Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

G7-landen eensgezind over Taiwan, Oekraïne en Noord-Korea

G7-landen eensgezind over Taiwan, Oekraïne en Noord-Korea

TOKIO (ANP/AFP/RTR) - De buitenlandministers van de G7, een groep rijke industrielanden, zijn het eens over een aantal belangrijke geopolitieke kwesties. In een verklaring lieten de ministers dinsdag na meerdaags overleg in het Japanse Karuizawa weten onder meer Noord-Koreaanse rakettesten, de Russische invasie in Oekraïne en Chinese militaire activiteiten in de Zuid-Chinese Zee te veroordelen. Volgende maand volgt elders in Japan een topconferentie van de G7.

De buitenlandministers van Canada, Duitsland, Frankrijk, Italië, Japan, het Verenigd Koninkrijk en de Verenigde Staten waren sinds zondag bijeen in Japan, waar de gespannen relatie met China werd gezien als een belangrijk agendapunt. De G7-landen lieten zich daar onder meer ontvallen dat hun positie ten opzichte van Taiwan onveranderd blijft. Ook stellen de ministers dat China "het nucleaire arsenaal voortdurend en steeds sneller uitbreidt".

De buitenlandministers lieten dinsdag verder onder meer weten dat landen die Rusland ondersteunen bij de oorlog in Oekraïne met "hoge kosten" geconfronteerd moeten worden. Dat Rusland dreigt kernwapens in Belarus te plaatsen is volgens de landen "onaanvaardbaar", net als de "onverantwoordelijke nucleaire retoriek" van Moskou.

Noord-Korea

Over Noord-Korea zeiden de ministers dat de rakettesten met ballistische raketten en kernproeven moeten stoppen. In Soedan, waar momenteel gevochten wordt, vragen de G7-landen om een wapenstilstand. In Afghanistan roepen de ministers de Taliban op om het verbod op vrouwelijk personeel bij niet-gouvernementele organisaties (ngo's) terug te draaien.

De G7 begon als een overleggroep gericht op economische vraagstukken maar heeft steeds meer gewicht gekregen als een westerse topconferentie die zich ook met politieke kwesties bezighoudt. Naast de zeven landen schuift ook de Europese Unie sinds 1977 aan.

Meer uit Buitenland

Israël meldt grote nieuwe Iraanse raketaanval

TEL AVIV (ANP/AFP) - Iran heeft dinsdagmiddag laat opnieuw een "spervuur" aan raketten afgevuurd op Israël, meldt het Israëlische leger op X. In het zuiden van het land klonk het luchtalarm.

33 minuten geleden
VS sturen meer gevechtsvliegtuigen naar Midden-Oosten

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten sturen meer gevechtsvliegtuigen naar het Midden-Oosten, melden anonieme militaire bronnen. Het zou gaan om onder meer vliegtuigen van de types F-16, F-22 en F-35. Washington reageert daarmee op het escalerende conflict tussen Israël en Iran.

47 minuten geleden
Israël knapt het vuile werk op volgens Duitse bondskanselier

KANANASKIS/WASHINGTON (ANP/AFP/DPA) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft tijdens de top van de G7 in het westen van Canada gezegd dat Israël met bombardementen in Iran "het vuile werk voor ons allemaal opknapt". Volgens Merz zijn "we allemaal slachtoffer van het Iraanse regime dat dood en verderf zaait".

2 uur geleden
Na aanvallen op Iran gestrande Israëliërs opgehaald door El Al

TEL AVIV (ANP/RTR) - De Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al begint woensdag met de repatriëring van Israëlische staatsburgers die in het buitenland zijn gestrand. El Al zegt toestemming te hebben gekregen van de Israëlische regering om de vluchten uit te voeren. Het Israëlische luchtruim is sinds Israël begon met de aanvallen op Iran gesloten voor burgerluchtvaart.

3 uur geleden
Spaanse stroomstoring kwam niet door cyberaanval

MADRID (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De grote stroomstoring in Spanje en Portugal, eind april, is niet veroorzaakt door een cyberaanval. Dat heeft de minister van Energie bekendgemaakt. De problemen kwamen doordat het stroomnet niet goed genoeg kon omgaan met schommelingen in de spanning op het net.

4 uur geleden
Slowaakse premier Fico voelt wel iets voor neutraliteit

BRATISLAVA (ANP/RTR) - De premier van NAVO- en EU-lidstaat Slowakije heeft zich uitgesproken voor een neutrale positie voor zijn land. "Als je het mij vraagt, zeg ik je dat in deze onzinnige tijden van bewapening, waarin wapenbedrijven in hun handen wrijven, neutraliteit Slowakije enorm ten goede zou komen", zei Robert Fico op een persconferentie.

5 uur geleden
Zware explosies in Teheran, Israël kondigt nieuwe aanvallen aan

TEHERAN (ANP/AFP/DPA) - Israël heeft dinsdag aan het begin van de middag opnieuw Teheran aangevallen. In het noorden en het centrum van de stad klonken twee zware explosies, melden Iraanse staatsmedia en journalisten van persbureau AFP.

5 uur geleden

Oh Oh...
Zo te zien gebruik je een adblocker.

We begrijpen je voorkeur om ZeelandNet bannervrij te bekijken. Maar ja, we zijn wel afhankelijk van advertenties om onze website rendabel te houden. Zo kun je o.a. nieuwsartikelen gratis blijven lezen.

Zou je willen overwegen ons te whitelisten, zodat we de content kunnen blijven bieden waarvoor je vandaag naar ZeelandNet kwam?

Dank je wel!