Franse vakbonden noemen gesprek met premier mislukt
PARIJS (ANP) - Een delegatie van acht Franse vakbonden heeft woensdagmorgen met premier Élisabeth Borne over de omstreden veranderingen in het pensioenstelsel gesproken. Het was volgens een zegsman van de bonden een mislukking. Het gesprek was een poging de hoog opgelopen spanningen tussen de bonden en de regering te temperen.
De premier weigerde het plan in te trekken en zei dat dat in zijn huidige vorm uit te voeren. Aan het eind van de middag spreekt Borne met de werkgeversvereniging.
In de ogen van de bonden is de pensioenhervorming door het parlement afgewezen en moet het plan daarom van tafel. De regering maakt gebruik van een grondwetsartikel om de wetgeving zonder goedkeuring van het parlement door te drukken. Het parlement kon de wet alleen nog tegenhouden door de regering ten val te brengen, maar daar was net geen meerderheid voor. De wetgeving is zo 16 maart aangenomen.
Stelsel onbetaalbaar
Het huidige verouderde pensioenstelsel is volgens de regering uit de hand gelopen en onbetaalbaar. Het moet in 2030 zichzelf bedruipen en daarvoor moeten er voorwaarden voor pensioenverwerving worden verscherpt en moet de wettelijke pensioenleeftijd van 62 naar 64 jaar. De aangekondigde veranderingen hebben tot een golf van protesten geleid sinds 19 januari.
De bonden hebben weer opgeroepen massaal actie te voeren. Donderdag is de elfde grote nationale protestdag met stakingen, blokkades en optochten. Volgens de minister van Binnenlandse Zaken Gérald Darmanin zijn er sinds de wet half maart werd aangenomen meer dan 1850 arrestaties verricht bij ongeregeldheden. Donderdag worden er in Frankrijk 11.500 agenten, van wie 4200 in Parijs, ingezet om te voorkomen dat manifestaties uit de hand lopen.
Meer uit Buitenland
MADRID (ANP) - Buitenlandse media hebben volop geschreven over de zonsverduistering die in vooral Europese landen te zien was. Op veel plekken werden liveblogs opgetuigd om verslag te doen van het bijzondere verschijnsel.
1 uur geledenMADRID (ANP) - De volledige zonsverduistering is geëindigd in de Middellandse Zee, voorbij de Spaanse Balearen. Het was de laatste plek waar het weerfenomeen te zien was. In delen van IJsland, Groenland, Portugal en Spanje kwam de volledige verduistering voorbij. In veel andere landen, waaronder Nederland, was een gedeeltelijke eclips te zien.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Witte Huis-woordvoerder Karoline Leavitt vertrekt om meer tijd door te kunnen brengen met haar familie. Dat laat de Amerikaanse president Donald Trump weten op zijn Truth Social. Volgens Trump wordt Leavitt nu "een van mijn belangrijkste externe adviseurs en een invloedrijke stem binnen de Republikeinse partij".
1 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - Nick Reiner is in staat van beschuldiging gesteld voor de moord op zijn ouders, Rob en Michele Reiner. Dat heeft de openbaar aanklager volgens Amerikaanse media woensdag gemeld tijdens een korte zitting in Los Angeles. Nick Reiner was bij de zitting aanwezig.
1 uur geledenMUSCAT (ANP/AFP) - De olie die uit de gestrande tanker voor de kust van Oman lekt, heeft het vasteland bereikt. Dat melden staatsmedia. Volgens milieudiensten zijn stranden in het zuidoosten van het land vervuild. De verwachting is dat de komende uren een kuststrook van tot wel 40 kilometer geraakt wordt.
3 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt dat zijn land dit jaar 745 vierkante kilometer aan grondgebied heeft heroverd op Rusland. Het gaat volgens hem om 26 dorpen in de regio's Donetsk, Zaporizja en Dnipropetrovsk.
5 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Europese Unie en 26 landen hebben de Iraanse executies van demonstranten veroordeeld. Dat schrijven de landen, waaronder Nederland, het Verenigd Koninkrijk en Frankrijk, in een gezamenlijke verklaring.
6 uur geleden