Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Franse toprechtbank legt Macron klimaatdeadline op

Franse toprechtbank legt Macron klimaatdeadline op

PARIJS (ANP/RTR/AFP) - De hoogste bestuursrechter van Frankrijk heeft de regering van president Emmanuel Macron een klimaatdeadline opgelegd. De overheid krijgt drie maanden om te laten zien dat voldoende actie wordt ondernomen om de klimaatdoelen te halen.

Frankrijk speelde een belangrijke rol bij de totstandkoming van het klimaatverdrag van Parijs in 2015. De Raad van State (Conseil d'Etat) oordeelde echter dat de Franse regering herhaaldelijk haar eigen klimaatdoelen heeft gemist en maatregelen heeft uitgesteld.

De rechter heeft nog geen definitieve uitspraak gedaan, maar sluit niet uit dat de regering opdracht zal krijgen met aanvullende maatregelen te komen. Activisten spreken nu al over een "historische" uitspraak omdat de Raad van State duidelijk heeft gemaakt dat klimaatafspraken niet vrijblijvend zijn.

Mooie beloften

De procedure was aangespannen door de noordelijke plaats Grande-Synthe, die volgens de lokale autoriteiten wordt bedreigd door het stijgen van de zeespiegel. De advocaat van die plaats, oud-minister Corinne Lepage, concludeert dat de uitspraak van het hof betekent dat "beleid meer moet zijn dan mooie beloften op een stuk papier".

Ook in andere landen zijn rechtszaken gevoerd om overheden te dwingen zich aan klimaatafspraken te houden. Dat leidde in Nederland tot het veelbesproken klimaatzaak van Urgenda. De rechter besloot toen dat de CO2-uitstoot omlaag moet.

Meer uit Buitenland

Trump steekt middelvinger op naar man die scheldt over Epstein

DEARBORN (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft dinsdag zijn middelvinger opgestoken naar een fabrieksarbeider die hem aansprak op hoe de Epstein-affaire wordt behandeld. Het gebeurde bij een bezoek van Trump aan een Ford-fabriek in Dearborn.

1 uur geleden
VS roepen Amerikanen in Iran op te vertrekken

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten raden hun burgers die in Iran zijn aan om dat land onmiddellijk te verlaten. De afdeling consulaire zaken van het ministerie van Buitenlandse Zaken meldde dat op X.

5 uur geleden
Bloomberg: SpaceX maakt internetdienst Starlink gratis in Iran

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - SpaceX van Elon Musk biedt zijn internetdienst Starlink gratis aan in Iran, zeggen bronnen tegen persbureau Bloomberg. De Iraanse autoriteiten hebben vorige week een internetblokkade ingevoerd wegens de aanhoudende demonstraties in het land.

8 uur geleden
Aanklagers VS stappen op na dodelijke schietpartij in Minneapolis

MINNEAPOLIS (ANP) - Drie federale aanklagers in Minnesota hebben dinsdag ontslag genomen vanwege de schietpartij in Minneapolis waarbij Nicole Renee Good werd neergeschoten door de immigratiedienst (ICE), schrijft The New York Times. Volgens de krant stapten ze op vanwege een onderzoek naar de weduwe van Good en de terughoudendheid van het ministerie om de schutter te onderzoeken.

8 uur geleden
Axios: Witkoff ontmoette ex-kroonprins Iran in geheim overleg

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse gezant Steve Witkoff heeft het afgelopen weekend in het geheim de voormalige kroonprins van Iran, Reza Pahlavi, ontmoet. Dat meldt een hoge Amerikaanse functionaris aan nieuwssite Axios. Ze zouden het hebben gehad over de aanhoudende protesten in Iran.

9 uur geleden
VS bestempelen Moslimbroederschap als terroristische organisatie

WASHINGTON (AFP) - De Verenigde Staten hebben de Moslimbroederschap in Egypte, Libanon en Jordaniƫ aangemerkt als een buitenlandse terroristische organisatie. Afgelopen november gaf de Amerikaanse president Donald Trump al aan hiervoor de eerste stappen te hebben gezet.

11 uur geleden
Amerikaanse oud-president Clinton blijft weg van Epstein-verhoor

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De Amerikaanse oud-president Bill Clinton is dinsdag niet verschenen bij een verhoor voor een commissie van het Huis van Afgevaardigden, die onderzoek doet naar de invloedrijke contacten van zedendelinquent Jeffrey Epstein. De commissie wil daarom volgende week een procedure beginnen voor minachting van het Congres.

11 uur geleden