Franse visserschepen blokkeren ferry’s in haven van Calais
CALAIS/LONDEN (ANP/AFP/RTR) - Franse vissers hebben vrijdagmiddag enkele uren goederen tegengehouden die op treinen via de kanaaltunnel van Calais naar Dover hadden moeten worden vervoerd. Eerder op de middag blokkeerde een handvol Franse vissersschepen in de haven van Calais het ferryverkeer van en naar het Verenigd Koninkrijk gedurende anderhalf uur uit woede over het beperkte aantal visvergunningen dat de Britten afgeven.
De actiedag was donderdag aangekondigd. Het protest begon in de ochtend met vissers die rode fakkels afstaken en vervolgens de haven van St. Malo gedurende een uur blokkeerden, waarbij ze een Brits containerschip tegenhielden. Bij de blokkade van Calais liepen twee ferry's met vrachtwagens en passagiers vertraging op.
Bij de tunnel richtten vissers barricades op van brandende pallets. Er ontstonden flinke files. Ze lieten weten tegen 10 december verbetering te willen, dreigend met nieuwe acties. Het is een kwestie van "druk uitoefenen op de Britse regering", onderstreepte de voorzitter van het visserijcomité van Hauts-de-France, Olivier Leprêtre. Hij hekelde de overbevissing in Franse wateren die volgens hem wordt veroorzaakt door de Britse weigering tientallen visvergunningen te verstrekken. Parijs zegt te wachten op 150 vergunningen van Londen en de Kanaaleilanden.
Londen
De autoriteiten in Londen houden de situatie nauwlettend in de gaten en hopen dat Frankrijk garandeert dat het handelsverkeer niet wordt verstoord, zei de woordvoerder van premier Boris Johnson.
Volgens Frankrijk heeft het Verenigd Koninkrijk minder vergunningen afgegeven dan was afgesproken bij de brexitonderhandelingen. Het Verenigd Koninkrijk zegt juist dat Frankrijk zich niet aan de afspraken houdt. De ruzie is al tijden bezig en laaide op toen Frankrijk een Britse trawler in beslag nam, omdat die zonder vergunning in Franse wateren zou vissen. Afgelopen mei voer een Franse vloot naar het Kanaaleiland Jersey voor een blokkade van enkele uren.
Volgens het eind 2020 ondertekende akkoord tussen Londen en Brussel mogen Europese vissers blijven werken in Britse wateren, op voorwaarde dat ze kunnen bewijzen dat ze daar vroeger aan het vissen waren. Maar de Fransen en de Britten kibbelen over de aard en omvang van de te overleggen bewijsstukken.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - Meerdere ministers hebben de Britse premier Keir Starmer gevraagd op te stappen, melden Britse media. Volgens The Times hebben drie leden van het kabinet, onder wie de minister van Binnenlandse Zaken Shabana Mahmood, Starmer verteld dat hij zijn positie moet heroverwegen. Sky News schrijft dat de ministers hem dinsdag in een vergadering gaan vertellen dat "het spel voorbij is".
3 uur geledenJERUZALEM (ANP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft de EU-sancties voor gewelddadige kolonisten afgedaan als het "moreel bankroet" van de Europese Unie. In een verklaring van zijn kantoor op X staat dat de Europeanen op deze manier de kolonisten op de Westelijke Jordaanoever gelijkstellen aan Hamas.
3 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky stelt dat het maandag op de laatste dag van het staakt-het-vuren "niet stil was aan het front". Rusland en Oekraïne hebben elkaar beschuldigd van schendingen van het driedaagse bestand.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de Iraanse reactie op een Amerikaans voorstel om de oorlog te beëindigen "stom" genoemd. Hij spreekt daarnaast over "een stuk afval" dat hij niet volledig heeft gelezen, omdat hij zijn "tijd niet wil verspillen".
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU wil een actievere rol gaan spelen in toekomstige vredesonderhandelingen tussen Rusland en Oekraïne. De EU-ministers van Buitenlandse Zaken gaan eind deze maand bepalen waarover de EU met Rusland wil praten en "wat onze rode lijnen zijn", zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas maandag na afloop van de vergadering met de ministers in Brussel.
7 uur geledenOVIEDO (ANP/DPA) - Een Duits koppel is in Spanje veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar en tien maanden, omdat ze hun kinderen jarenlang hadden opgesloten in een ernstig vervuild huis. De drie kinderen werden vorig jaar april bevrijd uit de woning in Noord-Spanje, die door een agent werd omschreven als een "horrorhuis".
7 uur geledenTENERIFE (ANP) - Maandag vertrekken er toch twee evacuatievluchten vanaf Tenerife naar Eindhoven, meldt een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken op het Spaanse eiland. Eerder leek er maar één vliegtuig met opvarenden van het cruiseschip Hondius te gaan. Op het Nederlandse schip brak de Andesvariant van het hantavirus uit.
8 uur geleden