Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Franse vakbondschefs: enorme opkomst bij protest pensioenhervorming

Franse vakbondschefs: enorme opkomst bij protest pensioenhervorming

PARIJS/MARSEILLE (ANP/AFP) - De leider van de gematigde en grootste Franse vakcentrale CFDT, Laurent Berger, heeft "een historische mobilisatie" geprezen bij de betogingen van dinsdag tegen de plannen van de regering om het pensioenstelsel te veranderen. Berger sprak kort voor een grote protestmars in Parijs en zei dat er ongeveer 20 procent meer mensen zijn gekomen dan eind januari. Er zijn sinds 19 januari al zes protestdagen uitgeroepen en 31 januari geldt als de dag dat vooralsnog de meeste betogers de straat opgingen.

Volgens de autoriteiten betoogden toen in heel het land 1,25 miljoen mensen, volgens bonden minstens twee keer zo veel. Ook Philippe Martinez van de linkse vakcentrale CGT ziet dinsdag de grootste opkomst sinds 19 januari. De CGT schat het aantal betogers in de zuidelijke havenstad Marseille bijvoorbeeld op 245.000. Bij de vorige protestdag waren er volgens de bonden in Marseille 90.000 mensen op de been. In verscheidene steden waar werd of wordt gedemonstreerd zijn er ongeregeldheden geweest waarbij de oproerpolitie onder meer traangas inzette. In Marseille hebben bonden opgeroepen woensdag weer de straat op te gaan.

Volgens de regering van president Emmanuel Macron en van premier Elisabeth Borne is het huidige pensioenstelsel onbetaalbaar en moet het hervormd worden en zichzelf bekostigen in 2030. Dan moeten, zoals ooit de bedoeling van het stelsel was, de werkenden de pensioenen opbrengen. De regering wil onder meer de pensioengerechtigde leeftijd van 62 naar 64 jaar verhogen en andere aanpassingen van het gecompliceerde pensioenstelsel. Mensen moeten ook langer hebben gewerkt voor ze voor hun 67e aanspraak op een volledig pensioen kunnen maken.

Macron die een paar jaar geleden hervormingsplannen terugtrok na grote protesten, zou deze keer de plannen willen doorvoeren en hoopt dat ze 1 september van kracht kunnen worden. Frankrijk heeft in Europa de meeste vakbonden, maar het percentage werknemers dat lid is van een bond is er hooguit 8 procent. De vakbonden kunnen echter wel op steun van niet-leden rekenen en concurreren met elkaar om hun machtspositie te versterken. Ze zijn niet enkel een beroepsbelangenvereniging, maar onderdeel van het systeem en zijn vertegenwoordigd in een aantal overheidsinstellingen. Ze krijgen naar schatting in totaal jaarlijks 100 miljoen euro van de staat en eenzelfde bedrag van grote ondernemingen. In het protest tegen de pensioenhervormingen van de huidige regering lijkt er ook een machtsstrijd te zijn tussen CFDT en de CGT.

Meer uit Buitenland

Ook concert van Kanye West in Polen gaat niet door

WARSCHAU (ANP) - Ook het concert van rapper Ye, beter bekend als Kanye West, dat half juni in Polen stond gepland, gaat niet door. Dat heeft de directie van het Śląski-stadion in de stad Chorzów vrijdag gemeld.

1 uur geleden
Starmer: dozijn landen zegt bij te dragen aan 'Hormuz-missie'

PARIJS (ANP) - Een dozijn landen heeft bijdragen toegezegd aan een "multinationale missie" om de scheepvaart in de Straat van Hormuz weer op gang te brengen, aldus Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk. Die twee landen zullen de missie leiden zodra de omstandigheden dat toelaten, zeiden ze na topoverleg met 49 deelnemers aan de 'Hormuz-coalitie'.

4 uur geleden
Guterres in Vredespaleis: internationaal recht staat onder druk

DEN HAAG (ANP) - Het internationaal recht staat onder druk, juist ook door "landen die unieke verantwoordelijkheden hebben voor het handhaven van internationale vrede en veiligheid", zei VN-chef António Guterres bij een viering van tachtig jaar Internationaal Gerechtshof in Den Haag. Daar zijn ook onder anderen minister van Buitenlandse Zaken Tom Berendsen en koning Willem-Alexander aanwezig.

4 uur geleden
Mis van paus in Kameroen trekt 120.000 gelovigen

DOUALA (ANP/DPA/AFP) - Paus Leo heeft de grootste bijeenkomst geleid sinds hij begon aan zijn rondreis door Afrika. Zo'n 120.000 mensen woonden volgens het Vaticaan een mis bij in Kameroen.

4 uur geleden
Trump wil blokkade Iraanse kust handhaven

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump houdt vast aan zijn maritieme blokkade van Iran. Dat meldt hij op sociale media nadat Iran had aangekondigd dat commerciële schepen weer door de Straat van Hormuz kunnen varen. Trump schrijft dat de Amerikaanse blokkade "volledig van kracht blijft" tot de "transactie" met Iran voor "100 procent" is voltooid.

5 uur geleden
Trump blij met aankondiging Iran over openen Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft opgetogen gereageerd op de aankondiging van Iran over het openen van de Straat van Hormuz. Hij deed dat in een bericht op zijn platform Truth Social.

5 uur geleden
Iran opent Straat van Hormuz voor alle commerciële scheepvaart

TEHERAN (ANP/RTR) - Iran opent volgens minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi gedurende het bestand de Straat van Hormuz voor alle commerciële scheepvaart. Iran had de straat afgesloten voor schepen van vijandelijke staten.

5 uur geleden