Frustratie onder Turken over gebrekkige en uitblijvende hulp
ANKARA (ANP/DPA/AFP) - Inwoners van het aardbevingsgebied in Turkije klagen dat hulp te lang op zich laat wachten. Op sommige plekken is twee dagen na de aardbevingen nog geen reddingsteam gezien, melden getuigen.
Onder andere uit de zwaar getroffen steden Gaziantep, Kahramanmaras, Antakya en Adiyaman komen geluiden over gebrekkige hulpverlening. Mensen wier woning nog overeind staat durven die niet meer in omdat instortingsgevaar dreigt, maar het ontbreekt aan opvang vanuit de overheid. In Antakya zeggen sommige mensen dat ze voor de tweede nacht op rij op straat of in hun auto hebben moeten slapen.
Familieleden en andere vrijwilligers willen graag zelf op zoek naar overlevenden, maar naar verluidt weigeren de Turkse autoriteiten op sommige plekken vrijwilligers de toegang tot het rampgebied.
Slecht voorbereid
Leider Kemal Kilicdaroglu van oppositiepartij CHP zegt op Twitter dat Turkije slecht was voorbereid op de ramp, en geeft president Recep Tayyip Erdogan persoonlijk de schuld. Hij beschuldigt de regering van corruptie en het verkwanselen van belastinggeld dat bedoeld zou zijn voor de voorbereiding op onder andere aardbevingen.
Volgens de Turkse rampendienst AFAD zijn meer dan 79.000 hulpverleners actief in de getroffen provincies. De baas van het Turkse Rode Kruis, Kerem Kinik, heeft in een televisie-interview gezegd dat er "geen plek is waar onze reddingswerkers niet bij kunnen".
De barre weersomstandigheden in het getroffen gebied, met temperaturen onder het vriespunt en sneeuw, maken de zoektocht naar overlevenden moeizamer. Er worden echter nog altijd mensen levend onder het puin vandaan gehaald, onder wie kinderen.
Meer uit Buitenland
HONOLULU (ANP/AFP) - Acteur Chuck Norris is op 86-jarige leeftijd overleden. Dat maakte zijn familie vrijdag bekend. Norris geldt als een van de grote actiehelden van de jaren tachtig.
31 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft op sociale media hard uitgehaald naar bondgenoten die niet bijdragen aan het heropenen van de Straat van Hormuz. Hij maakte ze in hoofdletters uit voor lafaards. "We zullen dit onthouden."
32 minuten geledenMOSKOU (ANP/DPA/BLOOMBERG) - Rusland wil het mogelijk maken om de krijgsmacht in te zetten om burgers te helpen die in het buitenland te maken krijgen met vervolging. Parlementsvoorzitter Vjatsjeslav Volodin zegt dat het voorstel versneld zal worden behandeld.
37 minuten geledenTRIPOLI (ANP/RTR) - Een beschadigde Russische olietanker die al meer dan twee weken onbemand op de Middellandse Zee drijft, dreigt een ecologische ramp te veroorzaken. Het schip bevindt zich op vier tot zes dagen varen van de Libische kust, meldt een Italiaanse functionaris. Dat zou op minder dan 100 kilometer afstand zijn van hoofdstad Tripoli.
39 minuten geledenBAGDAD (ANP/AFP) - Een missie van de NAVO voor trainingen in Irak (NMI) is tijdelijk stilgelegd. De circa zeshonderd leden van de NAVO-missie ter plaatse zijn of worden om veiligheidsredenen teruggehaald. De aanval van Israƫl en de VS heeft ook in Irak tot veel spanningen geleid en tot beschietingen door pro-Iraanse sjiitische milities. De NAVO heeft bevestigd dat "de missie is aangepast".
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Scheepsbemanningen in de Perzische Golf zeggen begonnen te zijn met het rantsoeneren van voedsel en water. Door de Iraanse blokkade kunnen vrijwel geen schepen door de Straat van Hormuz. Volgens de Internationale Maritieme Organisatie (IMO) van de VN zitten zo'n 20.000 zeelieden vast op ongeveer 3200 schepen.
1 uur geledenBERN (ANP/RTR) - De Zwitserse regering geeft geen toestemming meer voor de export van wapens naar de VS vanwege de oorlog die dat land voert in Iran. Ze baseert zich op het beginsel van de neutraliteit: "De export van oorlogswapens naar landen die zijn betrokken bij een internationaal gewapend conflict, kan niet worden toegestaan gedurende dat conflict."
2 uur geleden