Franse vakbondschefs: enorme opkomst bij protest pensioenhervorming
PARIJS/MARSEILLE (ANP/AFP) - De leider van de gematigde en grootste Franse vakcentrale CFDT, Laurent Berger, heeft "een historische mobilisatie" geprezen bij de betogingen van dinsdag tegen de plannen van de regering om het pensioenstelsel te veranderen. Berger sprak kort voor een grote protestmars in Parijs en zei dat er ongeveer 20 procent meer mensen zijn gekomen dan eind januari. Er zijn sinds 19 januari al zes protestdagen uitgeroepen en 31 januari geldt als de dag dat vooralsnog de meeste betogers de straat opgingen.
Volgens de autoriteiten betoogden toen in heel het land 1,25 miljoen mensen, volgens bonden minstens twee keer zo veel. Ook Philippe Martinez van de linkse vakcentrale CGT ziet dinsdag de grootste opkomst sinds 19 januari. De CGT schat het aantal betogers in de zuidelijke havenstad Marseille bijvoorbeeld op 245.000. Bij de vorige protestdag waren er volgens de bonden in Marseille 90.000 mensen op de been. In verscheidene steden waar werd of wordt gedemonstreerd zijn er ongeregeldheden geweest waarbij de oproerpolitie onder meer traangas inzette. In Marseille hebben bonden opgeroepen woensdag weer de straat op te gaan.
Volgens de regering van president Emmanuel Macron en van premier Elisabeth Borne is het huidige pensioenstelsel onbetaalbaar en moet het hervormd worden en zichzelf bekostigen in 2030. Dan moeten, zoals ooit de bedoeling van het stelsel was, de werkenden de pensioenen opbrengen. De regering wil onder meer de pensioengerechtigde leeftijd van 62 naar 64 jaar verhogen en andere aanpassingen van het gecompliceerde pensioenstelsel. Mensen moeten ook langer hebben gewerkt voor ze voor hun 67e aanspraak op een volledig pensioen kunnen maken.
Macron die een paar jaar geleden hervormingsplannen terugtrok na grote protesten, zou deze keer de plannen willen doorvoeren en hoopt dat ze 1 september van kracht kunnen worden. Frankrijk heeft in Europa de meeste vakbonden, maar het percentage werknemers dat lid is van een bond is er hooguit 8 procent. De vakbonden kunnen echter wel op steun van niet-leden rekenen en concurreren met elkaar om hun machtspositie te versterken. Ze zijn niet enkel een beroepsbelangenvereniging, maar onderdeel van het systeem en zijn vertegenwoordigd in een aantal overheidsinstellingen. Ze krijgen naar schatting in totaal jaarlijks 100 miljoen euro van de staat en eenzelfde bedrag van grote ondernemingen. In het protest tegen de pensioenhervormingen van de huidige regering lijkt er ook een machtsstrijd te zijn tussen CFDT en de CGT.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR) - Het dodental na een Russische aanval op een distributiepunt voor hulpgoederen in Oekraïne afgelopen maandag is verder opgelopen. Er zijn tot nu toe 53 doden gevallen, meldden Oekraïense autoriteiten. Er worden ook nog mensen vermist, het zoeken naar slachtoffers gaat volgens de hulpdiensten door.
43 minuten geledenGAZA-STAD (ANP) - De toegang tot schoon drinkwater in Gaza dreigt nog verder te verslechteren, waarschuwt hulporganisatie CARE. Door tekorten aan geld en materiaal kunnen volgens CARE de komende maanden rond de 360 waterdistributiepunten wegvallen. Driekwart van de bevolking in Gaza is afhankelijk van drinkwater dat met vrachtwagens wordt vervoerd.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het Belgische parlement heeft een omstreden wet goedgekeurd na een fel debat dat de hele nacht heeft geduurd. De wet maakt het mogelijk woningen binnen te gaan van mensen zonder verblijfsrecht en hen te arresteren.
3 uur geledenKUALA LUMPUR (ANP/RTR/AFP) - De oud-premier van Maleisië, Najib Razak, mag de rest van zijn gevangenisstraf thuis onder huisarrest uitzitten. De 73-jarige Najib kreeg een koninklijk pardon en moest een boete betalen om aan de voorwaarden te voldoen. Dat is inmiddels gebeurd en hij is onderweg naar huis, laat zijn advocaat weten.
3 uur geledenVATICAANSTAD (ANP/RTR) - Paus Leo XIV is onderweg naar Zuid-Amerika voor zijn bezoek aan Uruguay, Argentinië en Peru. De reis vindt plaats drie weken na zijn longkankeroperatie. Het Vaticaan liet deze week weten dat hij volledig hersteld is en er geen speciale voorzorgsmaatregelen worden getroffen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Een nationale rechter heeft tijdelijk het begin van de bouw van een 76 meter hoge triomfboog in de Amerikaanse hoofdstad Washington geblokkeerd. De beslissing van de rechter kwam vrijwel direct nadat een federale commissie groen licht had gegeven voor de bouw van het monument. De triomfboog is een idee van president Donald Trump.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft het Oval Office, de presidentiële werkkamer in het Witte Huis, tot nationaal monument verklaard. Daartoe zette hij donderdag zijn handtekening. Trump wil zo vermijden dat zijn opvolgers de wijzigingen die hij aanbracht in het kantoor weer ongedaan kunnen maken. Hij liet er onder meer de muren met bladgoud decoreren.
8 uur geleden