Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Friesland zet komende vier jaar in op Friestalige communicatie

Friesland zet komende vier jaar in op Friestalige communicatie

LEEUWARDEN (ANP) - Het provinciebestuur van Friesland zet met de Friese Taalnota de komende vier jaar in op een toename van Friestalige communicatie. De provincie wil het schrijven van nieuwe Friese boeken stimuleren, een begin maken met tweetalige verkeersborden en Friese communicatie vanuit de overheid moet de norm worden.

De taalnota heet 'Fansels Frysk" wat 'Natuurlijk Fries' betekent. Dat is ook wat de provincie hiermee wil uitdragen: Fries moet normaler worden. "Het is vanzelfsprekend dat Fries overal te zien en te voelen is. Thuis, op school en in je vrije tijd", aldus gedeputeerde Eke Folkerts.

De provincie wil zelf het goede voorbeeld geven door veel meer te communiceren in het Fries en ook gemeenten helpen zoveel mogelijk tweetalig te communiceren. Ook moeten alle organisaties die geld krijgen van de provincie het Fries zichtbaar maken "in activiteiten en uitingen".

Media

Fries moet ook in media, literatuur en cultuur normaler worden, als het aan de provincie ligt. Zo wil de provincie in gesprek met de NPO en streamingdiensten om meer Friestalige series of films te maken. Hier is in de nota geen concreet doel aan gekoppeld. Streamingdiensten moeten al investeren in Nederlandse producties. Folkerts zegt vertrouwen te hebben dat het echt tot Friese producties gaat komen. "Er zijn al veel films over regionale talen, ook op Netflix. Waarom dan Fries niet ook?"

Daarnaast wil de provincie meer steun bieden aan cultuurinstellingen en schrijvers die in het Fries werken of schrijven. In het Friese bestuursakkoord van vorig jaar staat dat de provincie minder geld gaat uitgeven aan cultuur. Toch komen er subsidies voor schrijvers die in het Fries willen schrijven. "Er wordt ingezet op versterking en behoud van de Friese literatuur met ruimte voor vernieuwing en experiment", staat in de taalnota.

De kosten variëren de komende vier jaar van ruim 14 miljoen tot iets meer dan 16 miljoen euro per jaar. Het Rijk betaalt een deel van de kosten. Veel van de plannen sluiten aan bij de vorige maand gepresenteerde Bestjoersôfspraak Fryske Taal en Kultuer (BFTK).

Meer uit Binnenland

Nieuwe aanhoudingen om aanslag synagoge en voorbereiden explosie

ROTTERDAM (ANP) - De politie heeft drie mannen opgepakt die verdacht worden van betrokkenheid bij de explosie bij een synagoge in Rotterdam en het voorbereiden van een explosie bij een synagoge in Heemstede. Dit meldt het Openbaar Ministerie, dat geen mededelingen doet over de vermoedelijke rol van de nu aangehouden mannen.

6 uur geleden
Politie krijgt extra bevoegdheden voor doorzoeken sociale media

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil de politie meer mogelijkheden geven om in openbare informatie op sociale media en andere onlineplatforms informatie te verzamelen om verstoringen van de openbare orde te voorkomen. Een wetsvoorstel daartoe is vrijdag door de ministerraad goedgekeurd. Het moet ervoor zorgen dat de politie tijdig kan ingrijpen.

6 uur geleden
Afgelopen jaar 640 miljoen euro uitgekeerd in aardbevingsgebied

GRONINGEN (ANP) - Het Instituut Mijnbouwschade Groningen (IMG) heeft afgelopen jaar bijna 640 miljoen euro aan schadevergoedingen uitgekeerd in het aardbevingsgebied, iets minder dan in 2024. Toen keerde het instituut ruim 645 miljoen uit, meer dan het dubbele van het jaar daarvoor.

7 uur geleden
Rechtspraak: verbod gezichtsbedekking bij protest te ingrijpend

DEN HAAG (ANP) - De Raad voor de rechtspraak is zeer kritisch over het wetsvoorstel om gezichtsbedekkende kleding bij demonstraties strafbaar te stellen. De strafbaarstelling staat "op gespannen voet" met het demonstratierecht, stelt de raad.

7 uur geleden
Veiligheidsregio onduidelijk over aantal slachtoffers Oosterhout

OOSTERHOUT (ANP) - De Veiligheidsregio Midden- en West-Brabant is onduidelijk over het aantal slachtoffers van het ongeluk met de gasfles bij een school in Oosterhout. Eerder zei de veiligheidsregio dat er zo'n vijf slachtoffers waren gevallen, later ging het om zeven mensen en nu blijken het er toch weer vijf.

8 uur geleden
Rijswijker (18) niet langer vast na dood 16-jarige in Den Hoorn

DEN HAAG (ANP) - Een 18-jarige verdachte uit Rijswijk zit niet langer vast in de zaak over de doodgestoken 16-jarige jongen in Den Hoorn. Het gerechtshof in Den Haag heeft zijn voorarrest opgeheven, omdat er aanwijzingen zijn dat de verdachte uit zelfverdediging heeft gestoken. Dit meldt zijn advocaat Peter Plasman. Het Openbaar Ministerie bevestigt de vrijlating.

9 uur geleden
Zeven gewonden gasflesongeluk Oosterhout, onder wie vier tieners

OOSTERHOUT (ANP) - Door het ongeluk met een gasfles bij een praktijkschool aan de Nassaustraat in Oosterhout zijn zeven mensen gewond geraakt, meldt de veiligheidsregio. Het gaat om vier tieners en drie volwassenen. Een van de minderjarigen moest naar het ziekenhuis.

9 uur geleden