Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Fransen en Engelsen favoriet, Oranje snakt naar succes op 17e EK

Fransen en Engelsen favoriet, Oranje snakt naar succes op 17e EK

MÜNCHEN (ANP) - Met een openingsduel tussen gastland Duitsland en Schotland gaat vrijdag de zeventiende editie van het EK voetbal van start. Opnieuw 24 deelnemers strijden tijdens 51 duels in tien verschillende stadions om de Henri Delaunay Cup, de beker voor de beste landenploeg van Europa. Pas volgende maand, op 14 juli, kennen we de winnaar.

Frankrijk, finalist van het laatste WK, is voor velen favoriet. Engeland, nog nooit Europees kampioen, scoort ook hoog bij de bookmakers. Duitsland en Spanje veroverden de Europese titel al driemaal. Portugal is een gevaarlijke outsider, net als misschien Nederland, België en titelverdediger Italië. Oranje snakt naar succes. De kampioen van 1988, tweede en derde op de WK's van 2010 en 2014, stond in 2004 voor het laatst in een halve eindstrijd van een EK.

Records zijn er om verbroken te worden. Cristiano Ronaldo staat voor zijn zesde deelname. De Portugees speelde al een recordaantal van 25 duels op een EK en mag zich met veertien treffers ook topscorer aller tijden noemen. Zijn landgenoot Pepe kan op 41-jarige leeftijd de oudste speler op een Europees kampioenschap worden. Dat is nu nog Gabor Kiraly. Hij was 40 jaar en 86 dagen oud toen hij in 2016 het Hongaarse doel verdedigde tegen België.

Topscorer

Het heeft er alles van weg dat Lamine Yamal, het Spaanse wonderkind van FC Barcelona, op 16-jarige leeftijd op een EK gaat debuteren. De Pool Kacper Kozlowski, een oud-speler van Vitesse, mag zich nu nog met 17 jaar en 246 dagen de jongste speler op een EK noemen. Jetro Willems is met 18 jaar en 71 dagen nog steeds de jongste Nederlander op een EK.

Wie zou de topscorer van Euro 2024 worden? De Franse vedette Kylian Mbappé misschien? Zijn landgenoot Michel Platini maakte in 1984 een recordaantal van 9 doelpunten in slechts vijf EK-duels. Harry Kane, de spits van Engeland, lijkt ook kanshebber. Net als de Belg Romelu Lukaku, met 14 doelpunten topscorer van het kwalificatietoernooi voor Euro 2024.

Fanpleinen

De KNVB verwacht dat zo'n 40.000 Nederlanders, met of zonder kaartje, afreizen naar de speelstad waar Oranje in actie komt. In 1988 schreeuwden veel Nederlandse fans hun ploeg met een Ruud Gullit-rastapruik op hun hoofd naar de titel. Nu is de witte zweetband van Memphis Depay populair.

Toernooidirecteur Philipp Lahm verwacht 2,7 miljoen toeschouwers in de stadions en ruim 12 miljoen bezoekers op de vele fanpleinen. Hij belooft dat Duitsland er alles aan doet om de veiligheid tijdens het EK te waarborgen, maar concludeert ook dat we in een tijd leven waarin hij helaas niets kan garanderen.

Meer uit Voetbal

Laat doelpunt Aston Villa bezorgt Arsenal tweede nederlaag

BIRMINGHAM (ANP) - Een treffer van Emiliano Buendía heeft Aston Villa de overwinning bezorgd op Arsenal: 2-1. Het was pas de tweede competitienederlaag van het seizoen voor de koploper in de Premier League.

42 minuten geleden
PSV mist Mauro Júnior in uitwedstrijd tegen sc Heerenveen

HEERENVEEN (ANP) - PSV mist zaterdag Mauro Júnior in de uitwedstrijd tegen sc Heerenveen. De Braziliaan zou ziek in Eindhoven zijn achtergebleven. Dennis Man is terug in het basiselftal. Coach Peter Bosz gaf de Roemeense aanvaller vorige week rust bij de thuiswedstrijd tegen FC Volendam. Esmir Bajraktarevic, die Man verving, zit in Friesland weer op de bank.

44 minuten geleden
Duitse voetbalbaas verdedigt vredesprijs Trump

WASHINGTON (ANP/DPA) - Bernd Neuendorf, de voorzitter van de Duitse voetbalbond DFB, heeft de toekenning van een vredesprijs door wereldvoetbalbond FIFA aan de Amerikaanse president Donald Trump verdedigd. "We waren allemaal verheugd toen het conflict in het Midden-Oosten werd beëindigd en er een akkoord werd ondertekend. Eerlijk gezegd zou dit niet mogelijk zijn geweest zonder de VS en zonder de inspanningen van de president", zei Neuendorf over de toekenning, die ook kritiek opleverde.

5 uur geleden
KNVB hoopt op veel Oranjefans op WK ondanks forse ticketprijzen

WASHINGTON (ANP) - De KNVB wil alle Oranjesupporters snel informeren over de kaartverkoop voor het WK van komende zomer in de Verenigde Staten, Canada en Mexico. "We hopen veel trouwe Oranjefans in de stadions te zien, maar ook de vele Amerikaanse supporters met Oranje-roots die ons team zichtbaar en hoorbaar komen steunen", zei secretaris-generaal Gijs de Jong van de voetbalbond.

8 uur geleden
Advocaat wil ook presteren met Curaçao op WK

WASHINGTON (ANP) - Bondscoach Dick Advocaat gaat niet alleen met Curaçao naar het WK om te genieten. "We willen ook resultaat halen, hoe lastig dat ook is", zei hij in het Kennedy Center in Washington. "Anders geniet je ook niet."

17 uur geleden
Japanse bondscoach ziet Nederlands elftal als 'wereldmacht'

WASHINGTON (ANP) - De Japanse bondscoach Hajime Moriyasu had het Nederlands elftal liever ontlopen op het WK voetbal. "Ze zijn voor mij een wereldmacht in het voetbal", zei hij in de mixed zone van het Kennedy Center in Washington. "Ze hebben drie keer in een finale van een WK gestaan. Dat zegt niet alles misschien, maar ze hebben nog steeds heel goede spelers."

17 uur geleden
FC Groningen wint bij Excelsior na lange tijd weer in Eredivisie

ROTTERDAM (ANP) - FC Groningen heeft voor het eerst in zes weken weer een wedstrijd in de Eredivisie gewonnen. Het elftal van trainer Dick Lukkien was in Rotterdam met 2-0 te sterk voor Excelsior, dat vanaf de 70e minuut met tien man speelde na een directe rode kaart voor Stijn Middendorp. Groningen-speler Marco Rente kreeg kort voor tijd zijn tweede gele kaart en moest ook vertrekken.

17 uur geleden