Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Franse vakbonden noemen gesprek met premier mislukt

Franse vakbonden noemen gesprek met premier mislukt

PARIJS (ANP) - Een delegatie van acht Franse vakbonden heeft woensdagmorgen met premier Élisabeth Borne over de omstreden veranderingen in het pensioenstelsel gesproken. Het was volgens een zegsman van de bonden een mislukking. Het gesprek was een poging de hoog opgelopen spanningen tussen de bonden en de regering te temperen.

De premier weigerde het plan in te trekken en zei dat dat in zijn huidige vorm uit te voeren. Aan het eind van de middag spreekt Borne met de werkgeversvereniging.

In de ogen van de bonden is de pensioenhervorming door het parlement afgewezen en moet het plan daarom van tafel. De regering maakt gebruik van een grondwetsartikel om de wetgeving zonder goedkeuring van het parlement door te drukken. Het parlement kon de wet alleen nog tegenhouden door de regering ten val te brengen, maar daar was net geen meerderheid voor. De wetgeving is zo 16 maart aangenomen.

Stelsel onbetaalbaar

Het huidige verouderde pensioenstelsel is volgens de regering uit de hand gelopen en onbetaalbaar. Het moet in 2030 zichzelf bedruipen en daarvoor moeten er voorwaarden voor pensioenverwerving worden verscherpt en moet de wettelijke pensioenleeftijd van 62 naar 64 jaar. De aangekondigde veranderingen hebben tot een golf van protesten geleid sinds 19 januari.

De bonden hebben weer opgeroepen massaal actie te voeren. Donderdag is de elfde grote nationale protestdag met stakingen, blokkades en optochten. Volgens de minister van Binnenlandse Zaken Gérald Darmanin zijn er sinds de wet half maart werd aangenomen meer dan 1850 arrestaties verricht bij ongeregeldheden. Donderdag worden er in Frankrijk 11.500 agenten, van wie 4200 in Parijs, ingezet om te voorkomen dat manifestaties uit de hand lopen.

Meer uit Buitenland

Dodental door aardbevingen Venezuela opgelopen tot bijna 3700

CARACAS (ANP) - Het dodental van de dubbele aardbeving die Venezuela op 24 juni trof, is opgelopen tot 3685. "Officiële cijfers per 7 juli: 3685 doden, 16.740 gewonden", aldus een verklaring van de regering, waarin geen melding werd gemaakt van het aantal vermisten. Zondag stond het aantal doden nog op 3535.

46 minuten geleden
VS voeren 'krachtige' luchtaanvallen uit op Iran

WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse leger heeft een reeks "krachtige" luchtaanvallen op Iran uitgevoerd, meldt het Amerikaanse centrale commando CENTCOM op X.

1 uur geleden
Marine Le Pen doet toch mee aan presidentsverkiezingen Frankrijk

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse radicaalrechtse politica Marine Le Pen stelt zich toch verkiesbaar bij de komende presidentsverkiezingen in Frankrijk in 2027. Dat maakte ze dinsdagavond bekend. Eerder op de dag werd Le Pen in hoger beroep veroordeeld voor misbruik van EU-geld. Ze kondigde aan tegen de uitspraak in cassatie te gaan.

4 uur geleden
Prins Harry: geen gerechtigheid gekregen in Daily Mail-zaak

LONDEN (ANP) - De Britse prins Harry vindt dat hij en de andere aanklagers in de Daily Mail-zaak geen gerechtigheid hebben gekregen. "We kwamen naar de rechtbank voor gerechtigheid en verantwoording. Maar we hebben geen van beide gekregen", liet de prins in een verklaring aan Britse media weten.

5 uur geleden
Straten in Manhattan afgesloten om instortingsgevaar flat

NEW YORK (ANP) - Meerdere straten in het centrum van Manhattan zijn afgesloten vanwege instortingsgevaar van een wolkenkrabber. Volgens burgemeester Zohran Mamdani van New York blijft het 37 verdiepingen tellende gebouw bewegen. Hij beschreef de situatie als ernstig en heeft een groot gebied om de toren heen afgesloten.

5 uur geleden
Meerderheid Europees Parlement wil Oekraïne bij de EU

STRAATSBURG (ANP) - Een meerderheid van het Europees Parlement is voor toetreding van Oekraïne tot de EU, als aan alle daarvoor geldende criteria wordt voldaan. Dat werd dinsdag duidelijk in een debat hierover. De uiterst rechtse en linkse partijen zijn tegen.

5 uur geleden
Hongaarse publieke omroepen tijdelijk gestopt met uitzenden

BOEDAPEST (ANP/AFP) - Twee Hongaarse publieke omroepen zijn tijdelijk gestopt met uitzenden na een reorganisatie. Premier Péter Magyar noemt het een historische dag. "Vandaag komt er een eind aan de propaganda-uitzendingen bij publieke media." De omroepen hadden volgens hem nauwe banden met oud-premier Viktor Orbán.

6 uur geleden