Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Friesland zet komende vier jaar in op Friestalige communicatie

Friesland zet komende vier jaar in op Friestalige communicatie

LEEUWARDEN (ANP) - Het provinciebestuur van Friesland zet met de Friese Taalnota de komende vier jaar in op een toename van Friestalige communicatie. De provincie wil het schrijven van nieuwe Friese boeken stimuleren, een begin maken met tweetalige verkeersborden en Friese communicatie vanuit de overheid moet de norm worden.

De taalnota heet 'Fansels Frysk" wat 'Natuurlijk Fries' betekent. Dat is ook wat de provincie hiermee wil uitdragen: Fries moet normaler worden. "Het is vanzelfsprekend dat Fries overal te zien en te voelen is. Thuis, op school en in je vrije tijd", aldus gedeputeerde Eke Folkerts.

De provincie wil zelf het goede voorbeeld geven door veel meer te communiceren in het Fries en ook gemeenten helpen zoveel mogelijk tweetalig te communiceren. Ook moeten alle organisaties die geld krijgen van de provincie het Fries zichtbaar maken "in activiteiten en uitingen".

Media

Fries moet ook in media, literatuur en cultuur normaler worden, als het aan de provincie ligt. Zo wil de provincie in gesprek met de NPO en streamingdiensten om meer Friestalige series of films te maken. Hier is in de nota geen concreet doel aan gekoppeld. Streamingdiensten moeten al investeren in Nederlandse producties. Folkerts zegt vertrouwen te hebben dat het echt tot Friese producties gaat komen. "Er zijn al veel films over regionale talen, ook op Netflix. Waarom dan Fries niet ook?"

Daarnaast wil de provincie meer steun bieden aan cultuurinstellingen en schrijvers die in het Fries werken of schrijven. In het Friese bestuursakkoord van vorig jaar staat dat de provincie minder geld gaat uitgeven aan cultuur. Toch komen er subsidies voor schrijvers die in het Fries willen schrijven. "Er wordt ingezet op versterking en behoud van de Friese literatuur met ruimte voor vernieuwing en experiment", staat in de taalnota.

De kosten variëren de komende vier jaar van ruim 14 miljoen tot iets meer dan 16 miljoen euro per jaar. Het Rijk betaalt een deel van de kosten. Veel van de plannen sluiten aan bij de vorige maand gepresenteerde Bestjoersôfspraak Fryske Taal en Kultuer (BFTK).

Meer uit Binnenland

Code geel in Limburg en Noord-Brabant om onweersbuien

DE BILT (ANP) - In Noord-Brabant en Limburg is zaterdagavond code geel van kracht wegens stevige onweersbuien, meldt het KNMI. Daarbij kunnen windstoten en hagel voorkomen en plaatselijk kan ook veel neerslag vallen.

3 minuten geleden
Van Bruggen onwel door hitte bij herdenking geweldslachtoffers

DE WIJK (ANP) - Staatssecretaris Claudia van Bruggen (Justitie, D66) is zaterdag door de hitte onwel geworden tijdens een herdenkingsceremonie voor slachtoffers van geweld in het Drentse De Wijk. Dat meldt de bewindsvrouw op Instagram.

3 uur geleden
GGD: cruiseschip Hondius na hantavirus weer schoon

ROTTERDAM (ANP) - Het cruiseschip Hondius waarop het hantavirus uitbrak, is gereinigd en kan weer in bedrijf worden gesteld. Dat maakte de GGD Rotterdam-Rijnmond zaterdag bekend. Bij een eerdere inspectie zag de GGD nog tekortkomingen bij de schoonmaak. De geplande terugvaart van Rotterdam naar de thuislocatie in Vlissingen moest daarom worden uitgesteld.

8 uur geleden
DPG Media verlengt project met kranten voor mensen in armoede

AMSTERDAM (ANP) - DPG Media verlengt het project waarbij jaarlijks 5000 gratis krantenabonnementen worden verstrekt aan mensen met een laag inkomen. Aanleiding is onderzoek van Hogeschool Windesheim, waaruit blijkt dat deelnemers zich door de abonnementen beter geïnformeerd en meer betrokken voelen bij de samenleving.

10 uur geleden
Minder mensen verbleven afgelopen nacht in opvanglocatie Warffum

WARFFUM (ANP) - In het Groningse Warffum zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag 45 asielzoekers opgevangen, meldt het Rode Kruis. Dat is minder dan een nacht eerder, toen er 82 mensen in de nachtopvang sliepen. Volgens een woordvoerster van het Rode Kruis wijst het lagere aantal er vermoedelijk op dat meer mensen zijn doorgestroomd naar andere opvanglocaties.

11 uur geleden
Nieuwe verdachte (35) opgepakt na vondst dode man in sloot Herpen

OSS (ANP) - De politie heeft zaterdagochtend vroeg een 35-jarige Nederlandse man uit Oss opgepakt voor mogelijke betrokkenheid bij de dood van een 47-jarige man uit Berghem. Een 33-jarige man die eerder vrijdag in Berghem werd opgepakt, geldt niet langer als verdachte.

16 uur geleden
Scenario waarin Moerdijk blijft bestaan 'nadrukkelijker' in beeld

DEN HAAG (ANP) - Het scenario waarin Moerdijk blijft bestaan, is "nadrukkelijker" in beeld gekomen bij het kabinet. Staatssecretaris Jo-Annes de Bat (Klimaat en Groene Groei) meldt in een Kamerbrief dat hij de optie overweegt dat "een kleinere uitbreiding van het haven- en industriecluster Moerdijk wordt gerealiseerd". Als hiervoor wordt gekozen, hoeft het Noord-Brabantse dorp niet te verdwijnen om plaats te maken voor de uitbreiding van het haven- en industriegebied en grootschalige energieprojecten.

23 uur geleden