G7-landen willen 600 miljard dollar werven voor infrastructuur
WASHINGTON (ANP/DPA/RTR) - De leden van de G7 streven ernaar om in vijf jaar tijd 600 miljard dollar (570 miljard euro) aan particuliere en openbare fondsen te werven voor de financiering van infrastructuur in ontwikkelingslanden, meldt het Witte Huis. De VS nemen 200 miljard dollar daarvan voor hun rekening, de Europese Unie 300 miljard. Het G7-initiatief krijgt als titel Partnership for Global Infrastructure and Investment (PGI) en dient als tegenwicht voor het vergelijkbare Belt and Road Initiative (BRI) van China.
De Amerikaanse president Joe Biden zal de plannen samen met leiders uit Groot-Brittannië, Duitsland, Japan, de EU en Canada onthullen, tijdens hun jaarlijkse bijeenkomst die dit jaar wordt gehouden in het Schoss Elmau, 75 kilometer ten zuiden van München. De Franse president Emmanuel Macron, wiens land al formeel deelneemt aan het Chinese infrastructuurprogramma, zal niet bij die onthulling aanwezig zijn. Als EU-lid is Frankrijk desalniettemin betrokken bij het G7-initiatief.
De VS beloven zich te concentreren op projecten die helpen de klimaatverandering aan te pakken en de wereldwijde gezondheid, gendergelijkheid en digitale infrastructuur te verbeteren, aldus het Witte Huis. Te denken valt aan een publiek-privaat project in Angola voor zonne-energie ter waarde van 2 miljard dollar, waarbij het Amerikaanse ministerie van Handel en de Export-Import Bank samenwerken met het Amerikaanse bedrijf AfricaGlobal Schaffer en de Amerikaanse projectontwikkelaar Sun Africa. Een voorbeeld van een kleiner project is de technische steun van 3,3 miljoen dollar aan het Institut Pasteur de Dakar in Senegal. Die organisatie ontwikkelt in dat land een fabriek voor de grootschalige productie van corona- en andere vaccins.
Economische vraagstukken
Het Chinese BRI-programma, dat de Chinese president Xi Jinping in 2013 lanceerde, omvat ontwikkelings- en investeringsinitiatieven in meer dan honderd landen, met projecten die onder meer spoorwegen, havens en snelwegen betreffen.
De G7 is een op economische vraagstukken gerichte overleggroep van Canada, Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië, Italië, Japan en de VS. De EU, voorheen de Europese Economische Gemeenschap, schuift sinds 1977 ook aan. Het was aan het begin in 1975 een samenkomst in een kasteel bij Parijs waar de eerste leden informeel over wereldproblemen spraken. Maar de G7 heeft steeds meer gewicht gekregen als een westerse topconferentie.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het vliegverkeer op veertig grote Amerikaanse luchthavens moet worden beperkt om de shutdown in de Verenigde Staten. De Amerikaanse minister van Transport Sean Duffy heeft de opdracht gegeven het aantal vluchten vanaf vrijdag met 10 procent te verminderen.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De rust keerde woensdag terug op Amerikaanse aandelenbeurzen, na eerdere onrust en zorgen over opgeblazen waarderingen van technologieaandelen. De graadmeters in New York toonden weer enig herstel na de koersverliezen van dinsdag. Onder meer diverse chipfabrikanten, die het zwaarst werden getroffen door de recente verkoopgolf, zagen hun beurswaarde weer aandikken.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Rechters van het Amerikaanse Hooggerechtshof hebben woensdag twijfels geuit over de wettigheid van de importheffingen van president Donald Trump voor tal van producten. Zowel conservatieve als liberale rechters stelden kritische vragen aan de advocaat die de regering-Trump vertegenwoordigde.
3 uur geledenCHICAGO (AFN/AFP) - Boeing heeft nieuwe schikkingen getroffen in de rechtszaken van familieleden van slachtoffers van de Ethiopian Airlines-crash in maart 2019. Dit meldt de hoofdadvocaat van de nabestaanden.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse justitie onderzoekt meerdere banken, waaronder ABN AMRO, vanwege mogelijke overtreding van internationale sancties door een Iraanse oliemagnaat. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. De oliemagnaat zou dit hebben kunnen doen door gebruik te maken van meerdere banken.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een bescheiden winst gesloten. Beleggers waren opgetogen over de kwartaalupdate die informatieleverancier Wolters Kluwer gaf. Chipbedrijven in de AEX behoorden tot de verliezers.
6 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse regering treft voorbereidingen om webwinkel Shein tijdelijk te blokkeren, maakt het ministerie van Financiën in Parijs bekend. De maatregel volgt op grote ophef die het afgelopen weekend ontstond toen op kinderen lijkende sekspoppen te zien waren op de website van de onlinewinkel. De Franse regering is van plan Shein in de ban te doen totdat "het platform aan de autoriteiten laat zien dat al zijn inhoud voldoet aan onze wet- en regelgeving".
8 uur geleden