Friesland wil stop op gaswinning in grensgebied met Groningen
LEEUWARDEN (ANP) - De Friese gedeputeerde Friso Douwstra (mijnbouw) keurt het af dat een verzoek voor verlenging van het gaswinningsplan bij de dorpen Surhuisterveen en Harkema pas recent openbaar werd. Hoewel de aanvraag in 2023 was ingediend, publiceerde het ministerie die pas vlak voor de kerst. "Wij zijn natuurlijk tegen verlenging", aldus Douwstra.
Minister Sophie Hermans van Klimaat en Groene Groei heeft aangegeven in te willen stemmen met het verlengingsverzoek. Tot 15 januari kunnen belanghebbenden daar nog op reageren.
De NAM wil tot en met 2031 naar gas boren in het oosten van Friesland, de huidige toestemming liep tot eind 2024. De hoeveelheid gewonnen gas per jaar blijft gelijk, maar er moeten dus nog zeven jaar bij. Een deel van het gasveld ligt onder Groningen.
"Wij willen graag dat de bestaande mijnbouwwet wordt aangepast, zodat de bedrijven meer in gesprek moeten met de omgeving", zei Douwstra. De bestuurder wil liever dat de NAM stopt met het winnen van gas. Maar als het wel doorgaat, moet het bedrijf zorgen voor acceptatie bij omwonenden, zei de Friese gedeputeerde. Dat kan volgens Douwstra onder meer door meer van de opbrengsten terug te laten vloeien naar de omgeving waar wordt geboord. "Dat is nu weer buiten beschouwing gelaten."
Meer uit Binnenland
BARDUFOSS (ANP) - Nederlandse militairen spelen de komende dagen na hoe ze binnengevallen Russische troepen uit Noorwegen kunnen verjagen. Commandant George Pastoor noemt het geen oefening meer, maar een "repetitie".
51 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Volgens de organisatie hebben zondag zo'n 15.000 mensen meegelopen met de Feminist March in Amsterdam. Er werd stilgestaan bij oorlogsgeweld en de invloed die dat heeft op vrouwen. Iliriana Banjska sprak eerder op de dag namens de organisatie van "superweer en een goede opkomst tot nu toe".
3 uur geledenKYIV (ANP) - Oekraïne mag niet uit het zicht raken nu er een oorlog in het Midden-Oosten woedt. Dat zei premier Rob Jetten zondag tijdens een gezamenlijke persconferentie met president Volodymyr Zelensky. Die zei weleens te vrezen dat zijn land vergeten zal worden.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - "Er is maar één antwoord op de oorlog die tegen vrouwen wordt gevoerd en dat is: meer macht aan vrouwen." Daarvoor pleit de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema in een toespraak op de conferentie Women Unite! ter gelegenheid van Internationale Vrouwendag.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Voorafgaand aan de Feminist March zijn zondag op de Dam in Amsterdam de namen voorgelezen van slachtoffers van femicide. De lijst werd voorgedragen te midden van vele paren rode hakken, die onder meer Kamerleden doneerden om de vrouwen te herdenken.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zondag gaat een Nederlands militair vliegtuig naar Oman om Nederlanders die in het Midden-Oosten vastzitten terug te halen. Dat vliegtuig brengt mensen naar Egypte, meldde minister Dilan Yeşilgöz van Defensie in het televisieprogramma WNL Op Zondag.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlands hoogste militair generaal Onno Eichelsheim vindt het goed dat bij Defensie steeds meer ruimte komt voor vrouwen. Volgens de Commandant der Strijdkrachten is de krijgsmacht te lang alleen ingericht geweest voor mannen, waardoor vrouwen zich minder welkom voelden.
7 uur geleden