Franse vrachtrijders op weg naar Parijs ondanks verbod protest
PARIJS (ANP) - Franse truckers zetten hun rit naar Parijs voort voor hun protest tegen de coronamaatregelen in het weekend. De politie in de hoofdstad heeft de protestactie verboden en dreigt met zware sancties voor truckers of andere auto's die het verkeer belemmeren. Maar het zogenoemde vrijheidskonvooi lijkt hierdoor niet afgeschrikt. Veel vrachtrijders vertrekken vrijdag vanuit het oosten en noorden. Woensdag en donderdag vertrokken betogers uit het verder afgelegen zuiden en westen.
De trucks worden op veel routes vergezeld door veel andere voertuigen met mensen die tegen de coronamaatregelen of andere zaken willen demonstreren. Veel deelnemers komen met eisen die in 2018 en 2019 de protestbeweging van de zogenoemde gele hesjes stelde. Het huidige protest is ook op sociale media ontstaan en lijkt niet strak geregisseerd, maar bijvoorbeeld de site Convoi.fr telt al 400.000 aanhangers. Er moet "een enorme picknick" komen aan de rand van Parijs, maar waar en wanneer is nog niet duidelijk gemaakt.
De Franse autoriteiten vrezen een opleving van de gele hesjes, twee maanden voor de presidentsverkiezingen. De massale beweging verlamde destijds het land en dwong de regering tal van impopulaire maatregelen in te trekken.
Het protest wordt uitgevoerd naar het voorbeeld van Canadese truckers. Zij reden over drie lange routes naar de hoofdstad Ottawa om er tegen alle beperkingen te betogen die uit naam van de volksgezondheid worden opgelegd. Het protest kreeg langs de route massale bijval en was op het hoogtepunt eind januari in Ottawa. Een deel van betogers is daar echter tot irritatie van bedrijven en bewoners nog steeds.
Meer uit Buitenland
LIMA (ANP/AFP) - Een aantal stembureaus in Peru gaat maandag opnieuw open nadat locaties door heel het land zondag vertraagd opengingen door logistieke problemen tijdens de presidentsverkiezingen. Dat heeft de Peruaanse kiesautoriteit bekendgemaakt. Ongeveer 63.000 kiezers in de hoofdstad Lima konden hun stem niet uitbrengen door een gebrek aan stembiljetten, stembussen en ander stemmateriaal.
32 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump is geen fan van paus Leo XIV, schrijft hij in een bericht op zijn Truth Social. "Paus Leo is zwak op het gebied van misdaad en verschrikkelijk op het gebied van buitenlandbeleid", aldus Trump.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran was dit weekend "slechts enkele centimeters" verwijderd van een akkoord met de Verenigde Staten, zegt de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi. In Pakistan vonden dit weekend onderhandelingen plaats tussen Iraanse en Amerikaanse delegaties.
5 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De leider van de oppositiepartij die aan kop gaat in de Hongaarse parlementsverkiezingen, Péter Magyar, heeft zondagavond de "marionetten" van Viktor Orbán opgeroepen om af te treden. Inmiddels is 96,37 procent van de stemmen geteld en staat Magyars partij Tisza op 138 van de 199 zetels in het parlement. Dat is een tweederde meerderheid.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse centrale commando CENTCOM heeft bekendgemaakt dat het maandag om 16.00 uur begint met de uitvoering van een blokkade van al het scheepvaartverkeer dat Iraanse havens binnenvaart of verlaat. Dit volgt op de aankondiging van president Donald Trump dat de Amerikaanse marine zou beginnen met het blokkeren van de Straat van Hormuz.
7 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Verenigd Koninkrijk zal niet deelnemen aan de door de Verenigde Staten voorgestelde blokkade van de Straat van Hormuz. Dat zeiden personen die bekend zijn met het standpunt van de regering tegen persbureau Bloomberg.
7 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - De interim-vredesmacht van de Verenigde Naties in Libanon (UNIFIL) heeft verklaard dat een Israëlische tank zondag UNIFIL-voertuigen heeft geramd in het zuiden van het land, waar Israël sinds vorige maand aanvallen uitvoert tegen Hezbollah. Daarbij vallen veel burgerslachtoffers.
8 uur geleden