FT: Nissan zoekt nieuwe aandeelhouder nu Renault belang afbouwt
YOKOHAMA (ANP) - Nissan zoekt met spoed een nieuwe aandeelhouder, nu de langdurige partner Renault zijn belang in de noodlijdende Japanse autofabrikant aan het afbouwen is. "We hebben twaalf tot veertien maanden om te overleven", heeft een hooggeplaatste ingewijde bij Nissan gezegd tegen de Financial Times.
De alliantie met Renault dateert uit 1999 toen de Franse autofabrikant Nissan van een dreigend faillissement redde. Renault had lange tijd zo'n 43 procent van de aandelen van het Japanse bedrijf in handen. Inmiddels is dat teruggebracht tot net geen 36 procent. Renault heeft vorig jaar aangekondigd dat belang op termijn verder af te bouwen naar 15 procent.
Volgens bronnen van de Britse zakenkrant wil Nissan een stabiele langetermijnaandeelhouder zoals een bank of verzekeraar om een deel van Renaults huidige aandelenbelang over te nemen. Nissan kampt echter met dalende autoverkopen in belangrijke markten China en de Verenigde Staten. Daarbij is de winst gekelderd door een toename van de kosten. Iets dat ook niet helpt is dat Donald Trump binnenkort weer president wordt van de Verenigde Staten, aangezien hij hogere invoerheffingen heeft aangekondigd.
Banen schrappen
Nissan kondigde eerder deze maand al aan wereldwijd 9000 banen te schrappen, oftewel ongeveer 7 procent van het personeelsbestand. Daarmee wil het bedrijf geld besparen. Volgens de laatste berichten wil het concern tevens zijn productie in de VS terugbrengen. Ook werkt Nissan aan een intensievere samenwerking met Honda op het gebied van elektrische voertuigen en softwaretechnologie.
"Dit gaat moeilijk worden", aldus de hooggeplaatste bron die de Financial Times aanhaalt. Uiteindelijk is het volgens hem toch belangrijk dat Nissan zijn verkopen in de Verenigde Staten en China opvoert, omdat daar veel geld valt te verdienen. Bij het bedrijf zou ook niet worden uitgesloten dat Honda een deel van Nissans aandelen koopt. "Alle opties" zouden worden overwogen. Nissan zelf wilde geen commentaar geven aan de zakenkrant.
De alliantie met Renault kwam in de afgelopen jaren al onder zware druk te staan na de ondergang van voormalig leider Carlos Ghosn. Ghosn was topman van zowel Renault als Nissan en voorzitter van de alliantie van de concerns. In 2018 werd hij afgezet als topman en gearresteerd in Japan vanwege vermeend financieel wangedrag bij Nissan. Eind 2019 ontsnapte hij op spectaculaire wijze uit Japan en vluchtte via Turkije naar Libanon.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak veerde vrijdag licht op na het zware koersverlies een dag eerder. Heijmans werd hoger gezet na goed ontvangen jaarresultaten van de bouwer. Ook de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML wonnen terrein dankzij sterke resultaten en vooruitzichten van de Amerikaanse branchegenoot Applied Materials.
24 minuten geledenUTRECHT (ANP) - ASN Bank heeft zijn winst vorig jaar flink opgevoerd. Dat is echter vooral te danken aan incidentele posten. Volgens topman Roland Boekhout zit het financiële concern, dat voorheen bekendstond als de Volksbank, nog altijd in een overgangsfase. Hij verwacht later dit jaar klaar te zijn met de grote reorganisatie waarbij vele honderden banen verdwijnen. In de loop van 2027 wil de staatsbank ook dossiers als anti-witwascontroles en risicobeheer volledig op orde hebben.
34 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) start een onderzoek naar PostNL naar de eerdere overname van rivaal Sandd. Over het samengaan van de postbedrijven is al jaren juridisch gesteggeld. In december oordeelde het College van Beroep voor het bedrijfsleven (CBb) dat de ACM in 2019 terecht de vergunning voor de overname had geweigerd. Daarom duikt de toezichthouder nu opnieuw in de zaak.
1 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol verwacht dit jaar dat het aantal reizigers verder toeneemt. De luchthaven rekent op 68 miljoen tot 72 miljoen reizigers. Daarmee zou het aantal voor het eerst weer uit kunnen komen boven het niveau van voor de coronaperiode. In 2019 werd een recordaantal van 71,7 miljoen reizigers verwelkomd door de luchthaven.
1 uur geledenROSMALEN (ANP) - Bouwbedrijf Heijmans heeft vorig jaar iets minder nieuwe woningen verkocht. Het bedrijf wijst er in zijn jaarresultaten op dat de krapte op de huizenmarkt in 2025 "onverminderd groot" bleef. Wel zijn de orders voor nieuwe huizen het afgelopen jaar meer waard geworden. Heijmans verwacht dat de "sterke" financiële prestaties in 2026 aanhouden.
1 uur geledenTAIPEI (ANP/DPA) - De Verenigde Staten en Taiwan hebben na maandenlange onderhandelingen een handelsakkoord getekend. Volgens de overeenkomst worden de Amerikaanse importheffingen op Taiwanese goederen verlaagd naar 15 procent. Ook gaat Taiwan voor ruim 44 miljard dollar aan vloeibaar gemaakt aardgas (lng) en ruwe olie van de VS kopen. De overeenkomst moet nog goedkeuring krijgen van het Taiwanese parlement.
2 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump is van plan de importheffingen op verschillende staal- en aluminiumproducten te verlagen. Dat meldde de Britse zakenkrant Financial Times vrijdag op basis van bronnen.
2 uur geleden