Friesland gaat in 2026 tweetalige verkeersborden plaatsen
LEEUWARDEN (ANP) - Verkeersborden langs provinciale wegen in Friesland worden in 2026 vervangen door tweetalige verkeersborden, met Nederlands en Fries erop. Het gaat om borden met tekst erop, zoals uitrit of fietspad. Het vervangen van de verkeersborden is onderdeel van afspraken over het Fries tussen de regering en de provincie.
Gedeputeerde Eke Folkerts (Friese taal) zegt dat onderzoek is gedaan en veel overleg is gevoerd met alle betrokken instanties, zoals Rijkswaterstaat. "We hebben bijvoorbeeld ook gekeken naar de situatie in Schotland. Daar is naar voren gekomen dat het beter is om alle borden in één keer te vervangen", aldus Folkerts. De aanpassing is voorlopig alleen voor de provinciale wegen, omdat de provincie daarover gaat. Samen met het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat wordt wel gekeken naar het plaatsen van tweetalige borden langs andere wegen.
Verkeersgedeputeerde Matthijs de Vries zei dat nog niet voor alle borden passende Friese teksten zijn bedacht. Als voorbeeld noemt Matthijs de Vries een bord met 'ontsteek uw lichten', dat vaak voor tunnels staat. Een Friese vertaling zou 'doch dyn lampen oan', doe je lampen aan, zijn. Daar wil De Vries nog iets mooiers voor bedenken.
Zichtbaarder
Commissaris van de Koning Arno Brok is blij met de nieuwe borden. "Het is geen symboolpolitiek. Dit is belangrijk om het Fries zichtbaarder te maken."
De borden die worden vervangen, maar nog niet versleten zijn, worden in andere provincies hergebruikt, zei De Vries.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De deelname van diverse burgemeesters en wethouders aan Nakba-herdenkingen is niet goed gevallen bij Joodse organisaties. Koepelorganisatie Centraal Joods Overleg (CJO) roept na de herdenkingen van afgelopen weekend bestuurders op "zich te onthouden van eenzijdige politieke stellingnames over het Arabisch-Israëlische conflict en zich te richten op waarvoor zij zijn aangesteld: het dienen van alle inwoners van hun gemeente, zonder onderscheid".
2 uur geledenGENÈVE (ANP) - Overheden en andere beleidsmakers in Europa moeten meer doen om de impact van klimaatverandering op de gezondheid te beperken. Een onafhankelijke commissie die vorig jaar in het leven is geroepen door de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) presenteert zondag verschillende aanbevelingen om de politiek en de internationale gemeenschap tot actie aan te zetten.
7 uur geledenPUTTEN (ANP) - Bij een tankstation langs de A28 bij Putten in Gelderland heeft een confrontatie tussen tientallen voetbalsupporters plaatsgevonden. Daarbij is een auto in brand gestoken, meldt een woordvoerder van de politie Oost-Nederland.
7 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft twaalf demonstranten opgepakt die een kolenspoor in de Rotterdamse haven onklaar wilden maken. In totaal waren daar ongeveer dertig activisten van Kappen met Kolen, aldus de politie. Ze wilden steentjes onder het spoor vandaan halen. Volgens de politie luisterden de twaalf niet naar de aanwijzingen.
8 uur geledenUTRECHT (ANP) - Op de Universiteit Utrecht zijn vanaf maandag alle systemen weer beschikbaar. Ook de gebouwen zijn weer geopend. De universiteit kampte met problemen na de brand in een datacenter in Almere vorige week donderdag.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerlid Gidi Markuszower heeft bij een demonstratie in Loosdrecht gesproken over de omstreden term 'omvolking', blijkt uit beelden van Nieuwsuur. In een optocht op 6 mei zei hij: "Maar ja, we worden omvolkt. Het is gewoon zo."
9 uur geledenWENEN (ANP) - De finale van het Eurovisie Songfestival is zaterdag in Nederland door gemiddeld 798.000 mensen bekeken, blijkt uit cijfers van het Nationaal Media Onderzoek (NMO). De uitzending staat daarmee op de derde plek in de top 25 van best bekeken programma's van de dag. De voorbeschouwing werd door 481.000 mensen bekeken en de uitslag van het songfestival door 679.000 mensen. Het best bekeken programma was zaterdag het NOS Journaal van 20.00 uur op NPO 1, met 1.364.000 kijkers.
10 uur geleden