Friese gemeenten vragen Wiersma om vergoeding voor blauwtongvirus
DOKKUM (ANP) - Friese gemeenten vragen landbouwminister Femke Wiersma om "enige tegemoetkoming" voor de gevolgen van het blauwtongvirus. Dat staat in een brief van de gemeente Noardeast-Fryslân aan de bewindsvrouw. De brief is ondertekend door vijftien Friese gemeenten zoals Heerenveen, Leeuwarden, Smallingerland en Ameland.
De gemeenten schrijven te begrijpen dat de minister er tot dusver "vanuit gaat dat de gevolgen van de ziekte onderdeel zijn van het bedrijfsrisico", maar vragen zich af of er toch geen vergoeding mogelijk is voor de sector.
Ook roepen de gemeenten Wiersma op om meer actie te ondernemen om het blauwtongvirus te beteugelen. Volgens de gemeenten worden steeds meer veehouderijen getroffen door de ziekte en is het einde "nog lang niet in zicht". Zij benadrukken hierbij dat het blauwtongvirus eerst vooral bij schapen voorkwam, maar nu ook bij herkauwers als koeien en geiten. De Friese overheden zien graag dat de minister ontwikkeling en onderzoek naar effectieve medicijnen stimuleert, "om deze verschrikkelijke dierziekte een halt toe te kunnen roepen".
Minder melkproductie
In de brief staat dat de gevolgen van het virus "behoorlijk groot" kunnen zijn voor het welzijn van de dieren, de veehouder en financiële gezondheid van bedrijven. Veel schapen sterven aan de ziekte. Bij besmette koeien is dit minder vaak het geval, maar hun melkproductie vermindert er wel door. Het blauwtongvirus is niet gevaarlijk voor mensen.
Sinds juli, toen er een nieuwe uitbraak van het virus was, zijn besmettingen vastgesteld op 8941 plekken verspreid over alle provincies.
Meer uit Binnenland
VUGHT (ANP) - De PI Vught is van plan aangifte te doen, nadat vrijdag op een afdeling van het Penitentiair Psychiatrisch Centrum (PPC) drie medewerkers werden gegijzeld door een gedetineerde. Dit meldt de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) zaterdag.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Marco Borsato treedt het komende jaar niet op. Dat laat zijn management zaterdag weten aan het ANP, in reactie op de uitnodiging die André Rieu de zanger deed.
15 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Erik de Zwart onderzoekt de mogelijkheden voor een digitaal televisiekanaal over treinen. Dat laat hij zaterdag aan het ANP weten. De Zwart voert hierover op dit moment gesprekken met kabelaars als Ziggo en KPN. Volgens de mediaondernemer blijkt uit een representatief onderzoek dat hij heeft gedaan dat twee op de drie Nederlanders hier interesse voor zouden hebben.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Gouke Moes (OCW) heeft vrijdag telefonisch gesproken met cabaretier Niels van der Laan over de doodsbedreigingen aan zijn adres. Dat laat een woordvoerder van Van der Laan zaterdag aan het ANP weten. Het was een "privégesprek" waarover zij verder geen details deelt.
17 uur geledenERMELO (ANP) - Een tweede persoon is overleden na een eenzijdig verkeersongeval in het Gelderse Ermelo. Het gaat om een 26-jarige man uit de gemeente Nunspeet, meldt de politie. De slachtoffers reden rond 20.50 uur op vrijdagavond tegen een boom aan, waarna de auto in brand vloog.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dit jaar wordt naar verwachting het op een na zonnigste jaar sinds het begin van de metingen, denkt Weeronline. Het aantal zonuren staat nu op 2064 uur en als december zoals gebruikelijk verloopt, zal dat uitkomen op 2111 uur. Alleen in 2022 was het zonniger met 2233 uur.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tientallen bekende Nederlandse mannen, onder wie koning Willem-Alexander, zijn zich het afgelopen jaar bewuster geworden van het gevoel van onveiligheid dat veel vrouwen in Nederland ervaren. Het AD komt zaterdag met een publicatie waarin meer dan vijftig mannen zich uitspreken over de veiligheid van vrouwen.
19 uur geleden