Friese fabrikant kantelende e-driewielers Carver valt om
LEEUWARDEN (ANP) - De Friese ontwikkelaar van elektrische driewielers Carver vraagt faillissement aan. Het bestuur van het bedrijf zegt dat "kwaliteitsproblemen en problemen in de toeleveringsketen" voor hoge kosten zorgden, terwijl de productie en verkoop van de voertuigen stagneerden. De driewielers van Carver staan erom bekend dat ze kunnen kantelen in de bocht, wat voor meer rijgemak zou zorgen.
Carver zei in mei al problemen te hebben en ging over op een reorganisatie, waarbij banen verloren gingen. Het bedrijf moest vorig jaar onder andere hoge kosten maken voor reparaties die onder de garantie vielen. Die slokten ook veel tijd op van het personeel.
Mede daardoor leed het bedrijf een nettoverlies van bijna 2,9 miljoen euro. Ook was de schuldenlast hoog. De totale berg aan schulden was ruim 2 miljoen euro hoger dan de waarde van alle bezittingen, blijkt uit de jaarcijfers die Carver publiceerde op de site van beursplatform NPEX.
Moeilijke beslissing
De financiële situatie bij Carver kwam vorig jaar extra onder druk te staan toen een mogelijke koper van het bedrijf zich terugtrok. Samen met die verkoop zou de maker van elektrische voertuigen ook een nieuwe kapitaalinjectie krijgen, maar die bleef uit. In 2023 traden ook oprichters Anton Rosier en Chris van den Brink terug uit het bestuur om plaats te maken voor bestuursleden die de crisis moesten bezweren.
"Wij betreuren ten zeerste dat het zover is gekomen", schrijft het bestuur van Carver over de faillissementsaanvraag. "Het is voor ons een uiterst moeilijke beslissing geweest, vooral omdat we ons ten volle hebben ingezet om de hoge verwachtingen van onze klanten te blijven waarmaken en wij een rotsvast vertrouwen hebben in het concept Carver. Helaas hebben de externe factoren ons in deze positie gebracht."
Doorstart
Bij Carver waren vorig jaar 23 werknemers in dienst, staat in de jaarrekening. Het in 1994 opgerichte bedrijf ging in 2009 ook al failliet, maar maakte daarna een doorstart.
De kanteltechniek, waarbij de driewieler schuiner in de bocht hangt naarmate je sneller gaat, trok ook de aandacht van internationale media. Het destijds populaire autoprogramma Top Gear was in 2003 enthousiast over de Carver One en noemde het "de gadget der gadgets".
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - Het aantal ondernemers dat stopt is in het eerste kwartaal van dit jaar voor het eerst in 2,5 jaar afgenomen. Dat ziet de Kamer van Koophandel (KVK). Er zijn ook meer nieuwe bedrijven begonnen ten opzichte van een jaar eerder.
42 minuten geledenCAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - De gemiddelde hypotheekrente ligt momenteel op het hoogste punt in ruim twee jaar, meldt De Hypotheker. Dat komt met name door de oplopende kapitaalmarktrente, de belangrijkste graadmeter voor hypotheekrentes. Die stijgt vanwege de Iranoorlog. De hypotheekadviseur verwacht de komende periode nog een lichte stijging van de hypotheekrente, maar denkt wel dat de grootste piek achter de rug is.
46 minuten geledenLOS GATOS (ANP) - Streamingdienst Netflix heeft in het eerste kwartaal flink meer winst geboekt dan een jaar eerder, mede geholpen door prijsverhogingen en klantengroei. Netflix maakte ook bekend dat voorzitter en medeoprichter Reed Hastings in juni aftreedt. Hij stelt zich niet beschikbaar voor herverkiezing.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met kleine winsten gesloten, waarmee verder werd geborduurd op de recordstanden van de brede S&P 500 en de technologiegraadmeter Nasdaq een dag eerder. Beleggers op Wall Street bleven de ontwikkelingen in het Midden-Oosten volgen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De oorlog in het Midden-Oosten raakt de economische groei van landen in de regio, onder meer doordat de Straat van Hormuz vrijwel volledig is afgesloten voor olie- en gastankers. Bovendien zijn energiefaciliteiten beschadigd door aanvallen en het vliegverkeer rond de Perzische Golf is ernstig ontregeld. Dat meldt het Internationaal Monetair Fonds (IMF). Vooral Qatar, Irak en Iran worden hard geraakt.
5 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz vindt een terugkeer naar kernenergie geen oplossing voor de sterk gestegen energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat zei Merz donderdag in een persconferentie. Het was volgens Merz wel een fout van Duitsland om volledig te stoppen met kernenergie toen drie jaar geleden de laatste operationele reactoren werden stilgelegd.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag met een kleine winst gesloten. Chipmachinefabrikant ASML stond wel opnieuw bij de dalers in de hoofdindex op het Damrak na de kwartaalcijfers die woensdag werden gepubliceerd. Olie- en gasconcern Shell profiteerde juist van de gestegen olieprijzen en werd hoger gezet.
8 uur geleden