Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Friezen bezorgd over plannen uitbreiding luchtbasis Leeuwarden

Friezen bezorgd over plannen uitbreiding luchtbasis Leeuwarden

LEEUWARDEN (ANP) - Veel Friezen die de informatieavond van Defensie donderdag in Leeuwarden bezochten zijn bezorgd over de plannen voor uitbreiding van het aantal vliegbewegingen met F-35's. Defensie wil 2300 extra vluchten per jaar gaan uitvoeren en mogelijk komt een deel daarvan in Leeuwarden.

Veel omwonenden van de vliegbasis zeggen dat ze nu al veel overlast ervaren. Het gaat dan om lawaai, maar ook om trillingen. Zo is een vrouw die in een woonboot in de buurt van de vliegbasis woont bezorgd dat de trillingen erger gaan worden, haar hele huis schudt dan. Aanwezigen denken dat Leeuwarden "aan zijn taks zit" en ze vragen zich af waarom er geen nieuwe vliegbasis gebouwd kan worden.

"We willen eerst kijken wat we kunnen doen met de bases die we al hebben als Defensie", zei kolonel Roy Hemmelder, die nauw betrokken is bij het Nationaal Programma Ruimte voor Defensie.

Nu al veel overlast

Veel mensen zeiden dat er nu ook al veel overlast is. "Waarom wordt daar niet naar gekeken? En waarom kijken jullie niet hoe de geluidsoverlast verminderd kan worden?", was een veelgestelde vraag. De mensen van Defensie zeiden dat de plannen van nu al voldoen aan de vergunningen. "Soms moeten we bijvoorbeeld minder nachtvluchten doen dan we zouden willen, om ons aan de vergunningen te houden."

Tijdens de opening van de avond liepen de emoties hoog op, toen een 84-jarige inwoonster van Leeuwarden vertelde over dat ze de oorlog in Indië nog heeft meegemaakt. Ze zei geschrokken te zijn van de oorlogsdreiging waar tijdens de bijeenkomst over werd gesproken. "Mensen zoals zij, zijn mijn motivatie om door te gaan. Mensen zoals deze vrouw of mijn vader", zei generaal Johan van Deventer, die tot voor kort ook de baas van de luchtmachtbasis in Leeuwarden was.

Meer uit Binnenland

Een Ander Joods Geluid: geen fantasieën over verandering Israël

DEN HAAG (ANP) - De verkiezingen in Israël zullen niets veranderen voor de "mensenrechten en zelfbeschikking" van de Palestijnen, meent de anti-zionistische organisatie Een Ander Joods Geluid. Voorzitter Jaap Hamburger heeft "geen fantasieën over verandering" in Israëls beleid jegens de Palestijnen. "79 jaar gewelddadig zionisme gaat nu zijn 80e jaar in. Het oorspronkelijke oogmerk blijft onveranderd."

33 minuten geleden
Standbeeld Aletta Jacobs in centrum van Den Haag

DEN HAAG (ANP) - Aletta Jacobs, die als eerste vrouw officieel aan een Nederlandse universiteit mocht studeren, krijgt een standbeeld in het centrum van Den Haag. Dat moet aan de Wijnhaven worden neergezet, niet ver van de campus van de Universiteit Leiden. "Een passende locatie", aldus wethouder Lotte van Basten Batenburg.

5 uur geleden
Drukste spits van het jaar: 1100 kilometer file

DEN HAAG (ANP) - De avondspits van dinsdag is de drukste spits tot nu toe in 2026. Volgens de verkeersinformatie van de ANWB stond er rond 17.30 uur zo'n 1100 kilometer file. Niet eerder dit jaar waren vertragingen door files zo groot.

7 uur geleden
Drenthe geeft geld voor studie naar betere bescherming tegen wolf

ASSEN (ANP) - De provincie Drenthe geeft een subsidie van 148.000 euro voor onderzoek naar een nieuwe technologie die kan helpen bij het beschermen van grazers in gebieden waar veel wolven voorkomen. In die pilot worden onder meer automatische beeldherkenning en middelen om wolven af te schrikken gecombineerd met een systeem waarbij vroegtijdig voor de wolf wordt gewaarschuwd.

8 uur geleden
Waterpeil stijgt door regen, maar gevolgen droogte nog voelbaar

DEN HAAG (ANP) - Door de regen in de afgelopen twee weken stroomt weer meer water door de Rijn en de Maas, meldt Rijkswaterstaat in de nieuwste droogtemonitor, maar ondanks de stijging blijft de afvoer in de grote rivieren laag voor de tijd van het jaar.

9 uur geleden
Aangevallen dierenverzorgster Beekse Bergen overleden

HILVARENBEEK (ANP) - De dierenverzorgster van Safaripark Beekse Bergen die zaterdag gewond raakte door een panteraanval, is dinsdag aan haar verwondingen overleden. "Haar overlijden raakt ons allemaal diep en we leven intens mee met haar familie, vrienden en naasten", aldus de dierentuin in een verklaring.

9 uur geleden
Spullen van vermiste kitesurfer gevonden, zoekactie stopt

SCHEVENINGEN (ANP) - In de zoektocht naar de vermiste kitesurfer bij Scheveningen zijn spullen van de kitesurfer gevonden. Dit meldt een woordvoerder van de politie. De zoektocht naar de 18-jarige man is dinsdag rond het middaguur gestaakt vanwege de weersomstandigheden en wordt niet meer hervat.

11 uur geleden