Friesland wil geen gaswinning, toch wordt op meer plekken geboord
LEEUWARDEN (ANP) - De provincie Friesland wil dat er geen gas meer wordt gewonnen in de provincie vanwege alle problemen in Groningen. Toch gaat Vermillion nieuwe gasvelden aanboren, omdat de vergunningen daarvoor al verleend zijn door het Rijk.
"Het is vreemd dat je hier doorgaat met boren, terwijl er in Groningen om heel moverende redenen mee is gestopt", zegt de Friese gedeputeerde Friso Douwstra. Hij snapt dat gas nog nodig is, maar vindt het onbegrijpelijk dat in Friesland nieuwe velden worden aangeboord. "Dat past niet bij het langjarige plan om helemaal van het gas af te gaan."
Meerdere gasvelden in Friesland liggen onder de Waddenzee, waar bodemdaling volgens Frank Petersen van de Waddenvereniging desastreuze gevolgen kan hebben. "Als de bodem van de Waddenzee blijft dalen, dan zijn er hele stukken die in de toekomst niet meer droog komen te liggen. Daardoor verdwijnen bepaalde dieren en dat heeft gevolgen voor de hele voedselketen en ecologie."
'Minder diep'
Volgens gasbedrijf Vermillion zijn ook de nieuwe, kleine velden waar het bedrijf gas wil gaan winnen noodzakelijk voor de Nederlandse energievoorziening. Het gasbedrijf noemt de grootte van de gasvelden het belangrijkste verschil met Groningen. "Wij boren vooral in heel kleine velden, daar is de kans op aardbevingen een stuk kleiner dan bij een groot veld zoals in Groningen."
Aardwetenschapper Suzanne Hangx van de Universiteit Utrecht zegt dat de situatie in Friesland moeilijk te vergelijken is met Groningen. Ze onderstreept dat de velden in Friesland veel kleiner zijn dan het enorme Groninger gasveld. "De gasvelden liggen ook minder diep en de lokale samenstelling van het gesteente kan anders zijn. Dit beïnvloedt allemaal hoe het gesteente zal reageren op de gaswinning." Hoe groot de kans op ernstige gevolgen in Friesland is, is volgens Hangx moeilijk te zeggen.
Inkomsten terugvloeien
Een belangrijk punt voor Douwstra is de angst bij omwonenden. "De bodemdaling valt volgens de berekeningen binnen de marges, maar dat kan voor onze bewoners alsnog onwenselijk zijn. Als jij opeens je voordeur niet meer open krijgt, dan is dat een nachtmerrie."
De gedeputeerde vindt dat er lessen moeten worden getrokken uit de problemen in Groningen. "Achteraf is geoordeeld dat niet geboord had moeten worden, hoe kan je dit dan in Friesland toch blijven doen?" Daarnaast vindt de gedeputeerde dat als er dan naar gas wordt geboord, een deel van de inkomsten terug moet vloeien naar Friesland. Die beslissing ligt bij de regering en de Tweede Kamer.
Meer uit Binnenland
LOOSDRECHT (ANP) - Het aantal tijdelijke noodopvangplekken voor asielzoekers in Loosdrecht zakt van de beoogde 110 naar 70, meldt de gemeente Wijdemeren vrijdag. De gemeente noemt dit aantal "beter passend bij de lokale situatie". De opvang gaat niet eerder dan 6 mei van start, staat in een verklaring.
3 uur geledenARNHEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie gaat in hoger beroep tegen het vonnis in de zaak tegen de 58-jarige Koert H., die vrijdag van de rechtbank in Arnhem vier jaar cel kreeg opgelegd voor brandstichting in de Arnhemse binnenstad. Het OM had tien jaar cel geëist.
4 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - De politierechter heeft tijdens een snelrechtzitting een 30-jarige man uit Hilversum veroordeeld voor ongeregeldheden bij een protest tegen de komst van een noodopvang voor asielzoekers in Loosdrecht dinsdag. Hij kreeg voor poging tot brandstichting dertig dagen cel opgelegd, waarvan 27 voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Naast de celstraf legde de rechter een taakstraf van honderd uur op.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Oud-premier Mark Rutte vindt het terecht dat Piet Ploeg, voorzitter van de Stichting Vliegramp MH17, vrijdag een koninklijke onderscheiding heeft gekregen. "Als er iemand is die deze onderscheiding verdient dan is het Piet. Ik heb diepe bewondering voor de vasthoudende en tegelijk invoelende wijze waarop hij al jarenlang strijdt voor gerechtigheid voor de nabestaanden van MH17", verklaart Rutte.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Dat de directeur van Pride Amsterdam, Lucien Spee-Castillo Ruiz, vrijdag bij de lintjesregen een koninklijke onderscheiding heeft gekregen, is "een enorme publieke erkenning voor zijn tomeloze inzet". Dat zeggen de grondleggers van het internationale evenement voor lhbti-rechten, Siep de Haan, Peter Kramer en Ernst Verhoeven. Zij hebben hem voorgedragen voor een lintje.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Net als in voorgaande jaren zijn de meeste lintjes toegekend aan inwoners van Rotterdam. Zestig mensen uit de Maasstad kregen vrijdag een koninklijke onderscheiding tijdens de lintjesregen. Vorig jaar waren het er 50 en een jaar eerder 49.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Actrice en regisseuse Willeke van Ammelrooy heeft vrijdag een koninklijke onderscheiding gekregen. Ze werd benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw vanwege haar "exceptionele verdiensten op het terrein van film en toneel". Bij de lintjesregen werden ook schrijfster Esther Verhoef, muzikant Ton Scherpenzeel en drag queen Dolly Bellefleur geëerd.
4 uur geleden