Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Franse visserschepen blokkeren ferry’s in haven van Calais

Franse visserschepen blokkeren ferry’s in haven van Calais

CALAIS/LONDEN (ANP/AFP/RTR) - Franse vissers hebben vrijdagmiddag enkele uren goederen tegengehouden die op treinen via de kanaaltunnel van Calais naar Dover hadden moeten worden vervoerd. Eerder op de middag blokkeerde een handvol Franse vissersschepen in de haven van Calais het ferryverkeer van en naar het Verenigd Koninkrijk gedurende anderhalf uur uit woede over het beperkte aantal visvergunningen dat de Britten afgeven.

De actiedag was donderdag aangekondigd. Het protest begon in de ochtend met vissers die rode fakkels afstaken en vervolgens de haven van St. Malo gedurende een uur blokkeerden, waarbij ze een Brits containerschip tegenhielden. Bij de blokkade van Calais liepen twee ferry's met vrachtwagens en passagiers vertraging op.

Bij de tunnel richtten vissers barricades op van brandende pallets. Er ontstonden flinke files. Ze lieten weten tegen 10 december verbetering te willen, dreigend met nieuwe acties. Het is een kwestie van "druk uitoefenen op de Britse regering", onderstreepte de voorzitter van het visserijcomité van Hauts-de-France, Olivier Leprêtre. Hij hekelde de overbevissing in Franse wateren die volgens hem wordt veroorzaakt door de Britse weigering tientallen visvergunningen te verstrekken. Parijs zegt te wachten op 150 vergunningen van Londen en de Kanaaleilanden.

Londen

De autoriteiten in Londen houden de situatie nauwlettend in de gaten en hopen dat Frankrijk garandeert dat het handelsverkeer niet wordt verstoord, zei de woordvoerder van premier Boris Johnson.

Volgens Frankrijk heeft het Verenigd Koninkrijk minder vergunningen afgegeven dan was afgesproken bij de brexitonderhandelingen. Het Verenigd Koninkrijk zegt juist dat Frankrijk zich niet aan de afspraken houdt. De ruzie is al tijden bezig en laaide op toen Frankrijk een Britse trawler in beslag nam, omdat die zonder vergunning in Franse wateren zou vissen. Afgelopen mei voer een Franse vloot naar het Kanaaleiland Jersey voor een blokkade van enkele uren.

Volgens het eind 2020 ondertekende akkoord tussen Londen en Brussel mogen Europese vissers blijven werken in Britse wateren, op voorwaarde dat ze kunnen bewijzen dat ze daar vroeger aan het vissen waren. Maar de Fransen en de Britten kibbelen over de aard en omvang van de te overleggen bewijsstukken.

Meer uit Buitenland

Meerdere doden door aardbeving met kracht van 6.5 in Mexico

MEXICO-STAD (ANP) - Een aardbeving met een kracht van 6.5 heeft vrijdag de Mexicaanse hoofdstad en de toeristische kustplaats Acapulco getroffen. Daarbij kwamen minstens twee mensen om het leven.

1 uur geleden
11 doden bij ongeluk tussen bus en vrachtwagen in Zuid-Brazilië

SAO PAULO (ANP) - Een frontale botsing tussen een bus en een vrachtwagen heeft in het zuiden van Brazilië minstens elf mensen het leven gekost, aldus de Federale Wegpolitie van het land in een verklaring.

2 uur geleden
Zelensky wijst Mychajlo Fedorov aan als nieuwe defensieminister

KYIV (ANP/RTR) - Volodymyr Zelensky draagt de Oekraïense vicepremier Mychajlo Fedorov voor als nieuwe minister van Defensie. Dat meldt de Oekraïense president in een videoboodschap. Fedorov vervangt daarmee Denys Sjmyhal, die sinds juli vorig jaar dat ambt vervulde. Volgens Zelensky heeft Sjmyhal goed werk geleverd in zijn ministersrol en is hem een andere overheidspost aangeboden.

5 uur geleden
Eigenaar Zwitserse bar: meerdere controles, voldoet aan de normen

CRANS-MONTANA (ANP/RTR) - De eigenaar van de Zwitserse bar waar de dodelijke brand heeft plaatsgevonden, meent dat zijn zaak drie keer in tien jaar is gecontroleerd en dat "alles volgens de normen is gedaan". Dat zei hij in gesprek met het Zwitserse nieuwsmedium 24 Heures.

8 uur geleden
Spanje ziet migratie met 40 procent terugvallen

MADRID (ANP/AFP) - Het aantal migranten dat Spanje bereikte in 2025 is met meer dan 40 procent teruggelopen. Dat blijkt uit statistieken van het ministerie van Binnenlandse Zaken van dat land. Volgens het ministerie ging het om circa 37.800 migranten die het voorbije jaar Spanje bereikten, veelal over zee. In 2024 waren dat er nog zo'n 64.000.

8 uur geleden
Separatisten Jemen willen referendum over onafhankelijkheid

ADEN (ANP/RTR/AFP) - Separatisten in het zuiden van Jemen willen binnen twee jaar een referendum houden over de onafhankelijkheid van dat deel van het land. Hun recente opmars in het zuiden van Jemen heeft geleid tot een conflict tussen Saudi-Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten.

8 uur geleden
Finland meldt voortgang in onderzoek naar beschadigde zeekabel

HELSINKI (ANP/AFP/RTR) - Finland zegt al enige voortgang te hebben gemaakt in het onderzoek naar de beschadigde bekabeling in de Finse Golf. De autoriteiten in dat land legden woensdag beslag op de Fitburg, een vrachtschip dat met Russisch staal onderweg was van Sint-Petersburg naar Israël, om verdenkingen van betrokkenheid bij een sabotagepoging aan de bekabeling tussen Helsinki en Tallinn. Veertien opvarenden werden gearresteerd.

10 uur geleden