FT: Trump wil hogere NAVO-norm en Oekraïne militair steunen
WASHINGTON (ANP) - Donald Trumps team heeft tegen Europese functionarissen gezegd dat de aanstaande Amerikaanse president de NAVO-norm wil verhogen, schrijft de krant Financial Times (FT). Landen moeten dan mogelijk tot 5 procent van hun bruto binnenlands product (bbp) aan defensie besteden. Trump zou bovendien Oekraïne militair willen blijven steunen.
Twee ingewijden melden aan FT dat Trump de norm naar 5 procent wil, een ander zegt dat Trump ook genoegen neemt met 3,5 procent. De Amerikaan heeft herhaaldelijk kritiek geuit op NAVO-landen die de bestaande afspraak over de defensie-uitgaven niet nakomen. Dat zijn 9 van de 32 lidstaten. Trump heeft al gezegd dat de Verenigde Staten deze landen niet verdedigen als ze niet minstens 2 procent van hun bbp uitgeven aan defensie.
De aanstaande president heeft ook gedreigd te stoppen met de militaire steun aan Oekraïne. Drie ingewijden zeggen dat Trump die steun als president wil laten doorgaan. De Verenigde Staten zijn de belangrijkste partner van Oekraïne.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP/RTR/AFP) - Tienduizenden mensen zijn zaterdag in Londen afgekomen op een anti-immigratieprotest en een pro-Palestijnse demonstratie die gelijktijdig bezig was. De politie heeft naar eigen zeggen te maken met de grootste operatie in jaren om de openbare orde te handhaven.
2 uur geledenKINSHASA (ANP/AFP) - Een nieuwe uitbraak van het ebolavirus in de Democratische Republiek Congo kent een "heel hoog sterftecijfer". Er is geen vaccin en geen speciale behandeling, zei de minister van Volksgezondheid van het land. Het dodental is opgelopen tot tachtig. Ook in buurland Oeganda is inmiddels een patiënt overleden.
2 uur geledenANHOLT (ANP/DPA) - De dode walvis die werd aangetroffen voor de kust van het Deense eiland Anholt is geïdentificeerd. Het gaat om de veelbesproken bultrug Timmy, voor wie in Duitsland een grote reddingsactie werd opgezet.
4 uur geledenWENEN (ANP) - Honderden mensen hebben zich in het centrum van Wenen verzameld voor een protestmars tegen de aanwezigheid van Israël op het Eurovisie Songfestival. Bij het startpunt op het Christian-Broda-Platz staan ondanks het regenachtige weer naar schatting zo'n duizend mensen, die onder meer met Palestijnse vlaggen wapperen.
4 uur geledenMALÉ (ANP) - Een duiker die hielp zoeken naar vier omgekomen Italiaanse grotduikers op de Malediven is zelf ook om het leven gekomen. President Mohamed Muizzu en de Maledivische krijgsmacht melden de dood van sergeant Mohamed Mahdhee op X.
4 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse politie heeft zes mensen aangehouden voor het uithangen van een Palestijnse vlag aan de Eiffeltoren, meldt de krant Le Figaro op basis van een politiebron. Activisten van de Parijse tak van Extinction Rebellion vroegen met die actie vrijdagmiddag aandacht voor de Nakba, de verdrijving van Palestijnen in 1948. Die organisatie meldt de aanhoudingen zelf ook.
6 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Een Oekraïense drone is zaterdag neergestort op het terrein van de kerncentrale van Zaporizja in het zuidoosten van Oekraïne, meldt de door Rusland aangestelde directie van de kerncentrale.
6 uur geleden