Frontex: grootste aantal EU-oversteken sinds begin 2016
WARSCHAU (ANP) - De eerste helft van dit jaar zijn meer mensen de Europese buitengrenzen overgestoken via "irreguliere routes" dan in de jaren hiervoor. 132.370 keer staken mensen de grens over, telt de Europese grensbewakingsorganisatie Frontex. Dat aantal is niet zo hoog geweest sinds 2016. De stijging komt volledig door een toename van het aantal mensen dat over de Middellandse Zee naar Italië trekt. Dit is tevens veruit de dodelijkste route, ook onder kinderen.
Frontex rekent met zes verschillende migratieroutes. Een daarvan is een vertrekroute, namelijk die richting het Verenigd Koninkrijk. De andere zijn via de oostelijke grens (6000 kilometer tussen de EU en Belarus, Moldavië, Oekraïne en Rusland), de westelijke Balkan, de Canarische Eilanden en drie routes via de westelijke, oostelijke en centrale Middellandse Zee. Met uitzondering van die laatste, is het aantal oversteken op al die routes volgens Frontex geslonken.
De route via de centrale Middellandse Zee leidt van Noord-Afrika naar Italië. Dit is al lange tijd een heel belangrijke route voor vluchtelingen en anderen die Europa proberen te bereiken. 2016 was met 181.459 oversteken volgens de Frontex-data een recordjaar. In de eerste helft van dit jaar staken daar 65.571 keer mensen de grens over. Dit is 137 procent meer dan vorig jaar.
Verdronken
Frontex benadrukt dat het aantal oversteken niet per se gelijk is aan het aantal mensen dat naar de EU is gereisd. Dat komt doordat mensen meerdere keren de grenzen kunnen oversteken.
De VN-migratieorganisatie IOM houdt cijfers bij over de mensen die vermist raken of om het leven komen op de Middellandse Zee. Veruit de meeste doden komen om op de centrale route. Tot juli ging het om 1727 mensen. Ook in deze cijfers is 2016 een recordjaar geweest, met 5139 mensen die onderweg naar Europa stierven. Vrijwel alle doden verdrinken, al komt het ook voor dat mensen overlijden door de slechte omstandigheden, ongelukken of misdaden.
Duidelijk teken
Onder de dodelijke slachtoffers zijn ook vaak kinderen, meldt UNICEF. De VN-kinderrechtenorganisatie denkt dat 289 minderjarigen zijn omgekomen "en waarschijnlijk veel meer".
"Dit is een duidelijk teken dat er meer moet gebeuren om veilige en legale wegen te creëren voor kinderen om asiel aan te vragen en dat meer moet gebeuren om levens te redden op zee", zegt UNICEF-directeur Catherine Russell. "Uiteindelijk moet veel meer gedaan worden om de bron van de problemen aan te pakken waardoor kinderen überhaupt hun levens riskeren."
Meer uit Buitenland
SYDNEY (ANP/AFP) - Een Joodse gemeenschapsgroep waarschuwde de politie dat een terroristische aanslag "waarschijnlijk" was, slechts enkele dagen voordat twee schutters 15 mensen doodden bij een massale schietpartij bij een Chanoeka-viering op Bondi Beach in Australië. Dat is gebleken uit een onderzoek.
51 minuten geledenATHENE (ANP) - Israël heeft de Global Sumud Flotilla, een vloot met humanitaire hulp voor Gaza, voor de kust van het Griekse eiland Kreta tegengehouden. Dat melden diverse bronnen, waaronder een opvarende van de vloot en de Israëlische ambassadeur voor de Verenigde Naties, Danny Danon. Een woordvoerder van de vloot heeft aan Al Jazeera laten weten dat tot nu toe zeven schepen zijn onderschept.
1 uur geledenSANTA MARTA (ANP) - Deelnemers aan de internationale conferentie over fossiele brandstoffen hebben een tweede funderingslaag aangebracht in het proces om olie, gas en steenkool uit te bannen. Dat zei klimaatminister Stientje van Veldhoven aan het einde van de top in de Colombiaanse kustplaats, die Nederland samen met Colombia organiseerde. "Dat betekent dat we nu kunnen beginnen met het bouwen van het huis", aldus de D66-minister.
2 uur geledenHERAKLION (ANP) - Het is niet duidelijk of er schepen van de Gaza-flotilla die in de buurt van Griekenland varen zijn geënterd en zo ja, door wie. Dat zei de Nederlandse Jesse van Schaik (21), die op een van de ruim 50 schepen vaart, desgevraagd tegen het ANP. De flotilla probeert nu de Griekse territoriale wateren te bereiken.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat als het aan koning Charles had gelegen, Groot-Brittannië "waarschijnlijk zou hebben geholpen" bij het Amerikaanse militaire offensief tegen Iran. Die uitspraak deed Trump woensdag, een dag na de ontvangst van de Britse koning in het Witte Huis.
5 uur geledenATHENE (ANP) - Meerdere schepen van de Global Sumud Flotilla zijn benaderd door "militaire speedboten die zich identificeerden als 'Israël'", laat de organisatie aan onder meer het ANP weten. De boten zouden lasers en semi-automatische wapens op de activisten hebben gericht en hen hebben bevolen naar de voorkant van de boten te gaan en op hun handen en knieën te zitten.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse vliegdekschip de USS Gerald R. Ford verlaat het Midden-Oosten en vaart de komende dagen naar Virginia, meldden Amerikaanse functionarissen aan de Washington Post. Het schip bevindt zich al tien maanden op zee en moet dringend gerepareerd worden.
6 uur geleden