Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Frederik ingehuldigd als koning van Denemarken

Frederik ingehuldigd als koning van Denemarken

KOPENHAGEN (ANP) - Kroonprins Frederik wordt zondag ingehuldigd als koning van Denemarken. Daarmee volgt hij zijn moeder koningin Margrethe op die 52 jaar op de Deense troon zat. Met haar aftreden verdwijnt de laatste vrouwelijke regerend vorst. De plechtigheden gaan om 13.35 uur van start.

De troonswisseling gaat in Denemarken niet gepaard met een kroning. De inhuldiging lijkt erg op die van koning Willem-Alexander ruim tien jaar geleden. Zodra de 83-jarige koningin Margrethe haar handtekening onder een abdicatieverklaring heeft gezet, zijn de 55-jarige Frederik en zijn vrouw Mary koning en koningin. Daarna houdt de nieuwe koning een toespraak vanaf het balkon van kasteel Christiansborg in Kopenhagen.

Onder anderen de toekomstige troonopvolger Christian (18) is aanwezig bij de plechtigheden. Hij wordt na de inhuldiging kroonprins. Koning Willem-Alexander, koningin Máxima en andere internationale royals zijn er naar verwachting niet bij.

Koningin Margrethe maakte op oudejaarsavond bekend af te treden. Ze zat sinds 1972 op de Deense troon. Aanleiding voor het aftreden is onder meer de rugoperatie die ze in februari onderging. "Uiteraard gaf de operatie aanleiding tot nadenken over de toekomst: of het tijd was om de verantwoordelijkheid aan de volgende generatie over te laten", zei de koningin in haar nieuwjaarstoespraak.

Het aftreden is tegen de Deense traditie in. Haar voorgangers zaten tot hun overlijden op de troon. Ook de 83-jarige Margrethe was dat eigenlijk van plan. "In dit land hebben we niet aan deze manier van terugtreden gedacht. Het is altijd zo geweest: je blijft zolang je leeft", zei de koningin in 2016. "Dat is wat mijn vader deed en mijn voorgangers. En zoals ik het ook zie."

Meer uit Buitenland

Rapport: VS zetten 25.000 mensen uit onder geheime afspraken

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben in het geheim afspraken gemaakt met tientallen landen om migranten op te nemen die geen banden hebben met die landen, staat in een maandag gepubliceerd rapport van het Franse collectief Forbidden Stories.

29 minuten geleden
Die Linke wint verkiezingen in Berlijn met recorduitslag

BERLIJN (ANP/DPA) - Die Linke heeft de verkiezingen voor het parlement van de Duitse deelstaat Berlijn gewonnen. De partij van lijsttrekker Elif Eralp kreeg 25,7 procent van de stemmen, meldt de kiescommissie. Het is de beste uitslag ooit voor de uiterst linkse partij in de Duitse hoofdstad.

3 uur geleden
VS bereiden sancties voor tegen hele Strafhof in Den Haag

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering bereidt sancties voor tegen het Internationaal Strafhof (ICC) als geheel. De maatregelen zijn al uitgewerkt en worden naar verwachting binnenkort aangekondigd, zeggen twee ingewijden tegen persbureau Reuters. Het precieze moment is nog onduidelijk.

3 uur geleden
VS en China gaan overleg voeren over risico's AI

NEW YORK (ANP/AFP) - De Verenigde Staten en China hebben afgesproken opnieuw met elkaar te overleggen over kunstmatige intelligentie (AI). De landen willen onder meer afspraken maken over het uitwisselen van informatie over veiligheidsrisico's. Dat zei de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent na een overleg met de Chinese vicepremier He Lifeng.

4 uur geleden
Man zwaargewond door schoten immigratiedienst ICE in Texas

AUSTIN (ANP/RTR) - Een agent van de Amerikaanse immigratiedienst ICE heeft zondag in de Texaanse stad Austin een man neergeschoten. Het slachtoffer is met een schotwond in zijn bovenlichaam naar het ziekenhuis gebracht. Zijn toestand is ernstig maar stabiel, melden lokale autoriteiten.

7 uur geleden
Prognose: CDU zakt onder kiesdrempel in Mecklenburg-Voor-Pommeren

SCHWERIN (ANP/DPA) - De Duitse christendemocraten zijn in een verkiezingsprognose voor de deelstaat Mecklenburg-Voor-Pommeren voor het eerst onder de kiesdrempel van 5 procent gezakt. Volgens de zender ARD staat de CDU van bondskanselier Friedrich Merz nu op 4,9 procent, terwijl de laatste prognose van de zender ZDF de partij op 5,0 procent zet.

10 uur geleden
Zelensky: met Trump afgesproken elkaar in New York te ontmoeten

KIEV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt dat hij met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump heeft afgesproken elkaar in New York te ontmoeten. De twee voerden zondag een telefoongesprek.

11 uur geleden