Frederik ingehuldigd als koning van Denemarken
KOPENHAGEN (ANP) - Kroonprins Frederik wordt zondag ingehuldigd als koning van Denemarken. Daarmee volgt hij zijn moeder koningin Margrethe op die 52 jaar op de Deense troon zat. Met haar aftreden verdwijnt de laatste vrouwelijke regerend vorst. De plechtigheden gaan om 13.35 uur van start.
De troonswisseling gaat in Denemarken niet gepaard met een kroning. De inhuldiging lijkt erg op die van koning Willem-Alexander ruim tien jaar geleden. Zodra de 83-jarige koningin Margrethe haar handtekening onder een abdicatieverklaring heeft gezet, zijn de 55-jarige Frederik en zijn vrouw Mary koning en koningin. Daarna houdt de nieuwe koning een toespraak vanaf het balkon van kasteel Christiansborg in Kopenhagen.
Onder anderen de toekomstige troonopvolger Christian (18) is aanwezig bij de plechtigheden. Hij wordt na de inhuldiging kroonprins. Koning Willem-Alexander, koningin Máxima en andere internationale royals zijn er naar verwachting niet bij.
Koningin Margrethe maakte op oudejaarsavond bekend af te treden. Ze zat sinds 1972 op de Deense troon. Aanleiding voor het aftreden is onder meer de rugoperatie die ze in februari onderging. "Uiteraard gaf de operatie aanleiding tot nadenken over de toekomst: of het tijd was om de verantwoordelijkheid aan de volgende generatie over te laten", zei de koningin in haar nieuwjaarstoespraak.
Het aftreden is tegen de Deense traditie in. Haar voorgangers zaten tot hun overlijden op de troon. Ook de 83-jarige Margrethe was dat eigenlijk van plan. "In dit land hebben we niet aan deze manier van terugtreden gedacht. Het is altijd zo geweest: je blijft zolang je leeft", zei de koningin in 2016. "Dat is wat mijn vader deed en mijn voorgangers. En zoals ik het ook zie."
Meer uit Buitenland
WARSCHAU (ANP/AFP) - De Poolse premier Donald Tusk heeft zaterdag gezegd dat de conservatieve en nationalistische oppositie de democratie en de rechtsstaat wil "vernietigen". Hij reageert daarmee op de onrust die is ontstaan rond het Constitutioneel Hof.
49 minuten geledenATLANTA (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio zegt dat Washington niet rechtstreeks betrokken was bij de vlucht van de Braziliaanse ex-presidentskandidaat Flávio Bolsonaro naar de VS. Amerikaanse media schreven eerder dat de vlucht was geregeld door een functionaris van het Witte Huis.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA/AFP) - Aanvankelijk vreedzame protesten van tienduizenden jongeren verspreid over Duitsland zijn in rellen uitgemond. In meerdere steden kwam het tot confrontaties tussen politie en demonstranten.
2 uur geledenMADRID (ANP) - Met de inzet van de Spaanse reddingsdienst zijn het afgelopen etmaal meer dan vijfhonderd migranten aan land gebracht. Zij waren in drie boten op weg naar de Canarische Eilanden, melden het Spaanse persbureau EFE en nieuwskanaal RTVC.
4 uur geledenBERLIJN (ANP) - De onderhandelingen voor een linkse, progressieve coalitie in de Duitse deelstaat Berlijn kunnen beginnen. Zaterdag stemde ook Die Linke in met coalitiebesprekingen, nadat de SPD en de Groenen dat eerder al hadden gedaan.
4 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Bij de demonstraties in Frankrijk zijn zaterdag opnieuw rellen uitgebroken. Op verschillende plaatsen in het land waren er confrontaties tussen demonstranten en politie. Tot iets voor 20.00 uur waren 422 arrestaties verricht, meldt het ministerie van Binnenlandse Zaken.
4 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische veiligheidsdienst (FSB) zegt Amerikaanse informatie te hebben ontvangen over een op handen zijnde grootschalige terreuraanslag in Moskou. De dienst neemt daarvoor passende voorzorgsmaatregelen, zo meldt het Russische persbureau RIA.
6 uur geleden