G7 bezorgd over gedwongen vertrek Palestijnen uit Gaza
MÜNCHEN (ANP/RTR) - De buitenlandministers van de G7 hebben hun bezorgdheid uitgesproken over de risico's die kleven aan de gedwongen verplaatsing van Palestijnse burgers uit Gaza. Ze vrezen tevens de mogelijke gevolgen van een Israëlische militaire operatie in de zuidelijke regio Rafah, zo bleek tijdens de veiligheidsconferentie in München.
"Ze hebben een oproep gedaan met spoed actie te ondernemen om de catastrofale humanitaire crisis in Gaza, in het bijzonder de toestand van anderhalf miljoen burgers die hun toevlucht hebben gezocht in Rafah. Ook hebben ze hun ernstige verontrusting uitgesproken over de verschrikkelijke gevolgen die een grootschalig militair optreden van het Israëlisch leger kan hebben voor de burgerbevolking in dat gebied", aldus een verklaring die zaterdag werd opgesteld door Italië. Dat land is momenteel de voorzitter van de groep toonaangevende industrielanden.
Behalve die van Italië deden ook de ministers van Buitenlandse Zaken van Groot-Brittannië, Canada, Frankrijk, Duitsland, Japan en de Verenigde Staten mee aan de veiligheidsconferentie in München. Daar zijn ook vertegenwoordigers van de Europese Unie, waaronder Nederland, aanwezig.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR) - Oekraïne heeft het Europese steunpakket van 90 miljard euro hard nodig, heeft president Volodymyr Zelensky gezegd in een toespraak voor Europese leiders. Hij noemt het geld "de belangrijkste financiële veiligheidsgarantie". "Dit is voor ons van kritiek belang. Het is een hulpbron die levens redt."
7 minuten geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Israël heeft in aanloop naar de aanvallen op een belangrijk gasveld in Iran wel degelijk overlegd met de Verenigde Staten, zeggen drie anonieme Israëlische functionarissen tegen persbureau Reuters. President Donald Trump schreef op zijn socialemedianetwerk Truth Social dat de VS niet geïnformeerd waren.
41 minuten geledenBEIROET (ANP/AFP) - Bij de Israëlische aanvallen op Libanon zijn tot nu toe meer dan duizend doden gevallen, meldt het Libanese ministerie van Gezondheid. Israël voert sinds 2 maart bombardementen uit op het land, naar eigen zeggen op doelen van de Libanese beweging Hezbollah.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Maar liefst anderhalf uur lang hebben de EU-leiders donderdag op de Hongaarse premier Viktor Orbán ingepraat om zich aan zijn belofte voor de 90 miljard euro voor Oekraïne te houden. Orbán gaf geen krimp en weigert vooralsnog akkoord te gaan. Op de EU-top van december had hij daar wel mee ingestemd.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland en vijf grote bondgenoten staan klaar om bij te dragen aan "passende inspanningen" om de scheepvaart door de Straat van Hormuz te beschermen. Dat zeggen de zes, met ook het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, Duitsland, Italië en Japan, in een gezamenlijke verklaring. Ze verwelkomen dat landen zijn begonnen aan "voorbereidende planning".
2 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Keir Starmer veroordeelt de Iraanse aanval op een gasinstallatie in Qatar "in de sterkste bewoordingen", schrijft hij op X. Na de aanvallen in de nacht van woensdag op donderdag braken er meerdere branden uit. QatarEnergy meldde "aanzienlijke schade" aan de installaties.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Frankrijk en Duitsland doen een ultieme poging om de gezamenlijke bouw van een nieuw gevechtsvliegtuig te redden. Bemiddelaars krijgen een maand om de ogenschijnlijk uitzichtloze ruzie tussen Duitse en Franse fabrikanten over het prestigieuze project op te lossen.
2 uur geleden