Fransen betogen massaal tegen pensioenplannen, Eiffeltoren dicht
PARIJS (ANP) - De Eiffeltoren in Parijs is donderdag dichtgegaan als gevolg van stakingen in het land gericht tegen de pensioenplannen van de Franse regering. Vakbonden hebben opgeroepen te staken en te demonstreren uit protest tegen de hervorming van het pensioenstelsel. Naar het zich laat aanzien geven erg veel Fransen gehoor aan de oproep. Volgens de betrokken vakbonden heeft meer dan 42 procent van de onderwijzers in het lagere onderwijs het werk neergelegd en in het hoger onderwijs wel 65 procent. In de olieraffinaderijen staakt minstens driekwart van het personeel volgens een bond.
In tal van steden worden grote demonstraties gemeld. De links-radicale vakbond CGT spreekt van 30.000 betogers in Nantes die door de stad lopen. De beroemdste avenue van Marseille, La Canebière, is volgens ooggetuigen propvol met betogers. Andere grote betogingen zijn onder meer gemeld in Grenoble, Le Havre, Lyon, Rouen en Toulouse. Er zijn circa tweehonderd protestplekken en -marsen aangekondigd. De bonden rekenen op 750.000 betogers op donderdag met in de hoofdstad 50.000 tot 80.000 demonstranten.
Vakbonden keren zich vooral tegen plannen van de regering om de pensioengerechtigde leeftijd te verhogen van 62 naar 64 jaar. Pijnpunt is ook het aantal jaren dat men moet hebben gewerkt om aanspraak te kunnen maken op een volledig pensioen. De regering van president Macron en premier Borne vinden de hervormingen noodzakelijk door het stijgende aantal gepensioneerden, die bovendien vaak ouder worden dan voorheen.
Eerdere protesten
Franse regeringen worstelen al decennia met de pensioenhervorming en de protesten tegen hun plannen om het dure en ingewikkelde, per beroepsgroep opgebouwde stelsel te veranderen. Macron heeft vooral vanwege felle protesten in 2020 een hervormingsplan in een la laten verdwijnen. En zijn regering heeft nu geen meerderheid in het parlement meer. Minister van Financiën Le Maire heeft al een voorschot genomen op eventuele onderhandelingen met mogelijke bondgenoten in het parlement. "De regering staat open voor aanpassingen van het plan voor de pensioenhervorming." Maar hij wil dat de pensioenpot in 2030 geen tekorten meer vertoont.
Eind 1995 werd het land drie weken lang lamgelegd door talrijke betogingen tegen de toenmalige plannen om het pensioenstelsel te hervormen. Toen waren er onder meer op 12 december twee miljoen betogers in Parijs. Volgens de regering één miljoen. Drie dagen later trok de regering de voorgestelde pensioenhervorming in.
Meer uit Buitenland
KINSHASA (ANP/RTR) - Het Wereldvoedselprogramma van de Verenigde Naties moet mogelijk stoppen met hulp in de Democratische Republiek Congo. De organisatie heeft last van grote financieringsproblemen.
2 uur geledenJAKARTA (ANP/AFP/RTR) - Bij een explosie in de Indonesische hoofdstad Jakarta zijn meer dan vijftig mensen gewond geraakt. De explosie heeft volgens lokale media plaatsgevonden in een moskee in een scholencomplex. De lokale politiechef Asep Edi Suheri heeft de precieze locatie niet bekendgemaakt.
2 uur geledenSEOUL (ANP/AFP/RTR) - Noord-Korea heeft vrijdag zeker één raket gelanceerd in de richting van de Japanse Zee, melden de Zuid-Koreaanse krijgsmacht en Japan. Het gaat vermoedelijk om een ballistische raket met een kort bereik.
5 uur geledenHANOI (ANP/AFP/RTR) - Tyfoon Kalmaegi heeft donderdag in Vietnam zeker vijf levens geëist toen hij bij de centrale kust aan land kwam, zo maakte het Vietnamese ministerie van Milieu bekend. Zeven mensen raakten gewond.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse leger heeft in internationale wateren in het Caribisch gebied drie mannen gedood bij een aanval op een verdachte drugsboot. Dat zei de Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth donderdag.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Er komen "zeer spoedig" internationale grondtroepen in Gaza. Dat zei de Amerikaanse president Donald Trump bij een ontmoeting met Centraal-Aziatische leiders in het Witte Huis.
10 uur geledenLOUISVILLE (ANP) - Het dodental ten gevolge van de crash met het UPS-vrachtvliegtuig in Louisville in de Amerikaanse staat Kentucky is opgelopen tot 13. Dat zei burgemeester Craig Greenberg van Louisville donderdag op X.
11 uur geleden