Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Fransen en Engelsen favoriet, Oranje snakt naar succes op 17e EK

Fransen en Engelsen favoriet, Oranje snakt naar succes op 17e EK

MÜNCHEN (ANP) - Met een openingsduel tussen gastland Duitsland en Schotland gaat vrijdag de zeventiende editie van het EK voetbal van start. Opnieuw 24 deelnemers strijden tijdens 51 duels in tien verschillende stadions om de Henri Delaunay Cup, de beker voor de beste landenploeg van Europa. Pas volgende maand, op 14 juli, kennen we de winnaar.

Frankrijk, finalist van het laatste WK, is voor velen favoriet. Engeland, nog nooit Europees kampioen, scoort ook hoog bij de bookmakers. Duitsland en Spanje veroverden de Europese titel al driemaal. Portugal is een gevaarlijke outsider, net als misschien Nederland, België en titelverdediger Italië. Oranje snakt naar succes. De kampioen van 1988, tweede en derde op de WK's van 2010 en 2014, stond in 2004 voor het laatst in een halve eindstrijd van een EK.

Records zijn er om verbroken te worden. Cristiano Ronaldo staat voor zijn zesde deelname. De Portugees speelde al een recordaantal van 25 duels op een EK en mag zich met veertien treffers ook topscorer aller tijden noemen. Zijn landgenoot Pepe kan op 41-jarige leeftijd de oudste speler op een Europees kampioenschap worden. Dat is nu nog Gabor Kiraly. Hij was 40 jaar en 86 dagen oud toen hij in 2016 het Hongaarse doel verdedigde tegen België.

Topscorer

Het heeft er alles van weg dat Lamine Yamal, het Spaanse wonderkind van FC Barcelona, op 16-jarige leeftijd op een EK gaat debuteren. De Pool Kacper Kozlowski, een oud-speler van Vitesse, mag zich nu nog met 17 jaar en 246 dagen de jongste speler op een EK noemen. Jetro Willems is met 18 jaar en 71 dagen nog steeds de jongste Nederlander op een EK.

Wie zou de topscorer van Euro 2024 worden? De Franse vedette Kylian Mbappé misschien? Zijn landgenoot Michel Platini maakte in 1984 een recordaantal van 9 doelpunten in slechts vijf EK-duels. Harry Kane, de spits van Engeland, lijkt ook kanshebber. Net als de Belg Romelu Lukaku, met 14 doelpunten topscorer van het kwalificatietoernooi voor Euro 2024.

Fanpleinen

De KNVB verwacht dat zo'n 40.000 Nederlanders, met of zonder kaartje, afreizen naar de speelstad waar Oranje in actie komt. In 1988 schreeuwden veel Nederlandse fans hun ploeg met een Ruud Gullit-rastapruik op hun hoofd naar de titel. Nu is de witte zweetband van Memphis Depay populair.

Toernooidirecteur Philipp Lahm verwacht 2,7 miljoen toeschouwers in de stadions en ruim 12 miljoen bezoekers op de vele fanpleinen. Hij belooft dat Duitsland er alles aan doet om de veiligheid tijdens het EK te waarborgen, maar concludeert ook dat we in een tijd leven waarin hij helaas niets kan garanderen.

Meer uit Voetbal

AZ verliest in Armenië van Noah in tussenronde Conference League

JEREVAN (ANP) - AZ heeft in de eerste van twee wedstrijden in de tussenronde van de Conference League geen goed resultaat kunnen boeken. Op bezoek bij FC Noah in de Armeense hoofdstad Jerevan werd verloren met 1-0. De return, die zal bepalen wie de achtste finale van het derde Europese toernooi haalt, is op 26 februari in Alkmaar.

5 uur geleden
Trump: FIFA wil 75 miljoen dollar bijdragen aan voetbal in Gaza

WASHINGTON (ANP/RTR) - Wereldvoetbalbond FIFA wil 75 miljoen dollar, ongeveer 63 miljoen euro, bijdragen aan voetbalgerelateerde projecten in Gaza. Dat zei de Amerikaanse president Donald Trump na de eerste bijeenkomst van een nieuwe Vredesraad over de wederopbouw van de Gazastrook.

8 uur geleden
Tot twee jaar cel geëist tegen voetbalfans Senegal op Afrika Cup

RABAT (ANP/AFP) - Tegen achttien supporters van de nationale voetbalploeg van Senegal zijn in Marokko celstraffen tot twee jaar geëist. Zij zouden zich tijdens de finale van de Afrika Cup in Rabat hebben misdragen.

8 uur geleden
Lagsir (22) stopt als profvoetballer na zware knieblessures

ZWOLLE (ANP) - Samir Lagsir neemt afscheid als profvoetballer. De 22-jarige aanvaller van PEC Zwolle voelt dat hij niet volledig meer is hersteld van twee zware knieblessures.

11 uur geleden
Trainer Verberne definitief weg bij FC Eindhoven na beenbreuk

EINDHOVEN (ANP) - Trainer Maurice Verberne keert niet meer terug bij FC Eindhoven. De huidige nummer 14 van de eerste divisie maakt het seizoen af met Jan Poortvliet. Het is nog niet bekend hoe de technische staf voor het komende seizoen eruitziet.

13 uur geleden
Oranje-international Frimpong nadert rentree bij Liverpool

LIVERPOOL (ANP) - Oranje-international Jeremie Frimpong nadert zijn rentree bij Liverpool. De rechtervleugelverdediger liep eind vorige maand een spierblessure op in de Champions League-wedstrijd tegen FK Qarabag, waarna werd verwacht dat hij enkele weken zou moeten missen. "We hopen dat hij volgende week (tegen West Ham United) weer kan spelen. Dan moet wel alles gaan zoals gepland", zei trainer Arne Slot tijdens zijn persconferentie voor het competitieduel met Nottingham Forest van zondag.

14 uur geleden
AZ-trainer Echteld blij met terugkeer 'sterkhouders' voor FC Noah

JEREVAN (ANP) - AZ-trainer Leeroy Echteld is blij dat hij donderdag voor het uitduel met het Armeense FC Noah in de tussenronde van de Conference League weer een beroep kan doen op Kees Smit, Sven Mijnans en Mexx Meerdink. "Dat is natuurlijk fantastisch voor ons. Het zijn natuurlijk de sterkhouders", zei de coach woensdag.

1 dag geleden