FrieslandCampina profiteert van eerder aangekondigd banenverlies
AMERSFOORT (ANP) - FrieslandCampina profiteert van het eerder aangekondigde banenverlies bij het zuivelconcern. Waar in heel 2023 nog verlies werd geleden, staat er over de eerste helft van dit jaar weer een duidelijke winst in de boeken. FrieslandCampina kondigde in december nog aan 1800 banen te schrappen om de kosten omlaag te brengen, waarvan ruim de helft in Nederland.
"We zien dat de veranderingen die we sinds eind 2023 hebben doorgevoerd, hebben geleid tot een sterke start van 2024", zegt topman Jan Derck van Karnebeek.
FrieslandCampina smeert de banenreductie uit over een periode van twee jaar. Het aantal arbeidsplaatsen is inmiddels met 1146 verminderd. Ook heeft het concern veranderingen doorgevoerd bij de inkoop van grondstoffen en verspilt het minder. Dit alles heeft al geleid tot een kostenbesparing van 152 miljoen euro.
Winststijging
De winst steeg naar 183 miljoen euro, vergeleken met 8 miljoen euro in het eerste halfjaar van 2023. De omzet daalde wel met bijna 7 procent naar 6,4 miljard euro. Dat komt volgens FrieslandCampina vooral door de lagere melkprijs en ongunstige wisselkoersen.
Van Karnebeek wijst erop dat de winststijging niet alleen maar komt door de reorganisatie. FrieslandCampina deed bijvoorbeeld ook goede zaken met zijn consumentenmerken in Zuidoost-Azië en met kindervoedingsmerk Friso in China.
Nieuwe fabrieken
Azië is een belangrijke markt voor het bedrijf. In Maleisië en Indonesië heeft de onderneming recent grote fabrieken geopend om die regio de komende jaren goed te kunnen voorzien.
Hiertegenover staat dat er de laatste tijd veel onzekerheid is op de wereldzuivelmarkt. Daarom heeft het bedrijf "uit voorzichtigheid" besloten nu geen tussentijdse uitkering aan aangesloten melkveehouders te doen.
Onzekerheid
FrieslandCampina zegt wel eraan te werken aantrekkelijker te worden voor de boer. "Als gevolg van onzekerheid over de toekomstige melkaanvoer in Nederland, maar ook daarbuiten, is behoud van schaal in ons melkvolume zeer belangrijk", benadrukt Van Karnebeek.
De melkaanvoer van melkveehouders uit de coöperatie is in het eerste halfjaar met enkele procenten gedaald. Dat komt vooral doordat sommige boeren gebruik hebben gemaakt van een vertrekregeling die liep tot in november vorig jaar. Dat was een regeling in verband met de jaren terug doorgevoerde fusie tussen Friesland Foods en Campina.
Meer uit Financieel
LEIDEN (ANP/DPA) - De grootste vliegtuigfabrikant ter wereld, Airbus, kampt nog steeds met leveringsproblemen. De Australische luchtvaartmaatschappij Qantas krijgt het eerste van de twaalf bestelde aangepaste A350-toestellen nu pas in april 2027, heeft Airbus maandag bekendgemaakt. Qantas had op levering gerekend voor eind 2026.
4 uur geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - Een miljardenbod van taxi- en maaltijdbezorgapp Uber op de Duitse maaltijdbezorger Delivery Hero zorgt voor speculatie onder beleggers. Uber kwam dit weekend met een bod waarbij het bedrijf wordt gewaardeerd op 10 miljard euro. De beurskoers van Delivery Hero is maandag op de beurs in Frankfurt evenwel voorbij die waarde gegaan, omdat beleggers erop gokken dat er een hogere prijs nodig is om de deal rond te krijgen.
5 uur geledenSHENZHEN (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - Het Chinese techconcern Huawei claimt een nieuwe manier ontwikkeld te hebben om halfgeleiders te maken. Daarmee zou het bedrijf over een aantal jaren ook de meest geavanceerde chips kunnen maken, zonder dat het daarvoor de beste machines van chipmachinemaker ASML nodig heeft.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de beurs in Amsterdam is maandagochtend gestegen tot een nieuw recordniveau. Beleggers trekken zich tijdens de dunne handel op tweede pinksterdag op aan berichten over een naderend vredesakkoord tussen de Verenigde Staten en Iran. De hoop is dat daardoor de Straat van Hormuz binnenkort weer helemaal heropent en de verstoringen aan de olie- en gasleveringen afnemen.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Door de hoop op vrede in het Midden-Oosten laten zowel de olie- als de gasprijzen maandagochtend stevige dalingen zien. De Verenigde Staten en Iran lijken na berichten van afgelopen weekend namelijk heel dicht bij een nieuw akkoord.
8 uur geledenDALIAN (ANP/BLOOMBERG) - De Chinese mijnramp van vrijdag jaagt de prijs van kolen op in het Aziatische land. Handelaren maken zich nu zorgen over verstoringen in de kolenaanvoer en andere industrieën door krachtig Chinees overheidsingrijpen.
9 uur geledenDHAKA (ANP/AFP/RTR) - Bangladesh heeft internationale bedrijven zondag uitgenodigd om biedingen uit te brengen voor de verkenning van olie- en gasreserves. Daarmee probeert het land een brandstoftekort te verminderen dat is ontstaan door de blokkade van de Straat van Hormuz.
1 dag geleden