Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Friesland wil in 2050 evenveel energie verbruiken als opwekken

Friesland wil in 2050 evenveel energie verbruiken als opwekken

LEEUWARDEN (ANP) - Friesland wil in 2050 evenveel energie opwekken als verbruikt wordt in de provincie. Dat staat in de Friese Energievisie die dinsdag is gepresenteerd. Om de doelen te halen moet Friesland veel minder gaan verbruiken en in het optimale geval 4,4 terawattuur energie meer gaan opwekken. Friesland is volgens gedeputeerde Sijbe Knol de eerste provincie met een energievisie.

Het is ook de bedoeling dat in Friesland geen gebruik meer wordt gemaakt van fossiele brandstoffen in 2050. De voornaamste energiebronnen moeten zon, wind, aquathermie, warmteopslag, biogas en waterstof worden.

Een van de manieren om energie te besparen is isolatie van gebouwen. "Wat niet wordt verbruikt, hoeft ook niet te worden opgewekt", zei wethouder Evert Stellingwerf van de gemeente Leeuwarden.

Presentatie

De Friese Energievisie is dinsdag gepresenteerd door de provincie, Wetterskip Fryslân, gemeente Leeuwarden, netbeheerders Liander en TenneT en de Friese Energie Alliantie. Hoe de ideeën moeten worden uitgevoerd, is nog niet vastgelegd. "Het gaat echt om een visie. We gaan nu aan de slag met een uitvoeringsprogramma voor de korte termijn", aldus Knol.

Als Friesland in 2050 deze visie wil waarmaken, dan heeft dat volgens Knol en Stellingwerf een grote impact op de ruimte in Friesland. "De druk op de ruimte is eigenlijk groter dan Friesland aankan", zei Knol. Een van de plannen om die impact zo klein mogelijk te maken is het plaatsen van grootschalige energieproductielocaties. Op die plekken, bij voorkeur in de buurt van een grotere Friese plaats, wordt dan veel energie opgewekt. Dat zien de partijen liever dan veel kleinschalige opweklocaties, wat volgens Knol meer impact heeft op het Friese landschap.

Het plan ligt nu voor in de achttien Friese gemeenteraden, bij het Wetterskip en ook burgers kunnen hun mening erover geven. In september wordt het behandeld in Provinciale Staten, waar het definitief vastgelegd moet worden.

Meer uit Binnenland

ANWB: andere keuzes meivakantie door onrust in de wereld

DEN HAAG (ANP) - Net als reisorganisaties eerder dit jaar, merkt ook de ANWB op dat Nederlanders hun vakantieplannen aanpassen door "onrust in de wereld". ANWB baseert zich op de resultaten van de vakantiemonitor, waarin Nederlanders is gevraagd naar hun plannen voor de april- en meivakantie. Vooral Europese bestemmingen zijn populair: 94 procent van de vakantiegangers blijven op het eigen continent. Verre reizen, met name naar Amerika, verliezen hun aantrekkingskracht.

8 minuten geleden
NFI: cannabis en amfetamine meest aangetroffen drugs in verkeer

DEN HAAG (ANP) - Cannabis en amfetamine zijn de meest aangetroffen drugs in het verkeer, blijkt uit onderzoek van het Nederlands Forensisch Instituut (NFI). Een chemicus en een toxicoloog van het NFI onderzochten ruim 64.000 door de politie ingestuurde bloedmonsters. Uit de analyse van de monsters die positief testten op verdovende middelen blijkt dat THC (cannabis) de meest voorkomende drug is (71 procent), gevolgd door amfetamines zoals speed en xtc (30 procent), cocaïne (15 procent) en GHB (6,8 procent).

12 minuten geleden
PVV in Rucphen in gesprek over deelname college van B&W

RUCPHEN (ANP) - De PVV gaat mogelijk ook in de Brabantse gemeente Rucphen meebesturen. De partij zegt in gesprek te zijn over deelname aan een nieuw college van burgemeester en wethouders en dat "als een belangrijke stap én als waardering voor onze inspanningen" te beschouwen.

2 uur geleden
Revalidatiecentra bevestigen hack, ook tbs-kliniek getroffen

DEN HAAG (ANP) - Meerdere revalidatiecentra laten donderdag weten getroffen te zijn door de hack bij softwareleverancier ChipSoft. Ook de Van der Hoeven Kliniek, een centrum voor klinische forensische psychiatrie, geeft aan dat er patiëntgegevens zijn gestolen. "We staan continu in contact met ChipSoft. Zodra er meer informatie is, horen we dit direct van hen", aldus de tbs-kliniek.

2 uur geleden
Zo'n 100 mensen lopen mars in Utrecht voor slachtoffers Libanon

UTRECHT (ANP) - Zo'n honderd mensen lopen donderdagavond een mars van Utrecht Centraal naar het Domplein voor de slachtoffers van de Israëlische aanvallen op Libanon. Op het Domplein wordt een wake gehouden.

8 uur geleden
Ook medische patiëntgegevens gestolen bij hack ChipSoft

AMSTERDAM (ANP) - Hackers hebben bij de aanval op ChipSoft, een belangrijk softwarebedrijf voor de zorg, patiëntgegevens gestolen, waaronder medische gegevens. Dat laat het bedrijf donderdag weten.

9 uur geleden
Kunstroofverdachte vraagt rechtbank om akkoord procesafspraken

ASSEN (ANP) - De advocaten van de 37-jarige Douglas Chesley W. hebben de rechtbank in Assen donderdag gevraagd akkoord te gaan met procesafspraken. W. is een van de verdachten in de zaak over de roof van Roemeense kunstschatten uit het Drents Museum. Hij heeft de afspraken met het Openbaar Ministerie gemaakt.

13 uur geleden