FTX-oprichter ook verdacht van omkoping Chinese beambten
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De van fraude verdachte oprichter van de failliete cryptobeurs FTX, Sam Bankman-Fried, heeft er nog een aanklacht bij gekregen. Openbaar aanklagers in New York betichten hem er nu ook van Chinese overheidsfunctionarissen te hebben omgekocht.
Bankman-Fried wordt ervan verdacht fraude te hebben gepleegd bij FTX, door klantentegoeden door te sluizen naar investeringsfonds Alameda Research. FTX en Alameda Research gingen vorig jaar failliet, waarna de oprichter werd gearresteerd in de Bahama's.
Amerikaanse aanklagers stellen nu dat Bankman-Fried in 2021 Chinese beambten heeft omgekocht om rekeningen van Alameda vrij te geven die zij eerder hadden bevroren. De FTX-oprichter zou opdracht hebben gegeven om omgerekend 40 miljoen dollar te betalen aan een of meerdere medewerkers van de Chinese overheid. Daarmee zou hij een Amerikaanse wet tegen corruptie in het buitenland hebben overtreden.
Pogingen tot omkoping
Volgens de aanklagers deden Bankman-Fried en medeplichtigen meerdere mislukte pogingen tot omkoping om weer bij die rekeningen te kunnen. Uiteindelijk zou op aandringen van Bankman-Fried cryptogeld van Alameda's hoofdrekening naar een privéaccount voor digitale munten zijn gegaan. Vlak daarna werden de bevroren rekeningen vrijgegeven.
Bankman-Fried ontkende eerder schuldig te zijn aan het doorsluizen van klanttegoeden bij FTX. Maar drie voormalige zakenpartners hebben wel schuld bekend en werken nu mee met het onderzoek van justitie in de Verenigde Staten. Bankman-Fried wordt er ook van verdacht regels voor de financiering van politieke campagnes te hebben overtreden.
De voormalige FTX-baas is op borgtocht vrij. De voorwaarden daarvoor zijn wel strenger geworden. Zo mag hij voortaan alleen maar met een aangepaste laptop werken waarop de toegang tot internet beperkt is. Slechts een aantal vooraf goedgekeurde websites zijn daarmee bereikbaar. Een technisch adviseur houdt toezicht op het surfgedrag van Bankman-Fried. Ook staat er steevast een bewaker voor zijn deur die in de gaten houdt welke elektronica bezoekers meenemen.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag fors gestegen, omdat de ruime overwinning van de Democraten bij de tussentijdse verkiezingen in de Verenigde Staten de hoop voedt bij beleggers dat de oorlog met Iran snel kan eindigen. Daardoor daalden ook de olieprijzen fors.
1 uur geledenDÜSSELDORF (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Duitse defensieconcern Rheinmetall heeft voor de tweede keer in enkele maanden zijn omzetverwachting verlaagd, vanwege een verwachte vertraging bij een groot project. Het betekent wederom een tegenslag voor de Europese fabrikant van onder meer munitie en pantservoertuigen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ANWB stapt vrijdag naar de kortgedingrechter in Utrecht om een staking die de vakbonden voor maandag hebben aangekondigd bij onder meer de Wegenwacht-dienst. De verkeersorganisatie wil voorkomen dat automobilisten met pech straks hulpeloos langs de weg komen te staan, omdat rondrijdende ANWB-medewerkers het werk hebben neergelegd.
2 uur geledenWAGENINGEN (ANP) - De stikstofplannen van het kabinet leiden waarschijnlijk tot stevige krimp van het aantal veehouderijen in Nederland, voorzien onderzoekers van de Wageningse universiteit. Ze denken dat op termijn 10 tot 30 procent van de veehouders zal kiezen voor bedrijfsbeëindiging, door het in juni aangekondigde maatregelenpakket.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) moet waarschijnlijk "een havikachtige koers" blijven volgen en op de hoede zijn voor inflatieschokken. Dat heeft Klaas Knot gezegd volgens persbureau Bloomberg. De Nederlandse kandidaat om ECB-president Christine Lagarde op te volgen, is eerder door economen vaak beschouwd als een zogeheten havik, een duidelijke voorstander van renteverhogingen om de inflatie in te dammen.
5 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De olie- en gasprijzen zijn woensdag fors gedaald. Dat gebeurde nadat Donald Trump heeft gezegd dat de kans op aanvallen op Iran kleiner wordt. Een vat ruwe Brentolie kost daardoor voor het eerst sinds begin oktober weer minder dan 100 dollar per vat.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Ahold Delhaize was woensdag na publicatie van de kwartaalcijfers een van de grote winnaars op de Amsterdamse beurs. De eigenaar van Albert Heijn, Etos, Gall & Gall en bol verlaagde zijn jaarprognose na de cyberaanval vorige maand. Beleggers hadden dit al voorzien, maar zagen ook dat de schade meeviel. Daarnaast hadden beleggers aandacht voor de uitslagen van de midterms in de Verenigde Staten. Na winst van de Democraten werden door heel Europa bedrijven gelinkt aan schone energie hoger gezet.
5 uur geleden