G7 wil loskomen van China en 'economische dwang' bestrijden
HIROSHIMA (ANP/DPA) - De G7 wil met China blijven samenwerken, maar vindt dat er te veel risico's genomen worden met het land "dat de wereldeconomie verstoort". De landen willen "investeren in onze eigen economische levendigheid". De leiders zeiden in een eerdere verklaring al te willen optreden tegen alle landen die "economische dwang" gebruiken.
De zeven landen, waaronder Japan, Duitsland, het VK en de VS, plus de Europese Unie zeggen dat er wereldwijd een "verontrustende toename" is van economische dwang. Daarmee wordt bedoeld dat landen soms een onmisbare positie innemen in bepaalde economische processen en die macht gebruiken om politieke invloed uit te oefenen. China wordt daarbij niet expliciet genoemd, maar in een tweede verklaring wel met deze praktijken in verband gebracht.
Economische dwang is slecht voor de wereldhandel, doet afbreuk aan de mogelijkheid van landen om eigen beslissingen te nemen en zou daarmee uiteindelijk zelfs de "wereldwijde veiligheid en stabiliteit" ondermijnen, vindt de G7. "Pogingen om economische afhankelijkheid als wapen te gebruiken" zullen "mislukken en een vervolg krijgen".
Samenwerkingsverband
Om economische dwang te bestrijden, kondigt de G7 een nieuw samenwerkingsverband aan: het Coordination Platform on Economic Coercion. Dat moet informatie uitwisselen, landen die onder druk staan ondersteunen en zorgen dat er gezamenlijk kan worden opgetreden.
Volgens de Europese Commissievoorzitter Ursula von der Leyen kan economische samenwerking ook een "win-winsamenwerking" zijn. Ze zegt dat westerse landen daarbij een goed alternatief kunnen zijn voor China en Rusland.
Nieuwe Zijderoute
Von der Leyen noemt als voorbeeld De Nieuwe Zijderoute, waarmee China de handel tussen Azië en Afrika hoopt te bevorderen. Voor veel landen leek dat volgens haar "een goed, goedkoop aanbod", maar dat valt in de praktijk tegen.
China zegt zich sterk te verzetten tegen de verklaringen van de G7 en heeft zijn beklag gedaan bij gastland Japan. De landen van de G7 bemoeien zich met binnenlandse aangelegenheden van China, zei het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken. De toorn van de Chinezen betreft niet alleen beschuldigingen van economische dwang, maar ook kritiek van de G7 op de Chinese claim op Taiwan en de omgang met mensenrechten. Een woordvoerder beschuldigde de G7 ervan China "te besmeuren en aan te vallen".
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met verliezen gesloten. De handel op Wall Street werd bepaald door het belangrijke Amerikaanse banenrapport. De groei van de werkgelegenheid in de Verenigde Staten was in augustus veel sterker dan verwacht. Daardoor werd de verwachting voor een renteverhoging door de Federal Reserve later deze maand verder versterkt.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump gaat een programma opzetten waardoor rundveehouders hun eigen vlees mogen verwerken en direct mogen verkopen aan consumenten. Volgens Trump hoeven rundveehouders daardoor niet meer met grote vleesverwerkende bedrijven en tussenhandelaren te werken en zullen de prijzen van rundvlees dalen.
6 uur geledenLISSABON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Portugese overheid gaat de onderhandelingen verlengen over de verkoop van een minderheidsbelang in de nationale luchtvaartmaatschappij TAP aan Air France-KLM of Lufthansa. Eerder werd verwacht dat Portugal begin deze maand een besluit zou nemen over wie de koper van dat belang zou worden. Maar volgens Lissabon liggen de rivaliserende biedingen erg dicht bij elkaar en zijn verdere gesprekken nodig.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met winst het weekend ingegaan. De chipbedrijven Besi, ASML en ASMI waren koplopers in de hoofdindex, na de minnen een dag eerder. Ook de staalbedrijven op het Damrak deden het goed dankzij een positief rapport van analisten van Deutsche Bank over de Europese staalsector.
9 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De impact van de honderden havenwerkers die vrijdag het werk hebben neergelegd is zoals verwacht beperkt, laat een woordvoerder van Havenbedrijf Rotterdam weten. Schepen moeten even wachten, "al komt dat ook een beetje door het onstuimige weer". Werknemers leggen tot 19.00 uur het werk neer uit onvrede over de kabinetsbezuinigingen op sociale zekerheid.
10 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Industrieconcern VDL Groep heeft in de eerste helft van dit jaar meer omzet en winst behaald, terwijl ook de orderportefeuille fors toenam. Het familiebedrijf uit Eindhoven denkt dat de groei in de tweede helft wordt doorgezet. VDL is onder meer een toeleverancier aan de Nederlandse chipindustrie en in de fabriek in het Limburgse Born wordt gewerkt aan militaire drones.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De werkgelegenheid in de Verenigde Staten is in augustus veel sterker gegroeid dan gedacht. Bovendien werd het krimpcijfer van juli bijgesteld naar groei door de Amerikaanse overheid. Door het sterke banenrapport neemt de kans op een renteverhoging door de Federal Reserve later deze maand weer toe.
11 uur geleden