FSIN: omzet foodsector bijna weer op niveau van voor de crisis
BENNEKOM (ANP) - De omzet van de foodsector in Nederland zit weer bijna op het niveau van voor de crisis. Volgens kennisplatform FoodService Instituut Nederland (FSIN) gaat het herstel "veel sneller" dan eerder verwacht, maar profiteren niet alle bedrijven en onderdelen evenveel. Met name in bijvoorbeeld de catering, die duidelijk omzet verloor tijdens de pandemie, is de impact van de crisis blijvend, aldus FSIN. De daling bij de catering komt onder andere door de sluiting van scholen en kantoren en het schrappen van evenementen, congressen en beurzen.
De gezamenlijke omzet van de consumptie buitenshuis (foodservice) en de boodschappen (foodretail) komt dit jaar naar verwachting uit op 59,9 miljard euro. Dat is 100 miljoen euro onder het recordbedrag van 2019. FSIN verwacht volgend jaar een omzetgroei met 7 procent waarmee een nieuw record in de maak is. Dat komt deels door het verdere herstel uit de crisis, maar ook omdat het speciaalzaken lukt om klanten vast te houden. Tijdens de crisis, toen restaurants ook dicht waren, deden mensen vaker hun boodschappen in speciaalzaken als slagers en gespecialiseerde viswinkels. Dit is kennelijk bevallen.
Bij foodservice, waar de cateraars toe behoren, stonden omzetten door de coronamaatregelen onder druk. Omdat mensen vaker thuis zullen blijven werken zal het effect van de crisis zichtbaar blijven. De totale omzet van foodservice viel door de crisis 12,5 miljard euro lager uit. Daartegenover presteerden maaltijdbezorgbedrijven uitstekend. De verwachting is dat zij dit ook volgend jaar zullen doen. Hetzelfde geldt bij de bezorging van boodschappen.
Verder merkt FSIN op dat personeelstekorten de groei van de foodsector in de weg kunnen zitten. Daarnaast kampen veel bedrijven met de gevolgen van de oplopende prijzen van energie, grondstoffen en transport. Die zullen ook de foodsector raken.
FSIN onderzoekt sinds 2003 trends en ontwikkelingen in buitenshuisconsumptie. Ruim tweehonderd bedrijven zijn lid, waaronder de grotere retailers, groothandels en leveranciers.
Meer uit Financieel
LOS ANGELES (ANP) - Warner Bros. Discovery noemt het nieuwste overnamebod van entertainment- en mediaconcern Paramount Skydance "superieur" aan dat van Netflix. Dat laatste streamingbedrijf krijgt nu vier werkdagen om met een nog beter bod te komen om Warner Bros over te nemen.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag overwegend met verliezen de handel uitgegaan. Beleggers verwerkten de kwartaalresultaten van Nvidia. Die belangrijke ontwikkelaar van AI-chips overtrof weliswaar de verwachtingen met zijn omzet en winst, maar dat nam zorgen over de houdbaarheid van de forse investeringen van de techsector in AI niet weg.
4 uur geledenNEEDHAM (ANP/BLOOMBERG) - De wereldwijde verkoop van smartphones daalt dit jaar door tekorten aan geheugenchips met bijna 13 procent. Dat voorspelt marktonderzoeker International Data Corporation (IDC), die daarmee veel pessimistischer is dan enkele maanden geleden. Grote fabrikanten van geheugenchips zetten hun productiecapaciteit volop in voor geavanceerdere chips die data opslaan voor AI-toepassingen. Dat gaat ten koste van de productie van eenvoudigere geheugenchips voor apparaten zoals smartphones.
6 uur geledenKIEL (ANP/DPA) - Een Duitse rechtbank heeft de oliewinning uit het grootste olieveld van Duitsland geblokkeerd. Decennialang pompte het Mittelplate-platform olie op in het oostelijke deel van de Waddenzee. Een rechter oordeelde dat dit tot nader order moet stoppen, omdat een verplichte analyse van de impact op de natuur ontbreekt. De Duitse milieubeweging spreekt van een historische uitspraak.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Persoonsgegevens, de toezichthouder voor privacy, wil van Odido weten of het bedrijf te lang gegevens van voormalige klanten heeft bewaard. De telecomprovider is getroffen door een dataroof. Ook data van mensen die al jaren geen abonnement meer hadden, kwamen daardoor op straat te liggen.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De uitbreiding van windenergie op zee blijft ver achter bij die op land in Europa, blijkt uit cijfers van brancheorganisatie WindEurope. De toename van capaciteit van windenergie op land is het hoogst in de afgelopen tien jaar. Aan de andere kant ligt de toename op zee op het laagste niveau in negen jaar.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een verlies gesloten. Chipbedrijven trokken de AEX-index omlaag na de presentatie van de kwartaalcijfers van Nvidia. Die ontwikkelaar van AI-chips overtrof de verwachtingen rondom de omzetgroei. Maar het bedrijf wist twijfels op de financiƫle markten over de houdbaarheid van de gigantische investeringen van techbedrijven in kunstmatige intelligentie niet weg te nemen.
9 uur geleden