Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Friesland zet komende vier jaar in op Friestalige communicatie

Friesland zet komende vier jaar in op Friestalige communicatie

LEEUWARDEN (ANP) - Het provinciebestuur van Friesland zet met de Friese Taalnota de komende vier jaar in op een toename van Friestalige communicatie. De provincie wil het schrijven van nieuwe Friese boeken stimuleren, een begin maken met tweetalige verkeersborden en Friese communicatie vanuit de overheid moet de norm worden.

De taalnota heet 'Fansels Frysk" wat 'Natuurlijk Fries' betekent. Dat is ook wat de provincie hiermee wil uitdragen: Fries moet normaler worden. "Het is vanzelfsprekend dat Fries overal te zien en te voelen is. Thuis, op school en in je vrije tijd", aldus gedeputeerde Eke Folkerts.

De provincie wil zelf het goede voorbeeld geven door veel meer te communiceren in het Fries en ook gemeenten helpen zoveel mogelijk tweetalig te communiceren. Ook moeten alle organisaties die geld krijgen van de provincie het Fries zichtbaar maken "in activiteiten en uitingen".

Media

Fries moet ook in media, literatuur en cultuur normaler worden, als het aan de provincie ligt. Zo wil de provincie in gesprek met de NPO en streamingdiensten om meer Friestalige series of films te maken. Hier is in de nota geen concreet doel aan gekoppeld. Streamingdiensten moeten al investeren in Nederlandse producties. Folkerts zegt vertrouwen te hebben dat het echt tot Friese producties gaat komen. "Er zijn al veel films over regionale talen, ook op Netflix. Waarom dan Fries niet ook?"

Daarnaast wil de provincie meer steun bieden aan cultuurinstellingen en schrijvers die in het Fries werken of schrijven. In het Friese bestuursakkoord van vorig jaar staat dat de provincie minder geld gaat uitgeven aan cultuur. Toch komen er subsidies voor schrijvers die in het Fries willen schrijven. "Er wordt ingezet op versterking en behoud van de Friese literatuur met ruimte voor vernieuwing en experiment", staat in de taalnota.

De kosten variëren de komende vier jaar van ruim 14 miljoen tot iets meer dan 16 miljoen euro per jaar. Het Rijk betaalt een deel van de kosten. Veel van de plannen sluiten aan bij de vorige maand gepresenteerde Bestjoersôfspraak Fryske Taal en Kultuer (BFTK).

Meer uit Binnenland

Utrecht: Kom niet meer naar de stad tijdens Koningsnacht

UTRECHT (ANP) - De gemeente Utrecht roept bezoekers op tijdens Koningsnacht niet meer naar de binnenstad te komen. "Het is te druk op meerdere evenementen en routes in de binnenstad van Utrecht. Toegang tot de pleinen is niet meer mogelijk", meldt de gemeente.

8 uur geleden
Burgemeester Schouten vraagt aandacht voor veiligheid op straat

ROTTERDAM (ANP) - Burgemeester Carola Schouten van Rotterdam vraagt op Koningsnacht aandacht voor de veiligheid van vrouwen op straat. Op sociale media steunt Schouten de actie van de politie die zondag in het centrum van Rotterdam oranje armbandjes uitdeelt met de tekst 'Laat vrouwen veilig thuiskomen'.

9 uur geleden
Republiek verliest zaak om opblaasdino, neemt mascotte wel mee

AMSTERDAM (ANP) - De antimonarchistische groep Republiek mag geen grote opblaasbare dino langs de looproute van het koninklijk huis neerzetten in Dokkum tijdens Koningsdag. Dat heeft de rechter bepaald nadat de groep een kort geding had aangespannen tegen de gemeente Noardeast-Fryslân.

15 uur geleden
Parachutist overleden in Rhoon, politie vermoedt ongeval

RHOON (ANP) - In het Zuid-Hollandse dorp Rhoon is op zondagmorgen een parachutist overleden. Dat bevestigt de politie na berichtgeving van regionale omroep Rijnmond. De persoon werd gevonden aan de Essendijk. Dat is een landingslocatie voor parachutisten in de regio Rotterdam.

16 uur geleden
Jetten noemt schietpartij 'schokkende gebeurtenis'

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten noemt de schietpartij tijdens het Correspondents' Dinner in Washington een "schokkende gebeurtenis". De Amerikaanse president Donald Trump en leden van zijn regering bleven ongedeerd.

17 uur geleden
Steeds meer gebieden met verhoogd risico op natuurbrand

DEN HAAG (ANP) - In steeds meer gebieden geldt een verhoogd risico op een natuurbrand. De brandweer heeft inmiddels voor vijftien regio's fase 2 afgeroepen. Dat is het hoogste waarschuwingsniveau. Dat staat op de site van de brandweer.

18 uur geleden
Zes activisten die opstopping op A12 veroorzaakten nog vast

UTRECHT (ANP) - Zes activisten die zaterdag met auto's een opstopping op een deel van de A12 veroorzaakten zodat de weg geblokkeerd kon worden, zitten nog vast. Ze worden zondag verhoord door de politie. Een woordvoerder zegt dat het wel de verwachting is dat ze later zondag weer naar huis kunnen.

20 uur geleden