Franse vakbond: acties TotalEnergies duren zeker tot woensdag
PARIJS (ANP) - De stakingen bij TotalEnergies, waardoor duizenden tankstations in Frankrijk zonder brandstof zitten, duren nog zeker tot en met dinsdag. Vakbond CGT hekelde het voorwaardelijke aanbod van het olie- en gasconcern om vervroegd te praten over lonen. De bond zette dit weg als chantage en zei dat de stakingen voorlopig voortduren.
De vakbondsactie bij TotalEnergies valt samen met stakingen bij twee raffinaderijen van ExxonMobil in Frankrijk. Werknemers eisen onder andere een hoger salaris ter compensatie van de stijgende inflatie en hoge kosten van het levensonderhoud. De looneisen van het personeel komen op het moment dat in heel Europa werkgevers om meer loon vragen in het licht van de oplopende inflatie.
De regering van president Emmanuel Macron staat onder toenemende druk om op te treden nu de staking voortduurt en meer tankstations zonder benzine komen te zitten. Hij riep op tot een snelle beëindiging van de crisis. "Ik hoop dat dit in de komende uren, in ieder geval zo snel mogelijk kan worden opgelost. Blokkeren is geen manier om te onderhandelen", zei Macron tijdens een bezoek aan de Mayenne in het westen van Frankrijk.
10 procent meer loon
CGT zei in een verklaring geen garanties van TotalEnergies te hebben ontvangen dat eisen worden ingewilligd. Om die reden zet de bond de actie door, ondanks de handreiking van TotalEnergies. De bond eist zeker 10 procent meer loon voor werknemers.
Door de acties ligt meer dan 60 procent van de raffinagecapaciteit in Frankrijk stil. Daardoor zijn de dieselprijzen gestegen. Frankrijk heeft ook de invoer van de brandstof moeten verhogen. Bij tankstations in de regio Parijs ontstonden lange files omdat automobilisten probeerden te tanken voordat meer pompen droog kwamen te staan.
Het Franse ministerie van Energie zei dat bijna een derde van de tankstations in het hele land zondag een tekort had aan ten minste één brandstofproduct. De website mon-essence.fr zei dat meer dan 2000 stations droog stonden, op basis van gegevens van ongeveer 30.000 gebruikers sinds donderdag.
Meer uit Financieel
AMERSFOORT (ANP) - Vereniging Eigen Huis (VEH) maakt zich "grote zorgen" over de waarschuwing van TenneT over een mogelijke aansluitingsstop in delen van Utrecht, Gelderland en Flevoland. "De netcongestie die nu dreigt, vormt een van de grootste risico's voor de voortgang van de energietransitie en voor de realisatie van nieuwe woningen", zegt de belangenorganisatie.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - Stakingen onder piloten en cabinepersoneel van de Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa raken ongeveer 100.000 reizigers, meldt het bedrijf. Door de actie gingen bijna 800 vluchten niet door.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bouwend Nederland noemt het zorgelijk dat de situatie op het elektriciteitsnet in Flevoland, Gelderland en Utrecht is verslechterd. De brancheorganisatie wil dat vergunningsprocessen "drastisch worden versneld", waarbij ook het stikstofdossier een belemmerende rol speelt.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - TenneT stelt dat er "veel verschillende knoppen zijn waar je aan kunt draaien" om de druk op het elektriciteitsnet te verminderen. Het hoogspanningsnet in Utrecht, Gelderland en Flevoland heeft zijn grenzen bereikt en een aansluitstop voor consumenten en mkb'ers dreigt, waarschuwde de landelijke netbeheerder donderdag.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Unilever is nog niet klaar met het afstoten van kleinere merken in zijn divisie voor etenswaren. Het Britse verzorgings- en voedingsmiddelenbedrijf verwacht met producten voor persoonlijke verzorging en schoonheid sneller te groeien. De divisie voor voedingsmiddelen concentreert zich daarom steeds meer op twee sterke merken: bouillonmerk Knorr en sauzenmerk Hellmann's.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Door een cyberaanval bij telecomprovider Odido zijn persoonsgegevens van 6,2 miljoen accounts gelekt. Het gaat onder meer om naam, woonadres en bankrekeningnummer van klanten. Wachtwoorden, factuur- en belgegevens zijn wel veilig. Odido zoekt nog uit om hoeveel mensen het precies gaat en heeft het incident gemeld bij de Autoriteit Persoonsgegevens (AP).
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het hoogspanningsnet in Utrecht, Gelderland en Flevoland heeft zijn grenzen bereikt. Er zijn snel ingrijpende maatregelen nodig om te voorkomen dat later dit jaar geen nieuwe woningen of bedrijven meer kunnen worden aangesloten, waarschuwt netbeheerder TenneT. Daar wordt de komende tijd over gesproken met overheden, regionale netbeheerders en het bedrijfsleven.
3 uur geleden