Franse vakbonden noemen gesprek met premier mislukt
PARIJS (ANP) - Een delegatie van acht Franse vakbonden heeft woensdagmorgen met premier Élisabeth Borne over de omstreden veranderingen in het pensioenstelsel gesproken. Het was volgens een zegsman van de bonden een mislukking. Het gesprek was een poging de hoog opgelopen spanningen tussen de bonden en de regering te temperen.
De premier weigerde het plan in te trekken en zei dat dat in zijn huidige vorm uit te voeren. Aan het eind van de middag spreekt Borne met de werkgeversvereniging.
In de ogen van de bonden is de pensioenhervorming door het parlement afgewezen en moet het plan daarom van tafel. De regering maakt gebruik van een grondwetsartikel om de wetgeving zonder goedkeuring van het parlement door te drukken. Het parlement kon de wet alleen nog tegenhouden door de regering ten val te brengen, maar daar was net geen meerderheid voor. De wetgeving is zo 16 maart aangenomen.
Stelsel onbetaalbaar
Het huidige verouderde pensioenstelsel is volgens de regering uit de hand gelopen en onbetaalbaar. Het moet in 2030 zichzelf bedruipen en daarvoor moeten er voorwaarden voor pensioenverwerving worden verscherpt en moet de wettelijke pensioenleeftijd van 62 naar 64 jaar. De aangekondigde veranderingen hebben tot een golf van protesten geleid sinds 19 januari.
De bonden hebben weer opgeroepen massaal actie te voeren. Donderdag is de elfde grote nationale protestdag met stakingen, blokkades en optochten. Volgens de minister van Binnenlandse Zaken Gérald Darmanin zijn er sinds de wet half maart werd aangenomen meer dan 1850 arrestaties verricht bij ongeregeldheden. Donderdag worden er in Frankrijk 11.500 agenten, van wie 4200 in Parijs, ingezet om te voorkomen dat manifestaties uit de hand lopen.
Meer uit Buitenland
PARAMARIBO (ANP) - Caracas en Paramaribo halen de vriendschapsbanden aan en gaan nauwer samenwerken. Tijdens een staatsbezoek van waarnemend president Delcy Rodríguez van Venezuela aan Suriname zijn afspraken gemaakt over de gezamenlijke aanpak van onder meer onderwijs, toerisme, landbouw en de ontwikkeling van olie en gas. Dat maakten de Surinaamse president Jennifer Simons en haar Venezolaanse ambtsgenoot vrijdag bekend in Paramaribo.
30 minuten geledenARLINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft bij het Pentagon stilgestaan bij de aanslagen van 11 september 2001. "We weten 25 jaar na de aanslagen dat de wereld nooit meer zal terugkeren naar hoe het was op die prachtige en vredige dinsdagochtend", zei hij.
40 minuten geledenNEW YORK (ANP) - In New York is de herdenking begonnen van de aanslagen op het World Trade Center van 11 september 2001. Alle nog levende oud-presidenten en de huidige vicepresident JD Vance waren daarbij aanwezig. President Donald Trump ontbrak. Volgens The New York Times was hij aanvankelijk wel van plan om te komen, maar veranderde hij zijn plannen toen bleek dat hij geen toespraak mocht houden.
2 uur geledenOSLO (ANP) - De Noorse prinses Astrid is vrijdag op 94-jarige leeftijd overleden. Dat meldt het Noorse hof. Astrid was de oudere zus van de onlangs overleden koning Harald.
2 uur geledenPERIM (ANP/AFP/RTR) - De Houthi's hebben het Jemenitische eiland Perim in de zeestraat Bab al-Mandeb veroverd, meldden Jemenitische regeringsbronnen en ooggetuigen aan internationale persbureaus. Daardoor controleren ze nu vrijwel al het gebied rondom die belangrijke zeestraat.
4 uur geledenKATHMANDU (ANP/AFP) - Nepal schat dat ruim 4,1 miljard euro nodig is voor de wederopbouw van het door overstromingen getroffen gebied in het land. Door het natuurgeweld van eind augustus zijn in Nepal zeker 1385 doden gevallen.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Er gaat nog eens 6,1 miljard euro vanuit de EU naar Oekraïne voor de aanschaf van defensiematerieel, zoals drones, raketten en munitie. Dat melden de Eurocommissaris voor Defensie Andrius Kubilius en voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen vrijdag.
5 uur geleden