Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Franse Tweede Kamer stemt woensdag over motie van wantrouwen

Franse Tweede Kamer stemt woensdag over motie van wantrouwen

PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De Franse Tweede Kamer stemt woensdag over moties van wantrouwen tegen premier Michel Barnier. Franse media melden dat het debat over de moties om 16.00 uur begint en er wordt drie uur later een stemming verwacht. Het links-radicale Nieuwe Volksfront en de rechts-radicale Rassemblement National (RN) willen de regering ten val brengen, omdat ze het niet eens zijn met het begrotingsvoorstel voor 2025. Barnier heeft de beoogde wetgeving met een soort noodwet zonder stemming in het parlement doorgedrukt. De enige manier die het parlement dan nog heeft om Barniers begrotingsplannen tegen te houden, is een motie van wantrouwen om de regering ten val te brengen.

De 73-jarige centrumrechtse Barnier werd 5 september premier van Frankrijk. Als hij woensdag ten val komt, zal hij de premier zijn die het kortst heeft geregeerd sinds de invoering van de grondwet van 1958. Algemeen wordt aangenomen dat de stemmen van het Nieuwe Volksfront en van Marine Le Pens RN voldoende zijn om de regering naar huis te sturen. De centrumrechtse minderheidsregering van president Emmanuel Macron en premier Barnier heeft 211 van de 577 parlementszetels in handen.

Barnier heeft gewaarschuwd voor "een storm" op de financiële markten als zijn regering nu valt. Minister van Financiën Antoine Armand zei dat "geen persoon, geen sector, geen onderneming wint in een economie waar de rente stijgt. Een economie zonder begroting, een economie die in diepe onzekerheid is gestort."

Macron ontbond afgelopen zomer verrassend het parlement en schreef nieuwe verkiezingen uit. Volgens de grondwet kan het parlement niet binnen een jaar weer ontbonden worden, dus niet voor juli 2025. De regering Barnier blijft aan om zich aan de lopende zaken te wijden. Macron zou volgens media al op zoek zijn naar een nieuwe premier om een nieuwe regering te vormen.

Meer uit Buitenland

Trump roept 'anticommunismeweek' uit tijdens midterms

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft tijdens de midtermverkiezingen een "anticommunismeweek" uitgeroepen. "Onder mijn leiderschap zal Amerika nooit ten prooi vallen aan deze kwaadaardige ideologieën, en de Verenigde Staten zullen nooit een communistisch land worden", stelt hij in een verklaring van het Witte Huis.

19 minuten geleden
Senator Alaska hekelt 'schandaal' rond naamgenoot op stembiljet

ANCHORAGE (ANP) - De Republikeinse senator Dan Sullivan in Alaska heeft zich bij het stemmen beklaagd over berichten dat Democraten hebben gezorgd dat ook een naamgenoot op het stembiljet staat. "De beste manier om ervoor te zorgen dat het grootste verkiezingsschandaal en het grootste fraudeschandaal uit de geschiedenis van Alaska niet slaagt, is om te gaan stemmen", zei hij volgens de lokale zender KTUU-TV.

1 uur geleden
Trump volgt midterms op televisie

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump volgt de midterms op televisie. Hij schreef op sociale media dat hij Fox News keek, zonder verder in detail te treden over het verloop van de verkiezingen.

1 uur geleden
Spaanse transportminister stapt op na dodelijke treinramp

MADRID (ANP/RTR/AFP) - De Spaanse minister van Transport Óscar Puente treedt af na de dodelijke treinramp van vorige week. Bij het ongeluk op het traject tussen Madrid en Sevilla kwamen zeker 69 mensen om het leven. Het was al de tweede dodelijke treinramp in Spanje dit jaar, nadat in januari 46 mensen omkwamen bij een botsing tussen twee hogesnelheidstreinen op hetzelfde traject.

4 uur geleden
Vermoedelijk brein achter brandstichting Starlink Polen opgepakt

STUTTGART (ANP/DPA) - De vermoedelijke opdrachtgever van de brandstichting bij een Starlink-station in Polen in september is opgepakt in Duitsland. Dat melden de Duitse politie en justitie.

4 uur geleden
Vliegtuigen in Europa doorzocht na bommeldingen

SOFIA (ANP/RTR) - Zeven vliegtuigen zijn dinsdag op Europese vliegvelden doorzocht vanwege bommeldingen. In Rome, Warschau, Murcia en Sofia werden vliegtuigen na landingen gecontroleerd op explosieven, maar deze werden niet gevonden. Het is niet bekend wie er achter de bommeldingen zit, en of het om een gecoördineerde actie gaat.

7 uur geleden
Parlement Groenland keurt veiligheidsdeal met VS goed

NUUK (ANP/RTR) - Het Groenlandse parlement is akkoord met een veiligheidsdeal met de Verenigde Staten. De overeenkomst maakte een einde aan de spanningen met de Amerikaanse president Donald Trump, die meermaals verklaarde het eiland bij zijn land te willen voegen.

7 uur geleden