G7: oorlogsmisdadigers zullen zich moeten verantwoorden
BERLIJN (ANP) - Daders van oorlogsmisdaden in Oekraïne zullen zich moeten verantwoorden en aansprakelijk worden gesteld, waarschuwen de ministers van Buitenlandse Zaken van de rijke G7-landen na digitaal overleg. Zij veroordelen de lukrake aanvallen van Russische troepen op burgers sinds het begin van de invasie in het buurland drie weken geleden.
De bewindslieden hekelen de "schandelijke" oorlog die president Vladimir Poetin is begonnen, waardoor miljoenen mensen zich gedwongen voelen hun land te ontvluchten. Zij wijzen op de doorgaande vernietiging van infrastructuur, scholen, ziekenhuizen en theaters.
Rusland moet onmiddellijk gehoor geven aan het besluit van het Internationaal Gerechtshof om de aanvallen te staken en zijn strijdkrachten terugtrekken, zeggen de ministers in een verklaring. Zij noemen de weigering van Moskou om humanitaire hulp door te laten naar met name de belegerde stad Marioepol onaanvaardbaar. De zeven geïndustrialiseerde landen beloven de steun op te schroeven, ook aan de buurlanden van Oekraïne die vluchtelingen opvangen.
De leden van de G7 zijn de VS, Duitsland, Canada, Frankrijk, Italië, Japan en het Verenigd Koninkrijk. De EU is ook altijd vertegenwoordigd.
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP) - Het dodental van de aanvallen op Libanon van woensdag is volgens de minister van Volksgezondheid Rakan Nassereddine opgelopen tot 203. Er zijn volgens hem ook meer dan duizend mensen gewond geraakt. Reddingswerkers waren ook donderdagochtend nog bezig met het zoeken naar slachtoffers onder de puinhopen in Beiroet.
12 minuten geledenGLAND (ANP) - Door de gevolgen van klimaatverandering is de keizerspinguïn nu officieel een bedreigde diersoort. De grootste pinguïnsoort ter wereld stond tot nog toe te boek als 'bijna bedreigd'. Op basis van de laatste wetenschappelijke inzichten is die status op de Rode Lijst van natuurbeschermingsorganisatie IUCN aangescherpt naar 'bedreigd'.
54 minuten geledenLONDEN/PARIJS (ANP/AFP/RTR) - De Britse en Franse ministers van Buitenlandse Zaken, Yvette Cooper en Jean-Noël Barrot, hebben de hevige Israëlische aanvallen op Libanon uiterst schadelijk en onaanvaardbaar genoemd. Cooper zei dat het wapenstilstandsakkoord dat Iran met de VS en Israël heeft gesloten, ook moet gelden voor Libanon.
2 uur geledenTEL AVIV (ANP/RTR) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) zegt de secretaris en neef van Hezbollahleider Naim Qassem gedood te hebben. Ali Yusuf Harshi zou zijn omgekomen bij een aanval op de Libanese hoofdstad Beiroet. De krijgsmacht zegt bij de reeks aanvallen van woensdag tot in de nacht van donderdag ook belangrijke infrastructuur van Hezbollah te hebben uitgeschakeld. Hezbollah zelf heeft de dood van Harshi niet bevestigd.
2 uur geledenISLAMABAD (ANP/AFP/RTR) - Een Iraanse delegatie gaat donderdagavond naar Pakistan om er "ernstige gesprekken" te hebben over het tienpuntenplan voor een bestand in de regio. Dit zei de Iraanse ambassadeur in Pakistan, Reza Amiri Moghaddam.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/DPA) - VN-chef António Guterres veroordeelt "de massale aanvallen" van Israël op Libanon waarbij "honderden burgers gedood zijn of gewond geraakt zijn, onder wie kinderen". Guterres is bezorgd over het sterk toenemende aantal burgerslachtoffers bij de Israëlische aanvallen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - "Alle Amerikaanse schepen, vliegtuigen en militairen (...) blijven in en rond Iran", schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social, "totdat de daadwerkelijk gesloten overeenkomst volledig is nageleefd".
5 uur geleden