Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Franse verkiezingen ook op beurzen nauwgezet gevolgd

Franse verkiezingen ook op beurzen nauwgezet gevolgd

AMSTERDAM (ANP) - Beleggers hebben de komende week hun handen vol aan het analyseren van de verkiezingsuitslag in Frankrijk. Nadat president Emmanuel Macron nieuwe parlementsverkiezingen had uitgeschreven was op de financiële markten een paniekreactie te zien, vooral door de vrees voor een grote overwinning voor de uiterst rechtse partij Rassemblement National (RN) van Marine Le Pen.

Die schrik had vooral te maken met de overheidsfinanciën van Frankrijk. Het land heeft al een van de hoogste staatsschulden van de eurozone en op de obligatiemarkten was te zien dat beleggers hogere schulden vreesden. Met de plannen van RN zouden die kunnen oplopen. De partij wil onder andere de vorig jaar verhoogde pensioenleeftijd terugdraaien en belastingen op energieverbruik verlagen. De linkse partijen, die een alliantie zijn aangegaan, zijn ook tegen Macrons hervorming van het pensioenstelsel.

Het verschil in rente tussen schuldpapieren van Frankrijk en Duitsland liep op tot het hoogste niveau van de afgelopen twaalf jaar, wat betekent dat de markten Franse obligaties risicovoller vinden. Analisten van ING schatten in dat die 'risicopremie' op Franse obligaties weer wat zal dalen, hoewel de zorgelijke staat van de begroting nog altijd een thema blijft.

Geen absolute meerderheid

Na de eerste verkiezingsronde vorige week zondag was er op de beurzen vooral opluchting dat de verkiezingswinst van Le Pens partij minder groot was dan gevreesd. Dat betekent dat RN waarschijnlijk geen absolute meerderheid kan halen. Maar dit betekent ook dat politieke partijen mogelijk in een coalitie moeten regeren, wat in Frankrijk niet gebruikelijk is en besluitvorming kan vertragen.

Naast Franse staatsobligaties kunnen ook beursgenoteerde banken uit het land maandag sterk reageren op de verkiezingsuitslag. Hetzelfde geldt voor Air France-KLM, met de Franse staat als grote aandeelhouder.

Inflatiecijfer VS

Later in de week gaat de aandacht uit naar de publicatie van de kwartaalcijfers van de grote Amerikaanse banken Citi, JPMorgan Chase en Wells Fargo. Zij openen vrijdag officieus een nieuw seizoen van kwartaalupdates, waarin moet blijken of bedrijven aan de hooggespannen verwachtingen van beleggers kunnen voldoen.

Donderdag wordt bekend hoe hoog vorige maand de inflatie in de Verenigde Staten was. Jerome Powell, voorzitter van de Federal Reserve, praat leden van het Amerikaanse Congres bij over het rentebeleid van de centrale bank. Vorige week stuwde de hoop op renteverlagingen in de VS de beurskoersen al.

Meer uit Financieel

KVK: voor het eerst in 2,5 jaar stoppen minder ondernemers

UTRECHT (ANP) - Het aantal ondernemers dat stopt is in het eerste kwartaal van dit jaar voor het eerst in 2,5 jaar afgenomen. Dat ziet de Kamer van Koophandel (KVK). Er zijn ook meer nieuwe bedrijven begonnen ten opzichte van een jaar eerder.

4 uur geleden
Hypotheker: gemiddelde hypotheekrente naar hoogste punt in 2 jaar

CAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - De gemiddelde hypotheekrente ligt momenteel op het hoogste punt in ruim twee jaar, meldt De Hypotheker. Dat komt met name door de oplopende kapitaalmarktrente, de belangrijkste graadmeter voor hypotheekrentes. Die stijgt vanwege de Iranoorlog. De hypotheekadviseur verwacht de komende periode nog een lichte stijging van de hypotheekrente, maar denkt wel dat de grootste piek achter de rug is.

4 uur geleden
Winst Netflix flink omhoog, voorzitter Hastings treedt af

LOS GATOS (ANP) - Streamingdienst Netflix heeft in het eerste kwartaal flink meer winst geboekt dan een jaar eerder, mede geholpen door prijsverhogingen en klantengroei. Netflix maakte ook bekend dat voorzitter en medeoprichter Reed Hastings in juni aftreedt. Hij stelt zich niet beschikbaar voor herverkiezing.

7 uur geleden
Beurzen New York bouwen recordstanden verder uit

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met kleine winsten gesloten, waarmee verder werd geborduurd op de recordstanden van de brede S&P 500 en de technologiegraadmeter Nasdaq een dag eerder. Beleggers op Wall Street bleven de ontwikkelingen in het Midden-Oosten volgen.

7 uur geleden
IMF: oorlog raakt economieën in Midden-Oosten hard

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De oorlog in het Midden-Oosten raakt de economische groei van landen in de regio, onder meer doordat de Straat van Hormuz vrijwel volledig is afgesloten voor olie- en gastankers. Bovendien zijn energiefaciliteiten beschadigd door aanvallen en het vliegverkeer rond de Perzische Golf is ernstig ontregeld. Dat meldt het Internationaal Monetair Fonds (IMF). Vooral Qatar, Irak en Iran worden hard geraakt.

9 uur geleden
Bondskanselier Merz: geen Duitse terugkeer naar kernenergie

BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz vindt een terugkeer naar kernenergie geen oplossing voor de sterk gestegen energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat zei Merz donderdag in een persconferentie. Het was volgens Merz wel een fout van Duitsland om volledig te stoppen met kernenergie toen drie jaar geleden de laatste operationele reactoren werden stilgelegd.

10 uur geleden
Kleine plus voor AEX-index, ASML opnieuw bij dalers

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag met een kleine winst gesloten. Chipmachinefabrikant ASML stond wel opnieuw bij de dalers in de hoofdindex op het Damrak na de kwartaalcijfers die woensdag werden gepubliceerd. Olie- en gasconcern Shell profiteerde juist van de gestegen olieprijzen en werd hoger gezet.

12 uur geleden