Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

G7-landen delen 1 miljard coronavaccins met armere landen

G7-landen delen 1 miljard coronavaccins met armere landen

LONDEN (ANP/RTR) - De G7-landen gaan meer dan 1 miljard doses coronavaccins delen met minder welvarende landen, bevestigen de Verenigde Staten. De eerste doses worden deze zomer beschikbaar gesteld, zodat de kwetsbaarste mensen op de wereld ingeënt kunnen worden tegen Covid-19.

De stap van de zeven grote industrielanden en de Europese Unie komt niet als een grote verrassing. De Britse premier Boris Johnson zei al een schenking van deze omvang te verwachten en de Amerikaanse president Joe Biden maakte bekend 500 miljoen doses te gaan kopen en delen. De EU, het VK en Canada tekenen elk voor 100 miljoen doses.

Het aantal mensen dat daarmee kan worden ingeënt is afhankelijk van het soort coronavaccin dat geleverd wordt. De meeste middelen bestaan uit twee doses die op verschillende momenten moeten worden toegediend.

Pandemie

Hulporganisatie Oxfam Novib reageert kritisch op de toezeggingen. "Als het beste wat de G7-leiders kunnen doen een donatie van 1 miljard vaccindoses is, dan zal deze top een mislukking zijn geweest", zegt Anna Marriott, manager gezondheidsbeleid. De wereld zou naar schatting 11 miljard doses nodig hebben om de pandemie te beëindigen. Marriott stelt dat liefdadigheid geen oplossing is voor het vaccintekort en pleit voor het vrijgeven van de patenten.

De VS zeggen dat de belofte van de G7-landen de basis vormt van een reeks acties om de pandemie in 2022 te beëindigen. Er wordt tijdens de G7-top, de eerste in bijna twee jaar, in het Engelse Cornwall nog gesproken over een breder actieplan.

Herstel

Dat plan bestaat volgens de Amerikanen onder meer uit de levering van noodvoorraden, bijdragen aan wereldwijde economische herstel en voorbereidingen voor toekomstige rampen. De G7-landen zouden overwegen tot 100 miljard dollar (circa 82,6 miljard euro) aan reserves van Internationaal Monetair Fonds (IMF) toe te wijzen aan de landen die het zwaarst zijn getroffen door de coronacrisis.

Johnson sprak vrijdag aan het begin van de driedaagse top van een "enorme kans" om het herstel van de coronapandemie op gang te brengen. Ook zei de Britse premier dat hij gelooft dat de ontmoeting tussen de leiders nu moet plaatsvinden, zodat er geleerd kan worden van de pandemie en daarin gemaakte fouten niet worden herhaald.

Meer uit Buitenland

Rubio naar Vaticaan na ruzie tussen Trump en de paus

VATICAANSTAD (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio reist komende week naar Italië en Vaticaanstad. Volgens Italiaanse media komt hij om de relatieschade te herstellen die vorige maand is ontstaan toen president Donald Trump meerdere malen de paus schoffeerde.

1 uur geleden
Israël beveelt vertrek uit elf dorpen in Zuid-Libanon

BEIROET (ANP/RTR) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) heeft zogenoemde evacuatiebevelen uitgevaardigd voor elf dorpen in Zuid-Libanon. Alle inwoners moeten vertrekken, omdat het leger zegt aanvallen uit te voeren op doelen van Hezbollah.

3 uur geleden
Trump: fors meer dan 5000 militairen weg uit Duitsland

WEST PALM BEACH (ANP) - De Verenigde Staten gaan "fors meer" dan 5000 militairen terugtrekken uit Duitsland, zei de Amerikaanse president Donald Trump zaterdag tegen verslaggevers in Florida. "We gaan het fors terugbrengen, en we gaan veel verder dan 5000," zei Trump over het besluit van Washington om troepen terug te trekken uit Duitsland, dat vrijdag werd aangekondigd.

10 uur geleden
Trump: nieuwe luchtaanvallen op Iran mogelijk

WEST PALM BEACH (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zaterdag gezegd dat er een mogelijkheid is dat de Verenigde Staten de luchtaanvallen op Iran zullen hervatten. Trumps uitspraak was een reactie op een vraag van een verslaggever in West Palm Beach.

10 uur geleden
Jordanië voert luchtaanvallen uit in Syrië tegen drugshandel

DAMASCUS (ANP) - De Syrische staatstelevisie meldt dat Jordanië luchtaanvallen heeft uitgevoerd op een opslagplaats voor wapens en drugs in de zuidelijke provincie Sweida. Lokale bronnen melden aan de staatstelevisie dat het Jordaanse leger "waarschijnlijk" een hoofdkwartier heeft getroffen dat onder controle stond van rebellengroepen in het dorp Shahba. Het Jordaanse leger meldt een "afschrikkingsoperatie" gericht op verschillende plekken langs de noordgrens van Jordanië, die door wapen- en drugshandelaren gebruikt zouden worden.

10 uur geleden
Illegale rave in Frankrijk trekt tienduizenden feestgangers

BOURGES (ANP/AFP) - Een illegale rave op een militair terrein in Zuid-Frankrijk heeft tot zo'n 40.000 feestgangers bijeengebracht. De autoriteiten waarschuwden voorafgaand aan de rave voor gevaren in de vorm van onontplofte munitie uit de Tweede Wereldoorlog.

13 uur geleden
Iran: keuze tussen oorlog en diplomatie is nu aan de VS

TEHERAN (ANP/AFP) - Het is nu aan de Verenigde Staten om te kiezen tussen diplomatie of een hervatting van de oorlog, zegt de Iraanse onderminister van Buitenlandse Zaken. Het land stuurde vrijdag een nieuw vredesvoorstel naar de VS, nadat de Amerikanen niet akkoord gingen met een eerder voorstel.

16 uur geleden