Friese overheden willen contract Gazprom snel opzeggen
LEEUWARDEN (ANP) - De Provincie Fryslân en de gemeentes in Friesland willen zo snel mogelijk onder het contract uitkomen dat is afgesloten met gasleverancier Gazprom. Daarom zoekt de provincie nu de mogelijkheden uit, om ervoor te zorgen dat de overheden bij het volgende contract niet alsnog vastzitten aan Gazprom. Verschillende andere gemeentes zoals Utrecht, Venlo en Apeldoorn laten weten de vragen van de gemeenteraad eerst te moeten beantwoorden, voor zij uitspraken kunnen doen over hun contract met Gazprom.
De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) meldde donderdag dat Gazprom niet zomaar uit te sluiten is als leverancier, aangezien Gazprom Energy NL geregistreerd is in Nederland. Nederlandse overheden moeten zich houden aan Europese aanbestedingsregels. Zolang Gazprom niet uit te sluiten is, kan dat ertoe leiden dat gemeenten uiteindelijk toch een nieuw contract moeten afsluiten met Gazprom Energy NL.
Daarom zegt gedeputeerde van de provincie Sietske Poepjes de contracten en andere mogelijke gasleveranciers eerst goed te onderzoeken, voordat de Friese overheden hun contract met Gazprom daadwerkelijk opzeggen. "We willen ook niet vastzitten aan een andere gasleverancier die het gas via een omweg bij Gazprom haalt", aldus Poepjes. "Dat onderzoek kost even tijd. Maar uiteindelijk willen de Friese kleine overheden echt geen contract meer met zo'n Russische agressor."
Oplossing
Poepjes zegt uit te kijken naar een mogelijke oplossing vanuit de landelijke politiek. Eind december 2023 willen de Friese overheden sowieso overschakelen van gasleverancier. Dan willen de overheden hun eigen gas lokaal opwekken. Dat kan door middel van duurzame oplossingen, vertelt Poepjes. Zo kan een Friese boer in Koudum al zo'n 300 huizen verwarmen met biogas opgewekt uit koeienmest.
Een andere mogelijkheid is bijvoorbeeld aquathermie. Daarmee wordt warmte uit Friese meren omgezet in energie. "In Friesland willen we het graag zelf doen en zo zorgen we voor een duurzame toekomst", vertelt Poepjes. "Dat dit ons uiteindelijk ook écht onafhankelijk maakt van Russisch gas is des te mooier."
Een petitie die is gestart als oproep aan gemeentes om de contracten met Gazprom op te zeggen is inmiddels meer dan 78.000 keer getekend.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Milieudefensie dient dinsdag een dagvaarding in tegen Shell. De klimaatclub eist dat Shell stopt met het aanboren van nieuwe olie- en gasvelden en dat de multinational de uitstoot van broeikasgassen tussen 2030 en 2050 stapsgewijs vermindert.
3 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - De politie heeft maandagavond het gebied rond het gemeentehuis in het Noord-Hollandse dorp Loosdrecht ontruimd. Dat gebeurde tijdens een anti-azc-demonstratie. Dat bevestigt de gemeente, die spreekt van een grimmig einde. Eerder hadden de gemeente en politie nog aangekondigd "niet te zullen tolereren dat personen de demonstratie aangrijpen om strafbare feiten te plegen of ernstige wanordelijkheden te organiseren".
4 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - In Den Bosch werd maandagavond gedemonstreerd op de Beverspijken, op een bedrijventerrein waar een toekomstig azc moet komen. Het was het derde protest daar in een week tijd.
6 uur geledenNOARDBURGUM (ANP) - Drie van de acht verdachten die afgelopen weekend zijn aangehouden na een steekpartij in het Friese dorp Noardburgum zijn vrijgelaten. Het gaat om een 18-jarige vrouw uit de gemeente Westerwolde en twee meisjes uit Franeker en Leeuwarden, meldt de politie. Ze blijven net als de vijf die nog vastzitten verdachten in het onderzoek.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De leden van de Groep Markuszower beginnen een nieuwe partij die ze De Nederlandse Alliantie (DNA) noemen. Rita Verdonk sluit erbij aan, heeft de groep afgesplitste PVV-Kamerleden bekendgemaakt.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Experts hebben zich tijdens een rondetafelgesprek in de Tweede Kamer zeer kritisch uitgelaten over een plan van het kabinet om te bezuinigen op de bijstand door mensen die daar recht op hebben nog niet actief te benaderen. Het kabinet heeft minder geld voor deze zogenoemde proactieve dienstverlening vanwege een financiële tegenvaller bij de arbeidsongeschiktheidsuitkering WIA. Coalitiepartijen D66 en CDA maakten vorige week tijdens een debat kenbaar van de bezuiniging af te willen.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Eerste Kamerfractie van D66 gaat dinsdag tegen de novelle en de twee asielwetten stemmen, zei senator Paul van Meenen maandag tegen het ANP. Daardoor wordt het lastig voor asielminister Bart van den Brink (CDA) om een meerderheid te vinden.
9 uur geleden