Frederiksen: eensgezindheid en sterke EU belangrijk
BRUSSEL (ANP) - De afgelopen periode heeft laten zien dat een eensgezind Europa dat voor zichzelf opkomt resultaten oplevert, zei de Deense premier Mette Frederiksen. Ze doelt op de Groenland-crisis waar nu de angel uit is.
Ze sprak haar dankbaarheid uit voor alle steun die Denemarken en Groenland vanuit heel Europa hebben ontvangen. "Dat is enorm belangrijk geweest in deze zeer moeilijke situatie waarin we ons bevinden", zei Frederiksen.
"We hebben de afgelopen dagen en weken iets geleerd. En nu willen we natuurlijk een oplossing vinden", zei de Deense premier bij aankomst in Brussel waar de EU-regeringsleiders voor een ingelaste top bijeenkomen naar aanleiding van de Groenland-crisis.
Permanente aanwezigheid NAVO
Een deel van die oplossing ligt volgens Frederiksen in de permanente aanwezigheid van de NAVO in het Arctische gebied, ook rond Groenland.
Op de vraag van journalisten of Frederiksen de VS nog vertrouwt, moest ze lang nadenken. "We werken al vele jaren heel nauw samen met de VS, maar we moeten respectvol samenwerken zonder elkaar te bedreigen", zei ze uiteindelijk diplomatiek. "Daarom hoop ik een politieke oplossing te vinden binnen het kader van de democratie en hoe we als bondgenoten samenwerken."
Daarbij herhaalde ze dat er onder geen beding zal worden onderhandeld over de soevereiniteit van Denemarken en Groenland.
Meer uit Buitenland
LEIPZIG (ANP) - Nadat een auto is ingereden op een menigte in Leipzig zijn zeker twee doden gevallen, zegt burgemeester Burkhard Jung tegen media. De vermoedelijke dader is aangehouden, schrijft de Leipziger Volkszeitung.
21 minuten geledenLEIPZIG (ANP) - Een auto is in het Duitse Leipzig ingereden op een groep mensen. Daarbij raakten meerdere personen gewond, berichten Duitse media, waaronder omroep MDR. Onduidelijk is nog of sprake is van opzet.
52 minuten geledenABU DHABI (ANP/RTR/AFP/DPA) - De Verenigde Arabische Emiraten melden drie raketten uit Iran te hebben neergehaald. Een vierde raket belandde in zee, liet het ministerie van Defensie weten.
1 uur geledenBERLIJN/ATHENE (ANP/RTR/DPA) - Duitsland wil haast maken met de ontwikkeling van eigen langeafstandsraketten nu beloofde Amerikaanse Tomahawks waarschijnlijk niet komen. Rusland bedreigt Europa met soortgelijke raketten en Duitsland en zijn bondgenoten mogen daar geen gat laten vallen, zegt de regering in Berlijn. De aankondiging van de VS heeft bezorgdheid gewekt over zo'n gat in de 'afschrikking'.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse Centrale Commando (CENTCOM) ontkent dat er een fregat is beschoten in de Straat van Hormuz. Iraanse staatsmedia meldden eerder een raketaanval op het Amerikaanse schip, maar volgens de Amerikanen is dat niet waar.
5 uur geledenDUBAI (ANP/RTR) - Iran zegt een Amerikaans marinefregat te hebben aangevallen nabij de haven van Jask, in de Straat van Hormuz. Dat meldt het Iraanse staatspersbureau Fars. Het schip zou Iraanse waarschuwingen hebben genegeerd. Volgens Fars zou het schip geraakt zijn door twee projectielen en nadien zijn gekeerd. Onduidelijk is op dit moment of er doden of gewonden zijn.
6 uur geledenBOEKAREST (ANP) - Het was de afgelopen weken druk bij het Nationaal Historisch Museum in Boekarest. Daar werden sinds woensdag 22 april de gouden helm van Cotofenesti en twee gouden armbanden tijdelijk tentoongesteld, die vorig jaar in Nederland werden gestolen. Het museum meldt aan het ANP dat het aantal bezoekers deze periode flink is gestegen.
6 uur geleden