Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Friesland wil geen gaswinning, toch wordt op meer plekken geboord

Friesland wil geen gaswinning, toch wordt op meer plekken geboord

LEEUWARDEN (ANP) - De provincie Friesland wil dat er geen gas meer wordt gewonnen in de provincie vanwege alle problemen in Groningen. Toch gaat Vermillion nieuwe gasvelden aanboren, omdat de vergunningen daarvoor al verleend zijn door het Rijk.

"Het is vreemd dat je hier doorgaat met boren, terwijl er in Groningen om heel moverende redenen mee is gestopt", zegt de Friese gedeputeerde Friso Douwstra. Hij snapt dat gas nog nodig is, maar vindt het onbegrijpelijk dat in Friesland nieuwe velden worden aangeboord. "Dat past niet bij het langjarige plan om helemaal van het gas af te gaan."

Meerdere gasvelden in Friesland liggen onder de Waddenzee, waar bodemdaling volgens Frank Petersen van de Waddenvereniging desastreuze gevolgen kan hebben. "Als de bodem van de Waddenzee blijft dalen, dan zijn er hele stukken die in de toekomst niet meer droog komen te liggen. Daardoor verdwijnen bepaalde dieren en dat heeft gevolgen voor de hele voedselketen en ecologie."

'Minder diep'

Volgens gasbedrijf Vermillion zijn ook de nieuwe, kleine velden waar het bedrijf gas wil gaan winnen noodzakelijk voor de Nederlandse energievoorziening. Het gasbedrijf noemt de grootte van de gasvelden het belangrijkste verschil met Groningen. "Wij boren vooral in heel kleine velden, daar is de kans op aardbevingen een stuk kleiner dan bij een groot veld zoals in Groningen."

Aardwetenschapper Suzanne Hangx van de Universiteit Utrecht zegt dat de situatie in Friesland moeilijk te vergelijken is met Groningen. Ze onderstreept dat de velden in Friesland veel kleiner zijn dan het enorme Groninger gasveld. "De gasvelden liggen ook minder diep en de lokale samenstelling van het gesteente kan anders zijn. Dit beïnvloedt allemaal hoe het gesteente zal reageren op de gaswinning." Hoe groot de kans op ernstige gevolgen in Friesland is, is volgens Hangx moeilijk te zeggen.

Inkomsten terugvloeien

Een belangrijk punt voor Douwstra is de angst bij omwonenden. "De bodemdaling valt volgens de berekeningen binnen de marges, maar dat kan voor onze bewoners alsnog onwenselijk zijn. Als jij opeens je voordeur niet meer open krijgt, dan is dat een nachtmerrie."

De gedeputeerde vindt dat er lessen moeten worden getrokken uit de problemen in Groningen. "Achteraf is geoordeeld dat niet geboord had moeten worden, hoe kan je dit dan in Friesland toch blijven doen?" Daarnaast vindt de gedeputeerde dat als er dan naar gas wordt geboord, een deel van de inkomsten terug moet vloeien naar Friesland. Die beslissing ligt bij de regering en de Tweede Kamer.

Meer uit Binnenland

Drie gewonden na melding steekincident in Hoorn

HOORN (ANP) - Aan de Italiaanse Zeedijk in Hoorn zijn zaterdagavond drie mensen gewond geraakt. Dat meldt de politie Noord-Holland. Om 23.22 uur werd er melding gemaakt van een steekincident, bevestigt een politiewoordvoerder. Het incident gebeurde op straat in het horecagebied.

1 uur geleden
Vrouw (19) omgekomen bij ongeval op de N59 bij Nieuwerkerk

NIEUWERKERK (ANP) - Een van de vier mensen die gewond raakten door een ernstig auto-ongeluk op de N59 bij het Zeeuwse Nieuwerkerk is overleden, meldt de politie. Het gaat om een 19-jarige inwoonster van Aagtekerke. Ze overleed ter plaatse.

5 uur geleden
Meerdere gewonden door ernstig ongeluk op N59 bij Nieuwerkerk

NIEUWERKERK (ANP) - Door een ernstig ongeluk op de N59 bij het Zeeuwse Nieuwerkerk zijn zaterdagavond vier mensen gewond geraakt, meldt de politie. Hoe ernstig hun verwondingen zijn, kon een woordvoerder nog niet zeggen.

6 uur geleden
Politie op Bali wijst verdachten aan voor moord op Nederlander

DENPASAR (ANP) - De politie op Bali heeft twee buitenlanders aangewezen als verdachten van een fatale steekpartij waarbij begin deze week een Nederlander om het leven kwam. Vermoedelijk gaat het om twee mannen van 34 en 32 jaar uit Brazilië, meldt het Indonesische persbureau Antara. Volgens de politie zijn zij Indonesië ontvlucht.

8 uur geleden
Jongerenvereniging Progressief Nederland gaat PROTEST heten

DEN HAAG (ANP) - PROTEST wordt de naam van de jongerenvereniging van Progressief Nederland. Dat hebben DWARS en de Jonge Socialisten, de jongerenclubs van respectievelijk GroenLinks en PvdA, bekendgemaakt.

10 uur geleden
Paar honderd mensen bij pacifistische demonstratie Malieveld

DEN HAAG (ANP) - Op het Malieveld in Den Haag demonstreren op zaterdagmiddag een paar honderd mensen tegen de oorlog in Iran. De demonstranten roepen de Nederlandse regering op om bij te dragen aan de-escalatie, diplomatie en politieke oplossingen in plaats van oorlog.

14 uur geleden
Gewonde na explosies en brand bij woning in Schiedam

SCHIEDAM (ANP) - In Schiedam is vrijdagavond een persoon gewond geraakt bij explosies en een brand bij een woning in de Van Marumstraat. Dat meldt de politie. De gewonde persoon is met brandwonden naar het ziekenhuis gebracht.

18 uur geleden