FVD'er Hermans wil verloren senaatszetel terughalen bij Otten
DEN HAAG (ANP) - Forum voor Democratie (FVD) krijgt door de brexit een verloren zetel in de Eerste Kamer terug. FVD'er Otto Hermans staat klaar om die in te nemen, zegt zijn partijleider Thierry Baudet. Dat zou "in kannen en kruiken" zijn.
FVD kwam bij de Eerste Kamerverkiezingen vorig jaar als grootste partij uit de bus, maar raakte meteen drie van zijn twaalf senatoren kwijt. Lijsttrekker en FVD-oprichter Otten en zijn geestverwanten Dorien Rookmaker en Jeroen de Vries begonnen de nieuwe partij GO. Senator Rookmaker kan en wil na de brexit, met het vertrek van de Britse europarlementariërs, overstappen naar het Europees Parlement.
De FVD-top zag indertijd de breuk met Otten en co al aankomen, en vroeg bij de Eerste Kamerverkiezingen daarom een voorkeursstem uit te brengen op de Baudetgetrouwe kandidaten Hermans en Hugo Berkhout. Die twee krijgen daardoor nu voorrang op Robert Baljeu, een kompaan van Otten, die hoger op de lijst stond.
Rookmaker kan volgende maand aanspraak maken op een plaats in het Europees Parlement, omdat Nederland er door het afscheid van de Britten drie zetels bij krijgt. FVD mag er daarvan eentje bezetten, en Rookmaker was de eerstvolgende op de FVD-lijst. Door haar overstap naar GO krijgt die partij haar eerste vertegenwoordiger in het Europees Parlement.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet overweegt een marineschip naar de Middellandse Zee te sturen. Frankrijk heeft daarom gevraagd, schrijven minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) en Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) woensdag in een brief aan de Tweede Kamer.
22 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Eric van der Burg van Koninkrijksrelaties gaat een plan opstellen zodat het kabinet direct kan ingrijpen bij vuilstort Selibon op Bonaire zodra dat mogelijk is. Momenteel moet het bestuurscollege van het eiland de problemen nog aanpakken en mag de regering niet ingrijpen.
40 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De meeste lijsttrekkers voor de gemeenteraadsverkiezingen zijn man. Dat analyseerde stichting Stem op een Vrouw op basis van de kieslijsten. Het gaat om bijna 70 procent, tegenover iets meer dan 30 procent vrouwen. Ook op vrijwel elke andere plek op de lijsten staan meer mannen dan vrouwen. In 38 procent van de kieslijsten staat een vrouw op nummer 2.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een derde van de kandidaten voor de gemeenteraadsverkiezingen is vrouw. Dit komt overeen met hoe de raden momenteel zijn samengesteld. Dat meldt stichting Stem op een Vrouw, die de kandidatenlijsten van alle gemeenten analyseerde. Het aandeel op de lijst is iets hoger dan bij de verkiezingen vier jaar geleden, toen nog 27 procent van de kandidaten een vrouw was.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Soedanese vluchtelingen die zich melden in Nederland maken door een wijziging in het beleid meer kans op asiel, meldt minister Bart van den Brink (Asiel, CDA) in een Kamerbrief. Inwoners uit zes regio's in het in oorlog verkerende Afrikaanse land konden al langer asiel aanvragen met het argument dat ze risico lopen op willekeurig geweld. Dat wordt uitgebreid naar heel Soedan. Ook komen bepaalde specifieke groepen sneller in aanmerking voor een vluchtelingenstatus.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer staat achter het plan om een extra traumahelikopter in te zetten bij het Gelderse vliegveld Teuge. Dat melden initiatiefnemers VVD en BBB na berichtgeving van RTL Nieuws. De partijen hadden dit plan al langer, en zijn er nu naar eigen zeggen in geslaagd om de benodigde 15 miljoen euro vrij te maken op de begroting.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - DENK stelt een initiatiefwet voor die discriminatie bij sollicitaties tegen moet gaan. Eerder sneuvelde een vergelijkbaar voorstel van voormalig minister Karien van Gennip (Sociale Zaken, CDA) in de Eerste Kamer, omdat de VVD zorgen had over de uitvoerbaarheid en regeldruk. Kamerlid Doğukan Ergin dient een nieuwe versie in van dat plan waarin hij die zorgen heeft geprobeerd weg te nemen.
1 dag geleden