Funderingsspecialist Sif winnaar op terughoudend Damrak
AMSTERDAM (ANP) - Funderingsspecialist Sif was vrijdag een grote winnaar op de Amsterdamse beurs. Beleggers reageerden positief op de jaarcijfers en de vooruitzichten van het bedrijf. De algehele stemming op de aandelenmarkten was daarentegen terughoudend. Er lijkt weinig schot te zitten in de vredesonderhandelingen tussen Oekraïne en Rusland.
De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken verklaarde dat Moskou nog geen enkele "betekenisvolle bijdrage" heeft gedaan om de oorlog te beëindigen. Daarnaast wordt uitgekeken naar een telefoongesprek tussen de Chinese president Xi Jinping en de Amerikaanse president Joe Biden. Volgens het Witte Huis zullen de twee leiders onder meer praten over de Russisch-Oekraïense oorlog "en andere zaken van wederzijds belang".
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde rond 12.15 uur 0,8 procent lager op 701,62 punten. De MidKap daalde 0,5 procent tot 1028,71 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs verloren tot 1,7 procent. In Moskou is de aandelenbeurs nog altijd gesloten. De Russische centrale bank kwam wel met een rentebesluit en handhaafde het onlangs verhoogde rentetarief van 20 procent. De centrale bank waarschuwde wel voor "aanzienlijke onzekerheid".
Sif
Bij de kleinere bedrijven werd Sif ruim 9 procent meer waard. De maker van funderingen voor windmolens liet weten zich ook meer en meer bezig te gaan houden met het ontmantelen van oude windmolens. Verder wil Sif uitbreiden met een nieuwe productiefaciliteit om grotere funderingen te kunnen maken die geschikt zijn voor de nieuwste windmolens.
Betaalbedrijf Adyen en winkelvastgoedconcern Unibail-Rodamco-Westfield waren de grootste dalers in de AEX, met verliezen van rond de 2,6 procent. De chipbedrijven ASMI, Besi en ASML behoorden samen met techinvesteerder Prosus tot de schaarse stijgers, met plussen tot 0,7 procent.
Shell
Olie- en gasconcern Shell verloor 0,9 procent ondanks de gestegen olieprijzen. Een vat Amerikaanse olie werd 1,4 procent duurder op 104,43 dollar. Brentolie kostte 1,1 procent meer op 107,75 dollar per vat.
Op de lokale markt steeg Ebusco 1,6 procent. De maker van elektrische bussen nam een belang van 40 procent in Zero Emission Services (ZES) over van Engie. ZES houdt zich bezig met het elektrificeren van de binnenvaart en is een samenwerkingsverband waar naast Ebusco ook ING, Wärtsilä en het havenbedrijf van Rotterdam aan meedoen.
De euro was 1,1037 dollar waard tegen 1,1111 dollar een dag eerder.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Nederlanders die deze zomer met de auto op vakantie binnen Europa gaan, kunnen het voordeligst tanken of laden in Spanje. Het land heeft Luxemburg ingehaald als het goedkoopste Europese tankland, meldt de ANWB.
30 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurzen in Europa zijn maandag overwegend lager aan een nieuwe handelsweek begonnen. Het opgelaaide geweld tussen de Verenigde Staten en Iran in het Midden-Oosten drukte de stemming. Beide landen voerden dit weekend nieuwe aanvallen uit en gaven tegenstrijdige verklaringen af over de vraag of de Straat van Hormuz open is voor de scheepvaart.
40 minuten geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Het Japanse verfconcern Nippon Paint wil 7,5 miljard euro betalen voor een overname van de consumententak van AkzoNobel. Het Nederlandse bedrijf bevestigde maandag na geruchten meerdere voorstellen te hebben gekregen, maar wil hier niet op ingaan. De onderneming achter merken als Flexa en Sikkens werkt al langer aan een fusie met het Amerikaanse Axalta en kiest ervoor daarmee door te gaan.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Verzekeraars willen dat Nederland zich beter voorbereidt op extreme neerslag. Ze roepen op tot een landelijke, wettelijke norm over wateroverlast. Nieuwe woningen en bedrijfspanden moeten beter bestand zijn tegen zware regenval, stelt het Verbond van Verzekeraars maandag.
2 uur geledenOEGSTGEEST (ANP) - De Stichting Massaschade & Consument (SMC) is een massaclaim tegen de betaaldienst Klarna gestart. De stichting stelt dat het bedrijf met zijn diensten voor achteraf betalen de regels voor consumentenkrediet overtreedt. Daardoor zouden consumenten onterechte vorderingen, extra kosten en oplopende schulden krijgen.
2 uur geledenSINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijzen gingen maandagochtend omhoog, nadat de Verenigde Staten en Iran over en weer nieuwe aanvallen hebben uitgevoerd. Beide landen geven ook tegenstrijdige verklaringen af over de vraag of de Straat van Hormuz open is voor de scheepvaart.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Mkb-ondernemers in Nederland zijn terughoudend met het doen van investeringen. Dat komt naar voren uit onderzoek naar meer dan 7000 jaarrekeningen van bedrijven door SRA, de grootste vereniging van accountantskantoren werkzaam voor het mkb.
16 uur geleden