Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Galapagos bezint zich na recente tegenvallers

Galapagos bezint zich na recente tegenvallers

MECHELEN (ANP) - Biotechnologiebedrijf Galapagos gaat zijn ontwikkelingspijplijn tegen het licht houden. Na teleurstellende resultaten bij een aantal recente testen met mogelijke medicijnen, is dat noodzakelijk. De onderneming kan dan ook nog niets zegen over hoeveel geld het dit jaar denkt uit te trekken voor onderzoek en ontwikkeling.

Afgelopen jaar was een "bewogen jaar", zegt topman Onno van der Stolpe. Hij wijst op de goedkeuring van reumamiddel filgotinib op de Europese en Japans markt. Het feit dat het middel in de Verenigde Staten niet wordt goedgekeurd, werpt daar echter een schaduw overheen. Dat leidde bovendien tot een herziening van een grote deal met de Amerikaanse farmaceut Gilead.

Die betaalde in 2020 wel mijlpaalbetalingen ter waarde van ruim 90 miljoen euro voor de goedkeuringen in Japan en Europa. De omzet van Galapagos bedroeg mede daardoor 530,3 miljoen euro. Dat was aanzienlijk lager dan in 2019 toen Galapagos de deal met Gilead afsloot en in één keer 667 miljoen euro ontving.

Ontwikkelingskosten

Tegenover de omzet van 2020 stond het feit dat Galapagos 523,7 miljoen euro aan ontwikkelingskosten uitgaf. Met alle overige kosten meegerekend bleef een verlies van 311 miljoen euro over. Een jaar eerder werd door de deal met Gilead nog een winst van 148,7 miljoen euro in de boeken gezet.

Sinds juli 2019 ging de koers van het aandeel Galapagos lange tijd omhoog. Door de tegenvallers met filgotinib en de herziene deal zakte de prijs per aandeel al flink. Toen eerder deze maand een test naar een middel tegen longfibrose werd stopgezet kelderde het aandeel opnieuw. Van een piek in februari vorig jaar van meer dan 252 euro ging de prijs van een aandeel Galapagos omlaag naar 69,30 bij het slot van de handel donderdag. Dat niveau is gelijk aan dat van april 2019 voordat de koers door de deal met Gilead werd opgestuwd.

Meer uit Financieel

Chipbedrijven noteren flink lager, AEX sluit met klein verlies

AMSTERDAM (ANP) - Chipbedrijven hebben maandag forse verliezen genoteerd op de Amsterdamse beurs. Dat gebeurde nadat afgelopen weekend grote AI-bedrijven zorgen hadden geuit over de risico's van AI. Anthropic-topman Dario Amodei riep op om de ontwikkelingen van AI-modellen bewust te vertragen en kreeg bijval van OpenAI-topman Sam Altman en xAI-medeoprichter Elon Musk.

3 uur geleden
FNV zegt dat veel schoonmakers werk neerleggen op eerste actiedag

SCHIPHOL (ANP) - Het merendeel van de schoonmakers op Schiphol heeft maandag het werk neergelegd tijdens de eerste van vijf stakingsdagen. Dat zegt FNV-bestuurder Caroline Lamberts. Ook op grote treinstations, zoals in Utrecht, Rotterdam, Groningen en Nijmegen, wordt volgens haar "volop gestaakt" door schoonmaakmedewerkers.

5 uur geleden
Microsoft stelt gedragscode op om AI onder controle te houden

REDMOND (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Microsoft heeft maandag nieuwe richtlijnen gepresenteerd voor het ontwerpen van zijn AI-modellen. Daarmee probeert het tech- en softwareconcern zorgen over AI weg te nemen. De strekking van de ontwerpgedragscode is "Mensen zijn belangrijker dan AI".

5 uur geleden
Chipbedrijven dalen op Wall Street, oliemaatschappijen winnen

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag lager geopend, na de winsten die op vrijdag nog werden geboekt. De chipbedrijven op Wall Street stonden onder druk nadat grote AI-bedrijven hadden opgeroepen om de ontwikkeling van modellen voor kunstmatige intelligentie bewust te vertragen. De olieprijzen stegen weer, wat zorgde voor winsten in de oliesector.

5 uur geleden
Brouwers: petitie tegen 'opeenstapeling van lastenverzwaringen'

DEN HAAG (ANP) - De brancheorganisatie Nederlandse Brouwers is een petitie gestart tegen een verhoging van de belasting op bier, maakte de organisatie bekend in aanloop naar Prinsjesdag. "Uit wat nu bekend is, wacht de biersector een opeenstapeling van lastenverzwaringen: indexering van de bieraccijns, een hogere heffing op water, en afschaffing van het kleinbrouwerstarief", waarschuwen de brouwers.

6 uur geleden
FNV wil 5,5 procent loonsverhoging plus 80 euro komend cao-jaar

UTRECHT (ANP) - FNV gaat het komende cao-jaar inzetten op een loonsverhoging van 5,5 procent plus 80 euro. De vakbond kiest ervoor om een deel van de loonsverhoging in euro's te eisen. "Hiermee gaan de laagste inkomens er meer op vooruit dan de hoogste", legt arbeidsvoorwaardencoördinator van FNV Jacqie van Stigt uit.

7 uur geleden
ECB-bestuurder Schnabel bezorgd om stijgende energieprijzen

BERLIJN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De almaar stijgende energie- en brandstofprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten zijn zorgwekkend. Dat heeft bestuurder Isabel Schnabel van de Europese Centrale Bank (ECB) maandag gezegd op een evenement in Berlijn. Door die stijgende prijzen kan de inflatie nog verder aangewakkerd worden.

7 uur geleden