Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Franse vakbond: acties TotalEnergies duren zeker tot woensdag

Franse vakbond: acties TotalEnergies duren zeker tot woensdag

PARIJS (ANP) - De stakingen bij TotalEnergies, waardoor duizenden tankstations in Frankrijk zonder brandstof zitten, duren nog zeker tot en met dinsdag. Vakbond CGT hekelde het voorwaardelijke aanbod van het olie- en gasconcern om vervroegd te praten over lonen. De bond zette dit weg als chantage en zei dat de stakingen voorlopig voortduren.

De vakbondsactie bij TotalEnergies valt samen met stakingen bij twee raffinaderijen van ExxonMobil in Frankrijk. Werknemers eisen onder andere een hoger salaris ter compensatie van de stijgende inflatie en hoge kosten van het levensonderhoud. De looneisen van het personeel komen op het moment dat in heel Europa werkgevers om meer loon vragen in het licht van de oplopende inflatie.

De regering van president Emmanuel Macron staat onder toenemende druk om op te treden nu de staking voortduurt en meer tankstations zonder benzine komen te zitten. Hij riep op tot een snelle beëindiging van de crisis. "Ik hoop dat dit in de komende uren, in ieder geval zo snel mogelijk kan worden opgelost. Blokkeren is geen manier om te onderhandelen", zei Macron tijdens een bezoek aan de Mayenne in het westen van Frankrijk.

10 procent meer loon

CGT zei in een verklaring geen garanties van TotalEnergies te hebben ontvangen dat eisen worden ingewilligd. Om die reden zet de bond de actie door, ondanks de handreiking van TotalEnergies. De bond eist zeker 10 procent meer loon voor werknemers.

Door de acties ligt meer dan 60 procent van de raffinagecapaciteit in Frankrijk stil. Daardoor zijn de dieselprijzen gestegen. Frankrijk heeft ook de invoer van de brandstof moeten verhogen. Bij tankstations in de regio Parijs ontstonden lange files omdat automobilisten probeerden te tanken voordat meer pompen droog kwamen te staan.

Het Franse ministerie van Energie zei dat bijna een derde van de tankstations in het hele land zondag een tekort had aan ten minste één brandstofproduct. De website mon-essence.fr zei dat meer dan 2000 stations droog stonden, op basis van gegevens van ongeveer 30.000 gebruikers sinds donderdag.

Meer uit Financieel

Nvidia stijgt op Wall Street na nieuwe chips voor pc's

NEW YORK (ANP) - Nvidia ging maandag 3,5 procent omhoog op de beurzen in New York. Beleggers reageerden enthousiast op de aankondiging van een nieuwe chip voor personal computers (pc's) door de grootste verkoper van AI-chips ter wereld. Met de nieuwe chip wil Nvidia AI-functionaliteit naar laptops en desktopcomputers brengen. De chip is het resultaat van een driejarige samenwerking met Microsoft om "de pc opnieuw uit te vinden" voor het AI-tijdperk, zei Nvidia-topman Jensen Huang. Het aandeel Microsoft steeg 2,5 procent.

15 minuten geleden
Baas VodafoneZiggo wordt na fusie topman van Ziggo Group

UTRECHT (ANP) - Stephen van Rooyen wordt de topman van het nieuw te vormen telecomconcern Ziggo Group. Dat meldt moederbedrijf Liberty Global. Van Rooyen is nu de baas van VodafoneZiggo, dat samen met het Belgische Telenet de Ziggo Group gaat vormen. De verwachting is dat de fusie in het derde kwartaal van dit jaar is afgerond.

32 minuten geleden
Reclamebureau achter I Amsterdam failliet verklaard

AMSTERDAM (ANP) - Het Amsterdamse reclamebureau KesselsKramer is failliet verklaard door de rechtbank in Amsterdam. Het in 1996 opgerichte bureau is onder meer bekend van de wereldberoemde rood-witte I Amsterdam-letters.

2 uur geleden
CNV wil alleen akkoord over sociale zekerheid met kabinet erbij

HILVERSUM (ANP) - Vakbond CNV wil geen akkoord met werkgevers sluiten over de bezuinigingen rond sociale zekerheid, maar alleen met het kabinet erbij. Dat heeft CNV-voorzitter Hans van den Heuvel maandag gezegd in het programma Sven op 1 op NPO Radio 1.

2 uur geleden
Transavia verwacht komende weken geen vluchten meer te schrappen

SCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappij Transavia verwacht de komende weken geen vluchten meer te hoeven annuleren na de problemen van vorige week. Toen gingen er 22 vluchten op het laatste moment niet door vanwege allerlei onverwachte technische problemen en langere wachttijden op onderdelen. "Dat was een hele uitzonderlijke week, maar we staan er inmiddels weer goed voor", zegt een woordvoerster.

2 uur geleden
Hoekstra geeft startsein bouw testfaciliteit nieuwe kernreactor

EINDHOVEN (ANP) - Eurocommissaris Wopke Hoekstra (Klimaat en Groene Groei) heeft maandag op de High Tech Campus in Eindhoven het startsein gegeven voor de bouw van een testfaciliteit voor een nieuwe compacte kernreactor. Die zogeheten gesmoltenzoutreactor kan kernafval als nucleaire brandstof gebruiken en is sneller te bouwen dan traditionele reactoren. De Thorizon One moet de eerste commerciële gesmoltenzoutreactor van Europa worden en een belangrijke rol spelen in de Europese energie-onafhankelijkheid.

3 uur geleden
Bedrijven zeggen 93 miljard euro toe aan Frankrijk tijdens top

PARIJS (ANP/RTR/AFP) - Bedrijven hebben in totaal 93 miljard euro aan investeringen in Frankrijk toegezegd tijdens de jaarlijkse Choose France-top, zei de Franse president Emmanuel Macron maandag. Een groot deel daarvan steekt de Japanse techinvesteerder SoftBank in drie datacenters in Frankrijk.

3 uur geleden