FT: Nissan zoekt nieuwe aandeelhouder nu Renault belang afbouwt
YOKOHAMA (ANP) - Nissan zoekt met spoed een nieuwe aandeelhouder, nu de langdurige partner Renault zijn belang in de noodlijdende Japanse autofabrikant aan het afbouwen is. "We hebben twaalf tot veertien maanden om te overleven", heeft een hooggeplaatste ingewijde bij Nissan gezegd tegen de Financial Times.
De alliantie met Renault dateert uit 1999 toen de Franse autofabrikant Nissan van een dreigend faillissement redde. Renault had lange tijd zo'n 43 procent van de aandelen van het Japanse bedrijf in handen. Inmiddels is dat teruggebracht tot net geen 36 procent. Renault heeft vorig jaar aangekondigd dat belang op termijn verder af te bouwen naar 15 procent.
Volgens bronnen van de Britse zakenkrant wil Nissan een stabiele langetermijnaandeelhouder zoals een bank of verzekeraar om een deel van Renaults huidige aandelenbelang over te nemen. Nissan kampt echter met dalende autoverkopen in belangrijke markten China en de Verenigde Staten. Daarbij is de winst gekelderd door een toename van de kosten. Iets dat ook niet helpt is dat Donald Trump binnenkort weer president wordt van de Verenigde Staten, aangezien hij hogere invoerheffingen heeft aangekondigd.
Banen schrappen
Nissan kondigde eerder deze maand al aan wereldwijd 9000 banen te schrappen, oftewel ongeveer 7 procent van het personeelsbestand. Daarmee wil het bedrijf geld besparen. Volgens de laatste berichten wil het concern tevens zijn productie in de VS terugbrengen. Ook werkt Nissan aan een intensievere samenwerking met Honda op het gebied van elektrische voertuigen en softwaretechnologie.
"Dit gaat moeilijk worden", aldus de hooggeplaatste bron die de Financial Times aanhaalt. Uiteindelijk is het volgens hem toch belangrijk dat Nissan zijn verkopen in de Verenigde Staten en China opvoert, omdat daar veel geld valt te verdienen. Bij het bedrijf zou ook niet worden uitgesloten dat Honda een deel van Nissans aandelen koopt. "Alle opties" zouden worden overwogen. Nissan zelf wilde geen commentaar geven aan de zakenkrant.
De alliantie met Renault kwam in de afgelopen jaren al onder zware druk te staan na de ondergang van voormalig leider Carlos Ghosn. Ghosn was topman van zowel Renault als Nissan en voorzitter van de alliantie van de concerns. In 2018 werd hij afgezet als topman en gearresteerd in Japan vanwege vermeend financieel wangedrag bij Nissan. Eind 2019 ontsnapte hij op spectaculaire wijze uit Japan en vluchtte via Turkije naar Libanon.
Meer uit Financieel
ABU DHABI (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Staatsoliebedrijf Adnoc uit de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) wil tientallen miljarden dollars steken in nieuwe projecten. Die aankondiging komt enkele dagen nadat het land uit oliekartel OPEC was gestapt.
3 uur geledenWENEN (ANP) - Landen van oliekartel OPEC+ gaan de olieproductie in juni verhogen, werd zondag bekendgemaakt. De stap van de groep olielanden is de eerste sinds de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) deze week aankondigden zich terug te trekken uit het oliekartel.
4 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De voorzitter van het Duitse onderzoeksinstituut Ifo heeft gewaarschuwd voor aanzienlijke risico's voor de Duitse economie door de dreiging van hogere Amerikaanse importheffingen. "Als dit uitmondt in een nieuwe handelsoorlog, dan staat Duitsland in 2026 een recessie te wachten", zei voorzitter Clemens Fuest van het Ifo-instituut zondag in de krant Bild.
7 uur geledenESSEN (ANP) - Thyssenkrupp en zijn Indiase branchegenoot Jindal Steel hebben gesprekken over een mogelijke overname van de Europese staaldivisie van het Duitse industrieconcern tijdelijk stopgezet. "De oorspronkelijke uitgangspunten en voorwaarden voor een mogelijke verkoop van Thyssenkrupp Steel zijn de afgelopen maanden aanzienlijk veranderd", stelde Thyssenkrupp in een verklaring.
9 uur geledenWENEN (ANP/DPA) - In Oostenrijk is een verdachte opgepakt in de zaak rond de poging tot afpersing van fabrikant HiPP. De afgelopen tijd werden gemanipuleerde potjes babyvoeding van het merk gevonden waaraan rattengif was toegevoegd.
23 uur geledenGENÈVE (ANP) - De grote rederij voor containerschepen MSC heeft een nieuwe dienst aangekondigd richting de Perzische Golf die de Straat van Hormuz mijdt. Die zeestraat wordt zo goed als geblokkeerd door Iran sinds de Verenigde Staten en Israël een oorlog begonnen tegen het land. Daardoor is vrachtvervoer per schip naar landen aan de Perzische Golf ernstig bemoeilijkt.
1 dag geledenZOETERMEER (ANP) - Hogere Amerikaanse importheffingen voor auto's en vrachtwagens uit de Europese Unie kunnen ook Nederland raken, waarschuwt ondernemersorganisatie voor de technologische industrie FME. Als autofabrikanten minder kunnen exporteren naar de Verenigde Staten raakt dat toeleveranciers, waaronder Nederlandse bedrijven.
1 dag geleden