G7: oorlogsmisdadigers zullen zich moeten verantwoorden
BERLIJN (ANP) - Daders van oorlogsmisdaden in Oekraïne zullen zich moeten verantwoorden en aansprakelijk worden gesteld, waarschuwen de ministers van Buitenlandse Zaken van de rijke G7-landen na digitaal overleg. Zij veroordelen de lukrake aanvallen van Russische troepen op burgers sinds het begin van de invasie in het buurland drie weken geleden.
De bewindslieden hekelen de "schandelijke" oorlog die president Vladimir Poetin is begonnen, waardoor miljoenen mensen zich gedwongen voelen hun land te ontvluchten. Zij wijzen op de doorgaande vernietiging van infrastructuur, scholen, ziekenhuizen en theaters.
Rusland moet onmiddellijk gehoor geven aan het besluit van het Internationaal Gerechtshof om de aanvallen te staken en zijn strijdkrachten terugtrekken, zeggen de ministers in een verklaring. Zij noemen de weigering van Moskou om humanitaire hulp door te laten naar met name de belegerde stad Marioepol onaanvaardbaar. De zeven geïndustrialiseerde landen beloven de steun op te schroeven, ook aan de buurlanden van Oekraïne die vluchtelingen opvangen.
De leden van de G7 zijn de VS, Duitsland, Canada, Frankrijk, Italië, Japan en het Verenigd Koninkrijk. De EU is ook altijd vertegenwoordigd.
Meer uit Buitenland
ISLAMABAD (ANP/DPA/RTR) - Om te proberen de oorlog in Iran te bezweren overleggen zondag en maandag de ministers van Buitenlandse Zaken van Egypte, Pakistan, Saudi-Arabië en Turkije in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad. Dat heeft de Pakistaanse minister Ishaq Dar bekendgemaakt. De bewindslieden spreken naar verwachting ook met de premier van het land, Shehbaz Sharif.
1 uur geledenABU DHABI (ANP/RTR/AFP) - Oekraïne en de Verenigde Arabische Emiraten hebben afgesproken dat ze gaan samenwerken op defensiegebied. Dat maakte de Oekraïense president Volodymyr Zelensky bekend na een ontmoeting met president Mohammed bin Zayed Al Nahyan van de Golfstaat.
2 uur geledenMONTE CARLO (ANP/AFP) - Paus Leo is zaterdagochtend in Monaco gearriveerd voor het eerste pauselijke bezoek van de moderne tijd aan het ministaatje. Hij kwam aan in een helikopter en is ontvangen door prins Albert en prinses Charlene.
3 uur geledenSANAA (ANP/RTR/AFP/DPA) - De Jemenitische Houthi's hebben voor het eerst sinds het begin van de oorlog in het Midden-Oosten de verantwoordelijkheid opgeëist voor een raketaanval op Israël. De groep liet weten dat de operaties doorgaan tot de "agressie" op alle fronten wordt beëindigd.
4 uur geledenBANGKOK (ANP/AFP) - Thailand heeft een overeenkomst met Iran bereikt over de doorgang van Thaise olietankers door de Straat van Hormuz. Dat maakte de premier van Thailand zaterdagochtend bekend.
5 uur geledenKRALENDIJK (ANP) - Het Bestuurscollege (BC) van Bonaire vraagt de Nederlandse regering om snel in te grijpen. Door onrust in het Midden-Oosten en problemen in de scheepvaart worden vrachtkosten steeds hoger. Daardoor dreigen boodschappen en brandstof op Bonaire veel te duur te worden en wordt het voor veel inwoners steeds moeilijker om rond te komen, aldus de overheid van de bijzondere gemeente in het Caribisch gebied.
8 uur geledenAL-KHARJ (ANP/RTR/DPA) - Bij een Iraanse aanval op luchtmachtbasis Prince Sultan in Saudi-Arabië zijn twaalf Amerikaanse militairen gewond geraakt. Twee van hen zijn er ernstig aan toe, melden Amerikaanse autoriteiten.
9 uur geleden