G20 noemt oorlog Israël en Gaza niet in slotverklaring Marrakech
MARRAKECH (ANP) - In de slotverklaring van de G20-vergadering die deze week werd gehouden in Marrakech is de oorlog tussen Israël en Hamas niet genoemd. Daarmee neemt de groep van grote economieën opnieuw geen duidelijke stelling in ten aanzien van een groot conflict in de wereld.
In het communiqué van de ministers van Financiën en centralebankhoofden van de G20 staat wel: "Wij nemen met grote bezorgdheid nota van het immense menselijk lijden en de negatieve gevolgen van oorlogen en conflicten over de hele wereld." Maar een directe verwijzing naar de onlangs uitgebroken oorlog, waarbij al duizenden doden zijn gevallen en waar verdere escalatie dreigt, ontbreekt.
De Indiase minister van Financiën Nirmala Sitharaman verklaarde na afloop aan journalisten dat het weglaten van de strijd in Israël en de Gazastrook ermee te maken heeft dat er weinig over deze oorlog is gesproken tijdens de vergadering. Het is echter niet voor het eerst dat de G20, met leden als Rusland, China en de Verenigde Staten, vragen heeft gekregen over zijn houding ten aanzien van een groot conflict.
Commotie
Zo was er vorige maand commotie nadat er in de verklaring na de grote G20-top in India geen melding was gemaakt van de Russische agressie in Oekraïne. Rusland presenteerde dat toen als een diplomatieke overwinning, iets wat door Frankrijk werd tegengesproken met de opmerking dat de G20 niet het geschikte platform was om diplomatieke vooruitgang te boeken wat betreft Oekraïne.
Ook dit keer ontbreekt bij de G20 een passage waarin Rusland als veroorzaker van de oorlog in Oekraïne wordt aangemerkt. De oorlog in Oekraïne als zodanig en de impact ervan worden wel aangehaald.
Meer uit Buitenland
SANAA (ANP/AFP) - De Jemenitische regering en de Houthi's hebben bijna 3000 gevangenen geruild, melden beide kanten. Die deal kwam tot stand na onderhandelingen tussen beide partijen in buurland Oman.
1 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP) - De verkiezingen in Myanmar van komende zondag worden getekend door "toenemend geweld, onderdrukking en intimidatie", stelt VN-mensenrechtenchef Volker Türk. Volgens hem dreigen zowel de militaire junta als gewapende oppositiegroepen met geweld tegen burgers. Het zijn de eerste verkiezingen in Myanmar sinds het leger in februari 2021 de macht overnam en de junta wil dat zoveel mogelijk mensen gaan stemmen. Maar een lage opkomst dreigt, omdat er nauwelijks pro-democratische oppositiepartijen meedoen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft minstens 8000 nieuwe documenten vrijgegeven over de overleden zedendelinquent Jeffrey Epstein. Onder de documenten zijn honderden video- en geluidsbestanden, waaronder bewakingsbeelden uit augustus 2019. Toen werd Epstein dood in zijn cel gevonden terwijl hij in afwachting was van zijn proces over mensenhandel.
2 uur geledenSYDNEY (ANP) - De Australische premier Anthony Albanese heeft de Israëlische president Isaac Herzog gebeld en hem uitgenodigd om naar Australië te komen, schrijft hij in een bericht op X. Eerder waren Israëlische politici kritisch op Albanese. Zijn regering zou te weinig hebben gedaan om antisemitisme tegen te gaan en daardoor de aanslag op Bondi Beach niet hebben kunnen voorkomen.
2 uur geledenKYIV (ANP/AFP/RTR) - Verschillende Oekraïense regio's kampen met stroomuitval nadat Rusland een grootschalige aanval had uitgevoerd met drones en raketten, meldden Oekraïense autoriteiten.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Een fragment uit het Amerikaanse nieuwsprogramma 60 Minutes dat afgelopen weekend op het laatste moment niet werd uitgezonden, is toch online te zien, schrijft CNN. Het item gaat over de gevangenis in El Salvador waar de regering van president Donald Trump Venezolaanse migranten naartoe heeft gestuurd.
4 uur geledenMIAMI (ANP/RTR) - Het Amerikaanse leger heeft opnieuw een dodelijke aanval uitgevoerd op een boot in de oostelijke Stille Oceaan. Dat schrijft Southcom, het centrale commando van het Amerikaanse leger in de regio, op X. Er kwam een man om het leven bij de aanval.
6 uur geleden