Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Franse vakbondschefs: enorme opkomst bij protest pensioenhervorming

Franse vakbondschefs: enorme opkomst bij protest pensioenhervorming

PARIJS/MARSEILLE (ANP/AFP) - De leider van de gematigde en grootste Franse vakcentrale CFDT, Laurent Berger, heeft "een historische mobilisatie" geprezen bij de betogingen van dinsdag tegen de plannen van de regering om het pensioenstelsel te veranderen. Berger sprak kort voor een grote protestmars in Parijs en zei dat er ongeveer 20 procent meer mensen zijn gekomen dan eind januari. Er zijn sinds 19 januari al zes protestdagen uitgeroepen en 31 januari geldt als de dag dat vooralsnog de meeste betogers de straat opgingen.

Volgens de autoriteiten betoogden toen in heel het land 1,25 miljoen mensen, volgens bonden minstens twee keer zo veel. Ook Philippe Martinez van de linkse vakcentrale CGT ziet dinsdag de grootste opkomst sinds 19 januari. De CGT schat het aantal betogers in de zuidelijke havenstad Marseille bijvoorbeeld op 245.000. Bij de vorige protestdag waren er volgens de bonden in Marseille 90.000 mensen op de been. In verscheidene steden waar werd of wordt gedemonstreerd zijn er ongeregeldheden geweest waarbij de oproerpolitie onder meer traangas inzette. In Marseille hebben bonden opgeroepen woensdag weer de straat op te gaan.

Volgens de regering van president Emmanuel Macron en van premier Elisabeth Borne is het huidige pensioenstelsel onbetaalbaar en moet het hervormd worden en zichzelf bekostigen in 2030. Dan moeten, zoals ooit de bedoeling van het stelsel was, de werkenden de pensioenen opbrengen. De regering wil onder meer de pensioengerechtigde leeftijd van 62 naar 64 jaar verhogen en andere aanpassingen van het gecompliceerde pensioenstelsel. Mensen moeten ook langer hebben gewerkt voor ze voor hun 67e aanspraak op een volledig pensioen kunnen maken.

Macron die een paar jaar geleden hervormingsplannen terugtrok na grote protesten, zou deze keer de plannen willen doorvoeren en hoopt dat ze 1 september van kracht kunnen worden. Frankrijk heeft in Europa de meeste vakbonden, maar het percentage werknemers dat lid is van een bond is er hooguit 8 procent. De vakbonden kunnen echter wel op steun van niet-leden rekenen en concurreren met elkaar om hun machtspositie te versterken. Ze zijn niet enkel een beroepsbelangenvereniging, maar onderdeel van het systeem en zijn vertegenwoordigd in een aantal overheidsinstellingen. Ze krijgen naar schatting in totaal jaarlijks 100 miljoen euro van de staat en eenzelfde bedrag van grote ondernemingen. In het protest tegen de pensioenhervormingen van de huidige regering lijkt er ook een machtsstrijd te zijn tussen CFDT en de CGT.

Meer uit Buitenland

Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un opent partijcongres

PYONGYANG (ANP/AFP) - Noord-Koreaans leider Kim Jong-un heeft het negende congres van de regerende Arbeiderspartij geopend tijdens een grote ceremonie in Pyongyang, meldt het staatspersagentschap KCNA.

2 uur geleden
Suriname waarschuwt voor deepfakes van president Simons

PARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse regering waarschuwt voor deepfakebeelden van president Jennifer Simons. Op de beelden die rondgaan op sociale media wordt Simons neergezet alsof zij het volk toespreekt, waarbij ze opmerkelijke en onjuiste uitspraken doet. De regering benadrukt dat dergelijke video's strafbaar zijn.

5 uur geleden
Belarus: we kregen geen visa om bij vredesraadbijeenkomst te zijn

MINSK (ANP) - Belarus kreeg niet tijdig de benodigde visa om donderdag bij de bijeenkomst van Donald Trumps Vredesraad in Washington te zijn. Dat schrijft het ministerie van Buitenlandse Zaken van dat land op X. Onder meer de minister van dat departement, Maxim Ryzhenkov, zou aanwezig zijn.

6 uur geleden
Kritisch rapport NASA over gestrande astronauten met Starliner

WASHINGTON (ANP/AFP) - NASA heeft een kritisch rapport gepubliceerd over de mislukte ruimtemissie met de Boeing Starliner in 2024, waarbij twee astronauten in de ruimte vastkwamen te zitten. Zij moesten hierdoor ruim negen maanden op ruimtestation ISS doorbrengen.

6 uur geleden
Trump vindt arrestatie voormalige prins Andrew 'triest'

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump vindt de arrestatie van de voormalige Britse prins Andrew "triest". Dat zei Trump tegen verslaggevers aan boord van Air Force One.

6 uur geleden
Trump krijgt week om claims te weerleggen in IRS-miljardenzaak

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump krijgt van de rechter een week de tijd om te reageren op het verwijt dat in de rechtszaak die hij aanspande tegen de belastingdienst IRS sprake is van belangenverstrengeling.

7 uur geleden
Britse ex-prins Andrew verlaat politiebureau

LONDEN (ANP/RTR) - De voormalige Britse prins Andrew Mountbatten-Windsor heeft het politiebureau weer verlaten, melden journalisten ter plekke. De politie van Thames Valley bevestigt tegenover de BBC dat hij is vrijgelaten, maar dat het onderzoek nog loopt.

7 uur geleden