Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

FVD-leider Baudet weigert neveninkomsten bekend te maken

FVD-leider Baudet weigert neveninkomsten bekend te maken

DEN HAAG (ANP) - Forum voor Democratie-leider Thierry Baudet blijft weigeren zijn neveninkomsten, reizen en geschenken op te geven die hij ontvangt als Tweede Kamerlid. Volgens hem hebben die niets met zijn werk als parlementariër te maken, meldt zijn woordvoerster desgevraagd. Ook aan een onderzoek wil hij niet meewerken.

Voor Kamerleden geldt een gedragscode, waarin onder meer is vastgelegd dat zij extra inkomsten en giften moeten melden. Dat moet belangenverstrengeling of de schijn daarvan voorkomen.

"Als mensen hem niet vertrouwen dan moeten zij vooral niet op hem stemmen", vindt Baudet volgens zijn woordvoerster. Ook laat hij bij wijze van grap weten dat hij "uitziet naar een maand vakantie van het parlementaire werk als dit betekent dat hij zou worden geschorst". Kamerleden die de code overtreden, kunnen een sanctie opgelegd krijgen. Dat kan een aanwijzing zijn, een berisping of een schorsing van ten hoogste maand. Dat betekent dat een betrokkene niet mag meedoen aan debatten, maar wel aan stemmingen.

Boeken

NU.nl meldde eerder dat Baudet vorig jaar 85.000 euro heeft verdiend met de verkoop van zijn boeken. Maar er staat niets vermeld in het openbare register van de Tweede Kamer. Het College van onderzoek integriteit, dat sinds april 2021 controleert of de gedragscode wordt nageleefd, onderzocht een klacht die een burger had ingediend over het niet registreren van neveninkomsten.

Het onafhankelijke college meldt vanwege de vertrouwelijkheid geen namen in zijn eerste jaarverslag, dat eerder deze week verscheen. Wel staat er dat het onderzoek naar het niet registreren van nevenfuncties nog niet is afgerond. Ook staat er dat het college van "enkele Kamerleden niet de medewerking aan zijn onderzoek heeft gekregen die van hen mocht worden verwacht".

Verplichting

Baudet bevestigt dat het om hem gaat, omdat hij laat weten dat hij niet wil meewerken aan "zo'n onderzoek", omdat dit een "vergaande inbreuk maakt op de privacy en vrijheid van parlementariërs". Ook zegt zijn woordvoerster dat "Baudet zich uiteraard aan de wet houdt en over zijn inkomsten net als iedereen keurig belasting betaalt".

Voorzitter Liesbeth Horstink-van Meyenfeldt van het college zegt in een toelichting dat er een verplichting is om mee te werken aan een onderzoek. Maar er staat geen sanctie op als iemand weigert. Ze is wel bezorgd en wijst erop dat de Kamer zichzelf deze verplichting heeft opgelegd en het is nu ook aan de Kamer zelf om actie te ondernemen. Niet meewerken is volgens haar niet verstandig, omdat het ook in je nadeel kan werken. Het college is van plan om aanbevelingen te doen aan de Kamer om de regeling en de gedragscode te verbeteren. Welke dat zijn, wil ze nog niet zeggen.

Meer uit Politiek

Jetten ontmoet oppositieleider en Nobelprijswinnaar Machado

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten heeft de Venezolaanse oppositieleider en Nobelprijswinnaar María Corina Machado ontvangen op zijn ministerie. Zij won vorig jaar de Nobelprijs voor de Vrede.

6 uur geleden
PVV steunt reparatiewet niet die nodig is voor asielwetten Faber

DEN HAAG (ANP) - De PVV geeft geen steun aan de reparatiewet die in de Eerste Kamer nodig is voor een meerderheid voor de asielplannen van het vorige kabinet. Dat schrijft PVV-senator Alexander van Hattem op X. De 'reparatie' was bedoeld om een van de twee asielwetten van voormalig PVV-minister Marjolein Faber minder streng te maken voor wie hulp biedt aan mensen die hier illegaal verblijven. Maar daar wil de PVV-fractie in de senaat niet aan, aldus Van Hattem.

7 uur geleden
Berendsen bespreekt missie in Straat van Hormuz met Rubio

WASHINGTON (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) heeft dinsdag met zijn Amerikaanse collega Marco Rubio gesproken over de inzet van een aantal Europese en Aziatische landen om de Straat van Hormuz te beschermen. Daarbij is wel benadrukt dat er eerst een einde aan de vijandelijkheden moet komen, zei Berendsen na afloop van het gesprek tegen media.

23 uur geleden
Jetten geeft nog niets prijs over verzachten gevolgen Iran-oorlog

LONDEN (ANP) - Premier Rob Jetten (D66) wil nog niets zeggen over mogelijke maatregelen die het kabinet voorbereidt om de gevolgen van de oorlog in Iran voor Nederlanders te verzachten. Er lijken maatregelen voor honderden miljoenen euro's te worden voorbereid, maar Jetten zei dat de plannen eerst nog besproken moeten worden in de ministerraad.

1 dag geleden
Van Weel over in brand steken man in rolstoel: alle grenzen over

DEN HAAG (ANP) - Minister David van Weel van Justitie en Veiligheid heeft geschrokken gereageerd op het nieuws dat een man in een elektrische rolstoel in Utrecht in brand is gestoken. "Dit gaat alle grenzen over."

1 dag geleden
CDA 'gaat rustig kauwen' op asielwetten na debat in Eerste Kamer

DEN HAAG (ANP) - Het CDA "gaat rustig kauwen" op de asielwetten waar de Eerste Kamer maandag en dinsdag over heeft gedebatteerd. De partij bezit de sleutel tot een meerderheid voor de wetten, maar senator Madeleine van Toorenburg wilde dinsdag nog niet prijsgeven of haar fractie voor gaat stemmen. De stemming is volgende week.

1 dag geleden
Kabinet wil voorzichtig de knip trekken voor gevolgen Iran-oorlog

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet lijkt bereid honderden miljoenen euro's uit te trekken voor maatregelen om de gevolgen van de oorlog in Iran voor burgers en bedrijven te verzachten. Hoeveel precies, is volgens ingewijden nog niet te zeggen omdat het pakket nog "volop in beweging" is.

1 dag geleden