Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Franse vakbondschefs: enorme opkomst bij protest pensioenhervorming

Franse vakbondschefs: enorme opkomst bij protest pensioenhervorming

PARIJS/MARSEILLE (ANP/AFP) - De leider van de gematigde en grootste Franse vakcentrale CFDT, Laurent Berger, heeft "een historische mobilisatie" geprezen bij de betogingen van dinsdag tegen de plannen van de regering om het pensioenstelsel te veranderen. Berger sprak kort voor een grote protestmars in Parijs en zei dat er ongeveer 20 procent meer mensen zijn gekomen dan eind januari. Er zijn sinds 19 januari al zes protestdagen uitgeroepen en 31 januari geldt als de dag dat vooralsnog de meeste betogers de straat opgingen.

Volgens de autoriteiten betoogden toen in heel het land 1,25 miljoen mensen, volgens bonden minstens twee keer zo veel. Ook Philippe Martinez van de linkse vakcentrale CGT ziet dinsdag de grootste opkomst sinds 19 januari. De CGT schat het aantal betogers in de zuidelijke havenstad Marseille bijvoorbeeld op 245.000. Bij de vorige protestdag waren er volgens de bonden in Marseille 90.000 mensen op de been. In verscheidene steden waar werd of wordt gedemonstreerd zijn er ongeregeldheden geweest waarbij de oproerpolitie onder meer traangas inzette. In Marseille hebben bonden opgeroepen woensdag weer de straat op te gaan.

Volgens de regering van president Emmanuel Macron en van premier Elisabeth Borne is het huidige pensioenstelsel onbetaalbaar en moet het hervormd worden en zichzelf bekostigen in 2030. Dan moeten, zoals ooit de bedoeling van het stelsel was, de werkenden de pensioenen opbrengen. De regering wil onder meer de pensioengerechtigde leeftijd van 62 naar 64 jaar verhogen en andere aanpassingen van het gecompliceerde pensioenstelsel. Mensen moeten ook langer hebben gewerkt voor ze voor hun 67e aanspraak op een volledig pensioen kunnen maken.

Macron die een paar jaar geleden hervormingsplannen terugtrok na grote protesten, zou deze keer de plannen willen doorvoeren en hoopt dat ze 1 september van kracht kunnen worden. Frankrijk heeft in Europa de meeste vakbonden, maar het percentage werknemers dat lid is van een bond is er hooguit 8 procent. De vakbonden kunnen echter wel op steun van niet-leden rekenen en concurreren met elkaar om hun machtspositie te versterken. Ze zijn niet enkel een beroepsbelangenvereniging, maar onderdeel van het systeem en zijn vertegenwoordigd in een aantal overheidsinstellingen. Ze krijgen naar schatting in totaal jaarlijks 100 miljoen euro van de staat en eenzelfde bedrag van grote ondernemingen. In het protest tegen de pensioenhervormingen van de huidige regering lijkt er ook een machtsstrijd te zijn tussen CFDT en de CGT.

Meer uit Buitenland

Opgepakte man na moord Ann Widdecombe is geen verdachte meer

NEWTON ABBOT (ANP) - De 26-jarige man die werd opgepakt op verdenking van de moord op de conservatieve Britse oud-politica Ann Widdecombe, is geen verdachte meer. De politie meldt dat hij is vrijgelaten en geen deel meer uitmaakt van het onderzoek. De politie denkt nu volgens Britse media ook dat ze al bijna een etmaal dood was voor ze donderdag werd gevonden.

1 uur geleden
Dodelijke natuurbrand in Zuid-Spanje verwoest 6600 hectare

LOS GALLARDOS (ANP/AFP) - Een natuurbrand die in het zuiden van Spanje aan twaalf mensen het leven heeft gekost, heeft sinds donderdag ongeveer 6600 hectare in de as gelegd. Het verwoeste gebied is vergelijkbaar met ongeveer twee derde van de gemeente Utrecht. De omstandigheden voor het bluswerk zijn inmiddels verbeterd, meldt het hoofd van de regionale hulpdiensten.

2 uur geleden
Moskou zegt wapenfabrieken te hebben geraakt, Kyiv reeks boten

MOSKOU/KYIV (ANP/RTR) - Rusland zegt in de nacht van vrijdag op zaterdag een reeks centra in de regio Kyiv voor de productie van onder meer drones te hebben geraakt met precisieaanvallen met raketten. Oekraïne stelt in de Zee van Azov boten te hebben geraakt om de aanvoer van brandstof voor Russische troepen in bezet Oekraïne te belemmeren.

3 uur geleden
Meer dan 1,8 miljoen Chinezen geëvacueerd vanwege tyfoon Bavi

BEIJING (ANP/RTR/AFP) - In China zijn meer dan 1,8 miljoen mensen geëvacueerd vanwege de naderende tyfoon Bavi. Die heeft al in Taiwan en op Japanse eilanden bomen ontworteld en stroomstoringen veroorzaakt. In Taiwan zijn ook tientallen gewonden gevallen.

4 uur geleden
Rusland bestookt Kyiv opnieuw met raketten

KYIV (ANP/DPA/AFP) - Bij een Russische raketaanval op de Oekraïense hoofdstad Kyiv zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag zeker tien mensen gewond geraakt, onder wie een kind. Dat meldt het militaire bestuur van de stad. Het was de derde Russische aanval op Kyiv in een week.

8 uur geleden
Reflecting Pool in Washington opnieuw leeg voor herstel

WASHINGTON (ANP) - De iconische Reflecting Pool bij het Lincoln Memorial in Washington wordt opnieuw leeggepompt door nieuwe problemen met de renovatie die president Donald Trump liet uitvoeren, melden media zoals The Guardian. Het waterbassin was pas begin juni heropend na een ingrijpende opknapbeurt.

13 uur geleden
Dodental aardbevingen Venezuela stijgt naar ruim 4100

CARACAS (ANP/AFP) - Het dodental door de dubbele aardbeving die Venezuela op 24 juni trof, is opgelopen tot 4118. Dat heeft de Venezolaanse regering bekendgemaakt. Het aantal gewonden blijft volgens de autoriteiten staan op 16.740. Bij de vorige officiële balans werden 3889 doden gemeld.

15 uur geleden