FTX-oprichter ook verdacht van omkoping Chinese beambten
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De van fraude verdachte oprichter van de failliete cryptobeurs FTX, Sam Bankman-Fried, heeft er nog een aanklacht bij gekregen. Openbaar aanklagers in New York betichten hem er nu ook van Chinese overheidsfunctionarissen te hebben omgekocht.
Bankman-Fried wordt ervan verdacht fraude te hebben gepleegd bij FTX, door klantentegoeden door te sluizen naar investeringsfonds Alameda Research. FTX en Alameda Research gingen vorig jaar failliet, waarna de oprichter werd gearresteerd in de Bahama's.
Amerikaanse aanklagers stellen nu dat Bankman-Fried in 2021 Chinese beambten heeft omgekocht om rekeningen van Alameda vrij te geven die zij eerder hadden bevroren. De FTX-oprichter zou opdracht hebben gegeven om omgerekend 40 miljoen dollar te betalen aan een of meerdere medewerkers van de Chinese overheid. Daarmee zou hij een Amerikaanse wet tegen corruptie in het buitenland hebben overtreden.
Pogingen tot omkoping
Volgens de aanklagers deden Bankman-Fried en medeplichtigen meerdere mislukte pogingen tot omkoping om weer bij die rekeningen te kunnen. Uiteindelijk zou op aandringen van Bankman-Fried cryptogeld van Alameda's hoofdrekening naar een privéaccount voor digitale munten zijn gegaan. Vlak daarna werden de bevroren rekeningen vrijgegeven.
Bankman-Fried ontkende eerder schuldig te zijn aan het doorsluizen van klanttegoeden bij FTX. Maar drie voormalige zakenpartners hebben wel schuld bekend en werken nu mee met het onderzoek van justitie in de Verenigde Staten. Bankman-Fried wordt er ook van verdacht regels voor de financiering van politieke campagnes te hebben overtreden.
De voormalige FTX-baas is op borgtocht vrij. De voorwaarden daarvoor zijn wel strenger geworden. Zo mag hij voortaan alleen maar met een aangepaste laptop werken waarop de toegang tot internet beperkt is. Slechts een aantal vooraf goedgekeurde websites zijn daarmee bereikbaar. Een technisch adviseur houdt toezicht op het surfgedrag van Bankman-Fried. Ook staat er steevast een bewaker voor zijn deur die in de gaten houdt welke elektronica bezoekers meenemen.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijs daalt inmiddels vier dagen op rij, de langste reeks van prijsdalingen sinds juni. Tegelijkertijd zijn de prijzen nog altijd fors hoger dan begin dit jaar, wat mede verklaart dat tanken in Nederland fors duurder is geworden.
2 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De vijftig acties die woonminister Elanor Boekholt-O'Sullivan maandag heeft aangekondigd om de woningbouw te versnellen, zorgen er niet voor dat het kabinet het doel van 100.000 nieuwe huizen per jaar haalt. Dat stelt Vastgoed Belang, de brancheorganisatie van particuliere verhuurders. De belangenbehartiger noemt dat streven "niet realistisch".
36 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is met winst begonnen aan de nieuwe beursweek. Een verdere daling van de olieprijzen temperde de zorgen over de inflatie. Beleggers kijken verder vooral uit naar de topontmoeting tussen president Donald Trump en zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping, die donderdag in Washington plaatsvindt. De voorbereidende gesprekken tussen de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent en de Chinese vicepremier He Lifeng zijn volgens beide partijen afgelopen zondag positief verlopen.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - Tienduizenden werknemers in heel Duitsland gaan maandag actievoeren voor behoud van industriebanen en fabrieken. Onder meer medewerkers van Volkswagen, Mercedes-Benz, BMW, Audi, Porsche en grote toeleveranciers nemen deel aan demonstraties, op meer dan 280 locaties door het hele land.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bierbrouwer Heineken staat op het punt 300 pubs over te nemen van Stonegate, de grootste Britse pubketen. Dat meldt de Britse krant The Times. Stonegate kampt met een schuldenlast van 3 miljard pond (ongeveer 3,5 miljard euro) en wil 1000 van zijn beste pubs verkopen om de schuldenlast te verlichten.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De investeringen van bedrijven in Nederland zijn in juli iets toegenomen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Ondernemingen investeerden 0,1 procent meer vergeleken met dezelfde maand een jaar eerder. De kleine stijging volgt op een toename van de investeringen van 2,8 procent in juni. In mei daalden de investeringen nog met 1,4 procent.
3 uur geledenCARACAS (ANP/BLOOMBERG) - Het Franse olie- en gasconcern TotalEnergies gaat terugkeren naar Venezuela. Het bedrijf heeft dit weekend een overeenkomst getekend met Venezuela voor samenwerking bij energieprojecten.
20 uur geleden