Friesland wil geen gaswinning, toch wordt op meer plekken geboord
LEEUWARDEN (ANP) - De provincie Friesland wil dat er geen gas meer wordt gewonnen in de provincie vanwege alle problemen in Groningen. Toch gaat Vermillion nieuwe gasvelden aanboren, omdat de vergunningen daarvoor al verleend zijn door het Rijk.
"Het is vreemd dat je hier doorgaat met boren, terwijl er in Groningen om heel moverende redenen mee is gestopt", zegt de Friese gedeputeerde Friso Douwstra. Hij snapt dat gas nog nodig is, maar vindt het onbegrijpelijk dat in Friesland nieuwe velden worden aangeboord. "Dat past niet bij het langjarige plan om helemaal van het gas af te gaan."
Meerdere gasvelden in Friesland liggen onder de Waddenzee, waar bodemdaling volgens Frank Petersen van de Waddenvereniging desastreuze gevolgen kan hebben. "Als de bodem van de Waddenzee blijft dalen, dan zijn er hele stukken die in de toekomst niet meer droog komen te liggen. Daardoor verdwijnen bepaalde dieren en dat heeft gevolgen voor de hele voedselketen en ecologie."
'Minder diep'
Volgens gasbedrijf Vermillion zijn ook de nieuwe, kleine velden waar het bedrijf gas wil gaan winnen noodzakelijk voor de Nederlandse energievoorziening. Het gasbedrijf noemt de grootte van de gasvelden het belangrijkste verschil met Groningen. "Wij boren vooral in heel kleine velden, daar is de kans op aardbevingen een stuk kleiner dan bij een groot veld zoals in Groningen."
Aardwetenschapper Suzanne Hangx van de Universiteit Utrecht zegt dat de situatie in Friesland moeilijk te vergelijken is met Groningen. Ze onderstreept dat de velden in Friesland veel kleiner zijn dan het enorme Groninger gasveld. "De gasvelden liggen ook minder diep en de lokale samenstelling van het gesteente kan anders zijn. Dit beïnvloedt allemaal hoe het gesteente zal reageren op de gaswinning." Hoe groot de kans op ernstige gevolgen in Friesland is, is volgens Hangx moeilijk te zeggen.
Inkomsten terugvloeien
Een belangrijk punt voor Douwstra is de angst bij omwonenden. "De bodemdaling valt volgens de berekeningen binnen de marges, maar dat kan voor onze bewoners alsnog onwenselijk zijn. Als jij opeens je voordeur niet meer open krijgt, dan is dat een nachtmerrie."
De gedeputeerde vindt dat er lessen moeten worden getrokken uit de problemen in Groningen. "Achteraf is geoordeeld dat niet geboord had moeten worden, hoe kan je dit dan in Friesland toch blijven doen?" Daarnaast vindt de gedeputeerde dat als er dan naar gas wordt geboord, een deel van de inkomsten terug moet vloeien naar Friesland. Die beslissing ligt bij de regering en de Tweede Kamer.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De pakketbezorger die eerder deze week in de Amsterdamse Jordaan door een motoragent werd getaserd, gaat daarvan begin komende week aangifte doen. Dat bevestigt zijn advocaat Gerald Roethof na berichtgeving van AT5.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hoewel er geen rellen of plunderingen hebben plaatsgevonden, heeft de politie zaterdag 34 mensen aangehouden tijdens onrust in Den Haag. Het overgrote deel van hen is minderjarig en afkomstig uit diverse plaatsen, waaronder Amsterdam, Beerta, Lemele en Zwijndrecht. De jongeren werden onder meer aangehouden voor openlijke geweldpleging, het dragen van gezichtsbedekkende kleding en het bezitten van verboden middelen, zoals illegaal vuurwerk.
3 uur geledenLEUSDEN (ANP) - Het Sovjet Ereveld in Leusden is opnieuw beklad. Dit keer zijn de obelisk en de gedenkmuur met rode en zwarte verf besmeurd. Op beelden op de sociale media van de begraafplaats is te zien dat er leuzen zijn aangebracht als 'Fuck Refugees', 'Not against Russians but against commies' en 'Dutch government = commies'.
4 uur geledenHOOGERHEIDE (ANP) - De groep migranten die zaterdagochtend van een rubberboot voor de Zeeuwse kust is gehaald, verblijft in de Brigade Brabant-Oost van de marechaussee in Hoogerheide. Het gaat om 36 mannen uit Afghanistan, zegt een woordvoerder van de marechaussee.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De schade van de protesten loopt voor Haagse winkeliers waarschijnlijk in de vele duizenden euro's, ondanks dat het in een groot deel van de Haagse binnenstad zaterdag vrij rustig bleef. Dat schat voorzitter Bas Winkler van Binnenstad in Bedrijf, het overkoepelende samenwerkingsverband van ondernemersverenigingen in de binnenstad van Den Haag.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De gemeente Den Haag heeft het noodbevel dat zaterdag geldt voor het kernwinkelgebied van de stad uitgebreid naar het Malieveld en het Centraal Station. Het is op verschillende plekken onrustig in de stad door een oproep tot rellen en plunderingen via sociale media en voetbalfans die zeggen daar te zijn 'ter bescherming' van de stad.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Mobiele Eenheid grijpt in op het Korte Voorhout in Den Haag, omdat groepen jongeren daar niet luisteren naar de vorderingen van de politie. Dat ziet een ANP-verslaggever ter plaatse. Mensen zijn daar aanwezig vanwege de oproepen tot "Gen-Z-protesten" via sociale media. De politie heeft de aanwezigen meermaals verzocht om naar het Malieveld te gaan, maar daar wordt door sommigen geen gehoor aan gegeven.
9 uur geleden