Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Frontex telt elf keer meer illegalen die EU via Tunesië bereiken

Frontex telt elf keer meer illegalen die EU via Tunesië bereiken

WARSCHAU/BRUSSEL (ANP/DPA) - De Europese grens- en kustwacht Frontex heeft over de eerste vier maanden van 2023 elf keer meer illegale migranten geteld die vanuit Tunesië over zee de EU binnen kwamen vergeleken met dezelfde periode vorig jaar. Over de hele centrale Middellandse Zeeroute ging het om drie keer zoveel illegale grensoverschrijdingen. De Nederlandse directeur van Frontex, Hans Leijtens, verwacht "een hete zomer".

Vanuit Tunesië en Libië kwamen tussen januari en mei 42.200 illegale migranten via Malta en Italië de EU binnen, volgens Leijtens het hoogste aantal sinds Frontex deze gegevens in 2009 begon te verzamelen. "Dit heb ik nog nooit gezien", zegt hij.

Vooral vanuit Tunesië is de instroom enorm toegenomen. De meeste migranten die van hieruit de circa 150 kilometer lange gevaarlijke reis over zee wagen, komen uit landen ten zuiden van de Sahara. "We stellen momenteel een stijging met 1100 procent vast in vergelijking met vorig jaar", aldus Leijtens.

Volgens hem komt dat doordat mensensmokkelaars goedkope, kleine bootjes van metaal zijn gaan gebruiken, die in een etmaal in elkaar gezet kunnen worden. De smokkelaars kunnen daardoor lagere prijzen aanbieden: in plaats van 1500 tot 2000 euro kost de overtocht nu 500 euro. De bootjes met buitenboordmotor worden volgepropt met dertig tot vijftig mensen. "Ze zijn niet echt zeewaardig. Een beetje golfslag en ze gaan onder", stelt Leijtens.

Het zou volgens de Nederlander, die sinds december de baas is bij Frontex, helpen als het agentschap zou kunnen opereren in meer landen die niet bij de EU behoren, zoals nu dankzij afspraken met landen op de Westelijke Balkan het geval is. Bij de Noord-Afrikaanse staten zal dat volgens Leijtens echter moeilijker gaan.

Meer uit Buitenland

Nog ruim 160 vermisten na dodelijke overstromingen in Texas

AUSTIN (ANP) - Meer dan 160 mensen worden nog vermist na de recente overstromingen in de Amerikaanse staat Texas, meldt gouverneur Greg Abbott. De tragedie heeft tot nu toe 109 levens geëist.

17 minuten geleden
Aangevallen vrachtschip Rode Zee gezonken, doden op ander schip

SANAA (ANP/RTR) - Een vrachtschip dat maandag werd aangevallen op de Rode Zee is gezonken, meldt het Britse maritieme beveiligingsbedrijf Ambrey. Het gaat om het Griekse schip Magic Seas, dat vaart onder de Liberiaanse vlag. Bij beschietingen op een ander schip zijn vier doden gevallen.

2 uur geleden
Trump en Netanyahu praten opnieuw over Gaza

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat hij later op dinsdag opnieuw een ontmoeting heeft met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu. Volgens Trump gaan ze het "bijna alleen maar" over Gaza hebben. "We moeten dat oplossen."

5 uur geleden
Macron roept in Brits parlement op tot wereldwijde 'order, order'

LONDEN (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft tijdens een toespraak in het Britse parlement opgeroepen om het internationaal recht en de wereldorde te beschermen. Hij deed dat door "order, order" te roepen, de bekende woorden waarmee de voorzitters van het Britse Lagerhuis de orde in het parlement bewaren.

7 uur geleden
Israël claimt aanval op 'belangrijk' Hamas-lid in Noord-Libanon

TRIPOLI (ANP/AFP) - De Israëlische luchtmacht zegt een luchtaanval te hebben uitgevoerd op Tripoli, een stad in het noorden van Libanon. Daar zou een "belangrijk" lid van de Palestijnse beweging Hamas hebben gezeten, maar Israël zegt niet om wie het gaat.

9 uur geleden
Luchthaven Marseille tijdelijk dicht door natuurbrand

MARSEILLE (ANP/RTR) - De internationale luchthaven van het Zuid-Franse Marseille is tijdelijk dicht vanwege een natuurbrand. Volgens Franse media zijn in de buurt ook delen van snelwegen gesloten.

11 uur geleden
Iran: geen verzoek gedaan om met de VS te spreken

TEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft niet om gesprekken met de Verenigde Staten gevraagd, heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken gezegd volgens persbureau Tasnim. De Amerikaanse president Donald Trump zei dat er gesprekken gepland zijn en dat de houding van Iran is veranderd na de Amerikaanse aanvallen op nucleaire installaties in het land.

11 uur geleden