteren, vermoedelijk om zijn ultrarechtse coalitiepartners niet voor het hoofd te stoten. Zij streven doelen na als het bouwen van nederzettingen in Gaza. Als Gantz daadwerkelijk de regering verlaat, kan dit tot een regeringscrisis leiden.
Meer uit Buitenland
KHARTOEM (ANP) - De Soedanese premier Kamil Idris wil dat de wreedheden die zijn begaan in de stad el-Fasher, die is ingenomen door de paramilitaire Rapid Support Forces (RSF), voor internationale rechtbanken worden gebracht. Dat zegt hij in een interview met de Zwitserse krant Blick.
50 minuten geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - Hamas heeft de stoffelijke resten van drie gijzelaars via het Rode Kruis overgedragen aan Israël, maakte het kantoor van premier Benjamin Netanyahu zondagavond bekend. Hamas had al aangekondigd zondagavond de lichamen over te dragen.
2 uur geledenHUNTINGDON (ANP/AFP) - De Britse politie heeft bekendgemaakt dat er één man van 32 jaar wordt verdacht van de bloedige steekpartij zaterdagavond in een trein ten noorden van Huntingdon, circa 80 kilometer ten noorden van Londen. Een tweede man van 35 jaar die was aangehouden als mogelijke dader is vrijgelaten. De verdachte wordt van pogingen tot moord beschuldigd. Over zijn motieven is niets bekendgemaakt.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - China en de VS gaan een directe militaire communicatielijn opzetten om te voorkomen dat spanningen uit de hand lopen. De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth heeft gezegd dat de twee mogendheden met de directe communicatie willen voorkomen dat problemen escaleren en uitmonden in grote conflicten.
5 uur geledenMOSKOU (ANP/DPA) - Rusland ziet "geen noodzaak" voor president Vladimir Poetin om zijn Amerikaanse collega Donald Trump te ontmoeten. Dat zei Kremlin-woordvoerder Dmitri Peskov zondag, meldt staatspersbureau TASS.
6 uur geledenBERLIJN (ANP/AFP) - De politie heeft in Berlijn een 22-jarige Syriër gearresteerd die ervan wordt verdacht vanuit jihadistische motieven een zelfmoordaanslag in de Duitse hoofdstad te willen plegen. Justitie heeft dit niet nader toegelicht.
6 uur geledenJERUZALEM (ANP) - De Palestijnse beweging Hamas heeft gezegd de stoffelijke resten te hebben getraceerd van drie overleden gijzelaars die vrijdag zouden worden overgedragen. Israël ontving vrijdag via het Rode Kruis de stoffelijke resten van drie personen, maar Israëlische onderzoekers stelden vast dat deze niet van voormalige Israëlische gijzelaars waren.
6 uur geleden