Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

FVD-leider Baudet weigert neveninkomsten bekend te maken

FVD-leider Baudet weigert neveninkomsten bekend te maken

DEN HAAG (ANP) - Forum voor Democratie-leider Thierry Baudet blijft weigeren zijn neveninkomsten, reizen en geschenken op te geven die hij ontvangt als Tweede Kamerlid. Volgens hem hebben die niets met zijn werk als parlementariër te maken, meldt zijn woordvoerster desgevraagd. Ook aan een onderzoek wil hij niet meewerken.

Voor Kamerleden geldt een gedragscode, waarin onder meer is vastgelegd dat zij extra inkomsten en giften moeten melden. Dat moet belangenverstrengeling of de schijn daarvan voorkomen.

"Als mensen hem niet vertrouwen dan moeten zij vooral niet op hem stemmen", vindt Baudet volgens zijn woordvoerster. Ook laat hij bij wijze van grap weten dat hij "uitziet naar een maand vakantie van het parlementaire werk als dit betekent dat hij zou worden geschorst". Kamerleden die de code overtreden, kunnen een sanctie opgelegd krijgen. Dat kan een aanwijzing zijn, een berisping of een schorsing van ten hoogste maand. Dat betekent dat een betrokkene niet mag meedoen aan debatten, maar wel aan stemmingen.

Boeken

NU.nl meldde eerder dat Baudet vorig jaar 85.000 euro heeft verdiend met de verkoop van zijn boeken. Maar er staat niets vermeld in het openbare register van de Tweede Kamer. Het College van onderzoek integriteit, dat sinds april 2021 controleert of de gedragscode wordt nageleefd, onderzocht een klacht die een burger had ingediend over het niet registreren van neveninkomsten.

Het onafhankelijke college meldt vanwege de vertrouwelijkheid geen namen in zijn eerste jaarverslag, dat eerder deze week verscheen. Wel staat er dat het onderzoek naar het niet registreren van nevenfuncties nog niet is afgerond. Ook staat er dat het college van "enkele Kamerleden niet de medewerking aan zijn onderzoek heeft gekregen die van hen mocht worden verwacht".

Verplichting

Baudet bevestigt dat het om hem gaat, omdat hij laat weten dat hij niet wil meewerken aan "zo'n onderzoek", omdat dit een "vergaande inbreuk maakt op de privacy en vrijheid van parlementariërs". Ook zegt zijn woordvoerster dat "Baudet zich uiteraard aan de wet houdt en over zijn inkomsten net als iedereen keurig belasting betaalt".

Voorzitter Liesbeth Horstink-van Meyenfeldt van het college zegt in een toelichting dat er een verplichting is om mee te werken aan een onderzoek. Maar er staat geen sanctie op als iemand weigert. Ze is wel bezorgd en wijst erop dat de Kamer zichzelf deze verplichting heeft opgelegd en het is nu ook aan de Kamer zelf om actie te ondernemen. Niet meewerken is volgens haar niet verstandig, omdat het ook in je nadeel kan werken. Het college is van plan om aanbevelingen te doen aan de Kamer om de regeling en de gedragscode te verbeteren. Welke dat zijn, wil ze nog niet zeggen.

Meer uit Politiek

Rechtse partijen willen spoed met telefoons asielzoekers uitlezen

DEN HAAG (ANP) - Rechtse partijen vinden dat haast moet worden gemaakt met de wet die het weer mogelijk maakt om smartphones van asielzoekers uit te lezen, onder meer om te screenen op terrorismedreigingen. Na uitspraken van de Raad van State concludeerde de Inspectie Justitie en Veiligheid onlangs dat hier geen wettelijke basis voor is. Asielminister Bart van den Brink belooft na de zomer met een wetsvoorstel te komen. VVD'er Ulysse Ellian vindt het "echt ongelofelijk" dat het niet eerder kan.

17 uur geleden
Kabinet legt dik 200 miljoen klaar voor goederenvervoer per spoor

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet trekt ruim 200 miljoen euro uit om te investeren in het vervoer van goederen over het spoor. Dat schrijft staatssecretaris Annet Bertram (Spoor, CDA) in een Kamerbrief. Tot 2030 was er al ongeveer 1 miljard klaargelegd voor verschillende spoorprojecten waar (ook) goederentreinen kunnen rijden.

19 uur geleden
Berendsen: positieve signalen over EU-importverbod nederzettingen

DEN HAAG (ANP) - Een Europees importverbod van producten uit illegale Israëlische nederzettingen lijkt dichterbij te komen. Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) zei woensdagavond in de Tweede Kamer dat hierover "achter de schermen" wordt gesproken en dat er "positieve signalen" zijn.

1 dag geleden
Kabinet overweegt dat vrouwen soms pepperspray mogen dragen

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet denkt erover na om vrouwen in sommige gevallen toe te staan om pepperspray bij zich te dragen. Het gaat dan bijvoorbeeld om vrouwen die last hebben van een stalker, een conflict hebben in hun relatie of mogelijk slachtoffer kunnen worden van eerwraak. In Denemarken kunnen vrouwen in die gevallen toestemming van de politie krijgen om pepperspray bij zich te houden, en justitieminister David van Weel gaat onderzoeken of dat in Nederland ook moet kunnen.

1 dag geleden
Jetten: samen met Duitsland voorop voor sterker Europa

VOORSCHOTEN (ANP) - Nederland zal de komende jaren hard werken om samen met Duitsland voorop te gaan naar een sterker en besluitvaardiger Europa. Dat zei premier Rob Jetten tijdens de regeringslunch die deel uitmaakt van het driedaagse staatsbezoek van de Duitse bondspresident Frank-Walter Steinmeier op Kasteel Duivenvoorde in Voorschoten.

1 dag geleden
Taakstraf voor Geert Dales om belediging, smaad en doxing

AMSTERDAM (ANP) - Oud-politicus Geert Dales (74) is woensdag door de Amsterdamse politierechter veroordeeld tot een taakstraf van 80 uur, waarvan 40 uur voorwaardelijk, voor belediging van een taxichauffeur, smaad en doxing in november 2024. De straf is gelijk aan de eis van het Openbaar Ministerie.

1 dag geleden
Ook in Tweede Kamer verandert GroenLinks-PvdA in PRO

DEN HAAG (ANP) - In aanloop naar de officiële fusie tussen GroenLinks en PvdA dit weekeinde verandert de naam van de fractie in de Tweede Kamer al in Progressief Nederland, kortweg PRO. Een meerderheid van de Kamer steunde dinsdag het voorstel tot naamswijziging van de grootste oppositiepartij.

2 dagen geleden