Franse visserschepen blokkeren ferry’s in haven van Calais
CALAIS/LONDEN (ANP/AFP/RTR) - Franse vissers hebben vrijdagmiddag enkele uren goederen tegengehouden die op treinen via de kanaaltunnel van Calais naar Dover hadden moeten worden vervoerd. Eerder op de middag blokkeerde een handvol Franse vissersschepen in de haven van Calais het ferryverkeer van en naar het Verenigd Koninkrijk gedurende anderhalf uur uit woede over het beperkte aantal visvergunningen dat de Britten afgeven.
De actiedag was donderdag aangekondigd. Het protest begon in de ochtend met vissers die rode fakkels afstaken en vervolgens de haven van St. Malo gedurende een uur blokkeerden, waarbij ze een Brits containerschip tegenhielden. Bij de blokkade van Calais liepen twee ferry's met vrachtwagens en passagiers vertraging op.
Bij de tunnel richtten vissers barricades op van brandende pallets. Er ontstonden flinke files. Ze lieten weten tegen 10 december verbetering te willen, dreigend met nieuwe acties. Het is een kwestie van "druk uitoefenen op de Britse regering", onderstreepte de voorzitter van het visserijcomité van Hauts-de-France, Olivier Leprêtre. Hij hekelde de overbevissing in Franse wateren die volgens hem wordt veroorzaakt door de Britse weigering tientallen visvergunningen te verstrekken. Parijs zegt te wachten op 150 vergunningen van Londen en de Kanaaleilanden.
Londen
De autoriteiten in Londen houden de situatie nauwlettend in de gaten en hopen dat Frankrijk garandeert dat het handelsverkeer niet wordt verstoord, zei de woordvoerder van premier Boris Johnson.
Volgens Frankrijk heeft het Verenigd Koninkrijk minder vergunningen afgegeven dan was afgesproken bij de brexitonderhandelingen. Het Verenigd Koninkrijk zegt juist dat Frankrijk zich niet aan de afspraken houdt. De ruzie is al tijden bezig en laaide op toen Frankrijk een Britse trawler in beslag nam, omdat die zonder vergunning in Franse wateren zou vissen. Afgelopen mei voer een Franse vloot naar het Kanaaleiland Jersey voor een blokkade van enkele uren.
Volgens het eind 2020 ondertekende akkoord tussen Londen en Brussel mogen Europese vissers blijven werken in Britse wateren, op voorwaarde dat ze kunnen bewijzen dat ze daar vroeger aan het vissen waren. Maar de Fransen en de Britten kibbelen over de aard en omvang van de te overleggen bewijsstukken.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - Een kostbare kroon die dieven bij de kraak uit het Louvre probeerden te stelen, wordt volledig gerestaureerd, heeft het museum aangekondigd. De kroon van keizerin Eugénie, de vrouw van Napoleon III, viel toen de dieven het museum verlieten. Hij is vrijwel compleet, maar wel ernstig beschadigd.
34 minuten geledenKYIV (ANP/AFP) - Ongeveer 55.000 Oekraïense soldaten zijn sinds het begin van de oorlog tegen Rusland omgekomen, meldt president Volodymyr Zelensky in een interview met tv-zender France 2. Volgens hem wordt daarnaast ook een groot aantal mensen vermist. Oekraïne brengt normaal gesproken nauwelijks cijfers naar buiten over het aantal slachtoffers in de oorlog.
36 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De hoogste leider van Iran moet zich grote zorgen maken, heeft de Amerikaanse president Donald Trump gezegd in een interview met NBC News. De president dreigt al langer met geweld en heeft ook schepen en gevechtsvliegtuigen naar het Midden-Oosten gestuurd.
51 minuten geledenMILAAN (ANP/RTR) - De Italiaanse justitie doet onderzoek naar een man van 80 voor zijn rol in het organiseren van reizen naar Sarajevo in de jaren 90 om op mensen te schieten, meldt persbureau Reuters op basis van twee bronnen. Het onderzoek naar het zogenoemde "scherpschutterstoerisme" loopt al langer, maar voor het eerst is een verdachte in beeld.
52 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken zegt dat vrijdag in Oman gesproken wordt met de VS over het kernprogramma van het land. Volgens de Amerikaanse nieuwssite Axios hebben leiders in het Midden-Oosten voorkomen dat de onderhandelingen zouden mislukken.
57 minuten geledenNEW YORK (ANP/AFP/RTR) - De humanitaire situatie in Cuba zal verslechteren, of zelfs instorten, als er niet in de oliebehoefte wordt voorzien, waarschuwt de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, António Guterres, volgens zijn woordvoerder. De Verenigde Staten dreigen met importheffingen voor landen die olie aan Cuba leveren.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De aanpak van (illegale) immigranten in de VS kan mogelijk een wat "zachtere hand" gebruiken. Dat zegt de Amerikaanse president Donald Trump in een interview met NBC News. "Ik heb ingezien dat we misschien wat minder hardhandig kunnen zijn. Maar je moet nog steeds streng zijn", aldus Trump.
1 uur geleden