Fransen en Engelsen favoriet, Oranje snakt naar succes op 17e EK
MÜNCHEN (ANP) - Met een openingsduel tussen gastland Duitsland en Schotland gaat vrijdag de zeventiende editie van het EK voetbal van start. Opnieuw 24 deelnemers strijden tijdens 51 duels in tien verschillende stadions om de Henri Delaunay Cup, de beker voor de beste landenploeg van Europa. Pas volgende maand, op 14 juli, kennen we de winnaar.
Frankrijk, finalist van het laatste WK, is voor velen favoriet. Engeland, nog nooit Europees kampioen, scoort ook hoog bij de bookmakers. Duitsland en Spanje veroverden de Europese titel al driemaal. Portugal is een gevaarlijke outsider, net als misschien Nederland, België en titelverdediger Italië. Oranje snakt naar succes. De kampioen van 1988, tweede en derde op de WK's van 2010 en 2014, stond in 2004 voor het laatst in een halve eindstrijd van een EK.
Records zijn er om verbroken te worden. Cristiano Ronaldo staat voor zijn zesde deelname. De Portugees speelde al een recordaantal van 25 duels op een EK en mag zich met veertien treffers ook topscorer aller tijden noemen. Zijn landgenoot Pepe kan op 41-jarige leeftijd de oudste speler op een Europees kampioenschap worden. Dat is nu nog Gabor Kiraly. Hij was 40 jaar en 86 dagen oud toen hij in 2016 het Hongaarse doel verdedigde tegen België.
Topscorer
Het heeft er alles van weg dat Lamine Yamal, het Spaanse wonderkind van FC Barcelona, op 16-jarige leeftijd op een EK gaat debuteren. De Pool Kacper Kozlowski, een oud-speler van Vitesse, mag zich nu nog met 17 jaar en 246 dagen de jongste speler op een EK noemen. Jetro Willems is met 18 jaar en 71 dagen nog steeds de jongste Nederlander op een EK.
Wie zou de topscorer van Euro 2024 worden? De Franse vedette Kylian Mbappé misschien? Zijn landgenoot Michel Platini maakte in 1984 een recordaantal van 9 doelpunten in slechts vijf EK-duels. Harry Kane, de spits van Engeland, lijkt ook kanshebber. Net als de Belg Romelu Lukaku, met 14 doelpunten topscorer van het kwalificatietoernooi voor Euro 2024.
Fanpleinen
De KNVB verwacht dat zo'n 40.000 Nederlanders, met of zonder kaartje, afreizen naar de speelstad waar Oranje in actie komt. In 1988 schreeuwden veel Nederlandse fans hun ploeg met een Ruud Gullit-rastapruik op hun hoofd naar de titel. Nu is de witte zweetband van Memphis Depay populair.
Toernooidirecteur Philipp Lahm verwacht 2,7 miljoen toeschouwers in de stadions en ruim 12 miljoen bezoekers op de vele fanpleinen. Hij belooft dat Duitsland er alles aan doet om de veiligheid tijdens het EK te waarborgen, maar concludeert ook dat we in een tijd leven waarin hij helaas niets kan garanderen.
Meer uit Voetbal
LONDEN (ANP) - Arsenal heeft de thuiswedstrijd tegen Brighton & Hove Albion met 2-1 gewonnen. De ploeg van trainer Mikel Arteta blijft koploper van de Premier League, met een voorsprong van 2 punten op Manchester City, dat eerder op zaterdag zegevierde bij Nottingham Forest (1-2).
2 uur geledenLIVERPOOL (ANP) - Liverpool heeft een moeizame zege op Wolverhampton Wanderers geboekt (2-1). Ryan Gravenberch maakte de openingstreffer voor de kampioen, op aangeven van Jeremie Frimpong. Florian Wirtz trof vlak voor rust doel voor de ploeg van trainer Arne Slot. Santiago Bueno maakte de wedstrijd in de tweede helft weer spannend.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Jurriën Timber mist de thuiswedstrijd van Arsenal tegen Brighton & Hove Albion. De rechtsback is volgens trainer Mikel Arteta geblesseerd. De coach gaf vlak voor het duel geen details over de blessure van de international van het Nederlands elftal.
4 uur geledenNOTTINGHAM (ANP) - Tijjani Reijnders heeft met een doelpunt bijgedragen aan een uitzege van Manchester City op Nottingham Forest (1-2). De middenvelder opende de score. Vervolgens maakte Omari Hutchinson gelijk en tekende Rayan Cherki voor de winnende treffer.
5 uur geledenNOTTINGHAM (ANP) - Nottingham Forest wil een tribune van het stadion City Ground vernoemen naar John Robertson. De voormalige buitenspeler overleed afgelopen week op 72-jarige leeftijd. "Ik heb het bestuur geadviseerd om onze held zo te eren", zei clubeigenaar Evangelos Marinakis vlak voor het thuisduel met Manchester City.
6 uur geledenAGADIR (ANP/Belga) - Bondscoach Hugo Broos van Zuid-Afrika is boos over de onduidelijke regels van de arbitrage op de Afrika Cup. De Belg uitte zijn ongenoegen na afloop van de 1-0-nederlaag tegen Egypte in Marokko. "Voor het toernooi werd een meeting georganiseerd met de scheidsrechters. Ze legden ons de reglementen nog eens uit. Het waren wel vijftig regels, allemaal voor overtredingen en rode kaarten. Je ziet de bomen door het bos niet meer en niemand weet meer wat te doen", zei Broos.
10 uur geledenMANCHESTER (ANP) - Manchester United heeft de thuiswedstrijd tegen Newcastle United met 1-0 gewonnen. Daarmee komt de ploeg voorlopig op de vijfde plaats in de Premier League, met een duel meer gespeeld dan de concurrentie.
21 uur geleden