Fransen onderzoeken Uniqlo en Zara-moeder om katoen uit Xinjiang
PARIJS (ANP) - Franse aanklagers zijn een onderzoek begonnen naar vier grote modeconcerns die mogelijk gebruikmaken van katoen uit de Chinese regio Xinjiang. Dat meldt persbureau AFP op basis van een ingewijde. Het zou onder andere gaan om het Japanse merk Uniqlo en Inditex, het Spaanse moederbedrijf van modeketen Zara.
China wordt ervan beschuldigd etnische Oeigoeren dwangarbeid te laten verrichten bij de katoenproductie in Xinjiang. De moslimminderheid wordt ook onderdrukt door marteling, opsluiting en gedwongen sterilisaties, zeggen mensenrechtenactivisten en experts van onder meer de Verenigde Naties.
Franse actiegroepen dienden in april, samen met een Oeigoerse vrouw die in een Chinees strafkamp heeft gezeten, een klacht in tegen de modebedrijven die katoen uit Xinjian zouden hebben gebruikt. De klacht was ook gericht tegen het Franse modeconcern SMCP en schoenenmerk Skechers.
Inditex spreekt tegen dat het katoen uit Xinjiang gebruikt. Uniqlo kondigde vorig jaar nog aan geen katoen meer uit dat gebied meer in te kopen wegens de mensenrechtenschendingen. Dat kwam het bedrijf nog op een boycot in China te staan. SMCP wordt er ook van beschuldigd een belang te hebben in een bedrijf met fabrieken in Xinjiang. Het ontkent dat en zegt mee te werken aan het onderzoek.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Facebook-moederbedrijf Meta Platforms overweegt een aandelenverkoop van tientallen miljarden dollars om verder te kunnen investeren in kunstmatige intelligentie (AI). Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times. Volgens bronnen van de krant zijn er gesprekken bij Meta over die aandelenverkoop.
33 minuten geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De vraag naar aandelen bij de beursgang van SpaceX is groot. Volgens bronnen van persbureau Bloomberg is die vraag zelfs groter dan het aantal aandelen dat SpaceX gaat uitgeven bij de beursgang in New York die volgende week vrijdag plaats zou moeten vinden.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met verlies gesloten. Betalingsdienstverlener Adyen was de grootste daler in de hoofdindex, naar verluidt door een negatief analistenrapport over het bedrijf. Ook de chipfondsen stonden bij de verliezers.
3 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Anthropic pleit voor een 'pauzeknop' bij de ontwikkeling van de geavanceerdste AI-systemen. Die moet mensen de mogelijkheid geven om na te gaan wat de gevolgen van de nieuwe technologie zijn. Wereldwijde afspraken daarover worden vooral belangrijk als AI-systemen steeds meer taken van mensen overnemen bij de verdere ontwikkeling van kunstmatige intelligentie, stelt medeoprichter Jack Clark in een blogpost.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een groep van ruim twintig Europese nieuwsuitgevers heeft Google aangeklaagd bij de rechtbank in Amsterdam. Ze eisen een schadevergoeding van meer dan 640 miljoen euro, omdat ze verliezen zouden hebben geleden door concurrentiebeperkend gedrag van het techconcern rond zijn onlineadvertentietechnologie. Dat meldt de Europese procesfinancier LitFin. Een van de organisaties is FD Mediagroep, het bedrijf achter Het Financieele Dagblad en BNR Nieuwsradio.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Lululemon Athletica ging vrijdag fors onderuit op de beurzen in New York. De Canadees-Amerikaanse sportkledingfabrikant, bekend van yogaleggings, boekte afgelopen kwartaal meer omzet, maar zag de nettowinst dalen. Ook de winstverwachting voor het huidige kwartaal viel lager uit dan gehoopt. Het bedrijf werd daarnaast negatiever over de vooruitzichten voor het hele jaar. Het aandeel werd 9 procent lager gezet.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De werkgelegenheid in de Verenigde Staten is in mei veel sterker gegroeid dan verwacht, ondanks de economische onzekerheid door de oorlog in het Midden-Oosten en sterk gestegen inflatie door de hoge brandstofprijzen. Volgens het Amerikaanse ministerie van Arbeid ging het om een groei met 172.000 banen. Economen hadden in doorsnee op 88.000 nieuwe arbeidsplaatsen gerekend.
5 uur geleden