Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Frederik ingehuldigd als koning van Denemarken

Frederik ingehuldigd als koning van Denemarken

KOPENHAGEN (ANP) - Kroonprins Frederik wordt zondag ingehuldigd als koning van Denemarken. Daarmee volgt hij zijn moeder koningin Margrethe op die 52 jaar op de Deense troon zat. Met haar aftreden verdwijnt de laatste vrouwelijke regerend vorst. De plechtigheden gaan om 13.35 uur van start.

De troonswisseling gaat in Denemarken niet gepaard met een kroning. De inhuldiging lijkt erg op die van koning Willem-Alexander ruim tien jaar geleden. Zodra de 83-jarige koningin Margrethe haar handtekening onder een abdicatieverklaring heeft gezet, zijn de 55-jarige Frederik en zijn vrouw Mary koning en koningin. Daarna houdt de nieuwe koning een toespraak vanaf het balkon van kasteel Christiansborg in Kopenhagen.

Onder anderen de toekomstige troonopvolger Christian (18) is aanwezig bij de plechtigheden. Hij wordt na de inhuldiging kroonprins. Koning Willem-Alexander, koningin Máxima en andere internationale royals zijn er naar verwachting niet bij.

Koningin Margrethe maakte op oudejaarsavond bekend af te treden. Ze zat sinds 1972 op de Deense troon. Aanleiding voor het aftreden is onder meer de rugoperatie die ze in februari onderging. "Uiteraard gaf de operatie aanleiding tot nadenken over de toekomst: of het tijd was om de verantwoordelijkheid aan de volgende generatie over te laten", zei de koningin in haar nieuwjaarstoespraak.

Het aftreden is tegen de Deense traditie in. Haar voorgangers zaten tot hun overlijden op de troon. Ook de 83-jarige Margrethe was dat eigenlijk van plan. "In dit land hebben we niet aan deze manier van terugtreden gedacht. Het is altijd zo geweest: je blijft zolang je leeft", zei de koningin in 2016. "Dat is wat mijn vader deed en mijn voorgangers. En zoals ik het ook zie."

Meer uit Buitenland

Vaccin tegen dodelijkste vorm huidkanker vermindert risico's fors

WASHINGTON (ANP) - Een nieuw vaccin vermindert het risico op overlijden of terugkeer van een melanoom met bijna de helft, meldt onder meer The Washington Post. Het door de farmaceutische bedrijven Moderna en Merck ontwikkelde vaccin moet wel nog worden goedgekeurd door de Amerikaanse autoriteiten.

1 uur geleden
Musk geeft Republikeinen ruim 445 miljoen dollar voor midterms

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Dankzij een nieuwe kapitaalinjectie van 77 miljoen dollar in zijn politieke actiecomité America PAC geeft Elon Musk in totaal meer dan 445 miljoen dollar aan Republikeinse campagnes voor de midterms. Dat blijkt uit data van de Amerikaanse kiescommissie.

1 uur geleden
Trump aangeklaagd om gebruik ambt voor winstbejag in crypto

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump en World Liberty Financial, het cryptobedrijf dat Trump samen met zijn zonen heeft opgericht, zijn aangeklaagd door een aandeelhouder van een concurrerend cryptobedrijf. De aanklager stelt dat de president op illegale wijze financieel heeft geprofiteerd van zijn ambt, wat in strijd is met de Amerikaanse grondwet.

3 uur geleden
Oefening met granaten oorzaak dodelijke brand Canadese legerbasis

OTTAWA (ANP/RTR) - Een snel om zich heen grijpende grasbrand, waarbij zaterdag op een militaire basis in het westen van Canada ten minste vier militairen om het leven kwamen, is ontstaan ​​tijdens een oefening met scherpe granaten. Dat heeft een hoge defensiefunctionaris donderdag bekendgemaakt.

4 uur geleden
Trump verklaart olieproductie essentieel voor nationale defensie

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft donderdag bepaald dat de productie en raffinage van aardolie, evenals aanverwante activiteiten, essentieel zijn voor de nationale defensie. Deze stap moet de weg kunnen vrijmaken voor Amerikaanse financiering van projecten in de fossiele brandstofsector, blijkt uit een presidentieel memorandum.

4 uur geleden
WSJ: Trump vroeg Musk Starlink-beperkingen Oekraïne op te heffen

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft Starlink-eigenaar en techmiljardair Elon Musk gebeld en gevraagd om de beperkingen op het Starlink-netwerk in Oekraïne op te heffen. Dit melden Amerikaanse functionarissen aan The Wall Street Journal.

7 uur geleden
Schilderij van Monet voor recordbedrag geveild in Frankrijk

PARIJS (ANP/AFP) - Op een veiling bij Sotheby's in Parijs is het schilderij Iris van Claude Monet verkocht voor 50 miljoen euro. Het is daarmee het duurste kunstwerk ooit verkocht op een veiling in Frankrijk. De opbrengst werd vooraf geschat tussen de 22 en 30 miljoen euro.

7 uur geleden