Franse vakbonden noemen gesprek met premier mislukt
PARIJS (ANP) - Een delegatie van acht Franse vakbonden heeft woensdagmorgen met premier Élisabeth Borne over de omstreden veranderingen in het pensioenstelsel gesproken. Het was volgens een zegsman van de bonden een mislukking. Het gesprek was een poging de hoog opgelopen spanningen tussen de bonden en de regering te temperen.
De premier weigerde het plan in te trekken en zei dat dat in zijn huidige vorm uit te voeren. Aan het eind van de middag spreekt Borne met de werkgeversvereniging.
In de ogen van de bonden is de pensioenhervorming door het parlement afgewezen en moet het plan daarom van tafel. De regering maakt gebruik van een grondwetsartikel om de wetgeving zonder goedkeuring van het parlement door te drukken. Het parlement kon de wet alleen nog tegenhouden door de regering ten val te brengen, maar daar was net geen meerderheid voor. De wetgeving is zo 16 maart aangenomen.
Stelsel onbetaalbaar
Het huidige verouderde pensioenstelsel is volgens de regering uit de hand gelopen en onbetaalbaar. Het moet in 2030 zichzelf bedruipen en daarvoor moeten er voorwaarden voor pensioenverwerving worden verscherpt en moet de wettelijke pensioenleeftijd van 62 naar 64 jaar. De aangekondigde veranderingen hebben tot een golf van protesten geleid sinds 19 januari.
De bonden hebben weer opgeroepen massaal actie te voeren. Donderdag is de elfde grote nationale protestdag met stakingen, blokkades en optochten. Volgens de minister van Binnenlandse Zaken Gérald Darmanin zijn er sinds de wet half maart werd aangenomen meer dan 1850 arrestaties verricht bij ongeregeldheden. Donderdag worden er in Frankrijk 11.500 agenten, van wie 4200 in Parijs, ingezet om te voorkomen dat manifestaties uit de hand lopen.
Meer uit Buitenland
JAKARTA (ANP) - Indonesië bereidt zich voor op de inzet van duizenden militairen in Gaza ter ondersteuning van het vredesplan van de Amerikaanse president Donald Trump. Het gaat volgens de Indonesische legerchef Maruli Simanjuntak waarschijnlijk om tussen de 5000 en 8000 militairen. "Maar er wordt nog steeds onderhandeld, het is nog niet zeker." The Financial Times meldt dat dit het eerste land is dat publiekelijk soldaten toezegt voor de missie.
19 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse dreigementen over de handel en de intimidatie vanuit Washington zijn niet voorbij, volgens de Franse president Emmanuel Macron. Hij waarschuwt in interviews in Europese kranten dat Europa lang uitgestelde economische hervormingen moet doorvoeren en de kracht van de EU wereldwijd moet verstevigen. "Het Groenlandmoment" is volgens Macron een wake-upcall geweest om tot actie over te gaan.
1 uur geledenHONGKONG (ANP) - De hoogste bestuurder in Hongkong heeft de veroordeling verdedigd van mediamagnaat Jimmy Lai. Leider John Lee noemde het bewijs tegen Lai volgens de krant South China Morning Post overweldigend. "En hij verdient zeker zijn straf na al het kwaad dat hij heeft aangericht." Het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken verweet Lai achter anti-Chinese activiteiten te zitten.
2 uur geledenTOKIO (ANP/AFP) - De officiële verkiezingsresultaten in Japan laten dinsdag zien dat de partij van de Japanse premier Sanae Takaichi inderdaad een tweederdemeerderheid in het parlement heeft weten te bemachtigen. De conservatieve Liberaal-Democratische Partij (LDP) won 315 van de 465 zetels tijdens de parlementsverkiezingen afgelopen weekend.
4 uur geledenSYDNEY (ANP) - De Australische politie heeft dinsdag laten weten dat zij de politieagenten steunt die maandagavond ingrepen tijdens een groot protest in de Australische stad Sydney. Agenten toonden volgens politiecommissaris Mal Lanyon in deelstaat New South Wales "opvallend veel terughoudendheid" en "deden wat ze moesten doen", schrijft de BBC.
4 uur geledenTREVISO (ANP) - De Amerikaanse skiester Lindsey Vonn heeft een tweede operatie ondergaan om een breuk in haar linkerbeen te stabiliseren. Dat heeft het Italiaanse nieuwsagentschap ANSA bekendgemaakt. Op Instagram schrijft Vonn maandagavond dat ze aan haar val een breuk van het tibiaplateau heeft overgehouden. Er zijn meerdere operaties nodig om daarvan te herstellen, meldt Vonn.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt de opening van een nieuwe brug tussen Canada en de Verenigde Staten te dwarsbomen. In een bericht op Truth Social schrijft Trump dat hij de brug niet open zal laten gaan "totdat de Verenigde Staten gecompenseerd zijn voor alles wat we Canada gegeven hebben", zonder daarover verder in detail te treden.
4 uur geleden