Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Franse toprechtbank legt Macron klimaatdeadline op

Franse toprechtbank legt Macron klimaatdeadline op

PARIJS (ANP/RTR/AFP) - De hoogste bestuursrechter van Frankrijk heeft de regering van president Emmanuel Macron een klimaatdeadline opgelegd. De overheid krijgt drie maanden om te laten zien dat voldoende actie wordt ondernomen om de klimaatdoelen te halen.

Frankrijk speelde een belangrijke rol bij de totstandkoming van het klimaatverdrag van Parijs in 2015. De Raad van State (Conseil d'Etat) oordeelde echter dat de Franse regering herhaaldelijk haar eigen klimaatdoelen heeft gemist en maatregelen heeft uitgesteld.

De rechter heeft nog geen definitieve uitspraak gedaan, maar sluit niet uit dat de regering opdracht zal krijgen met aanvullende maatregelen te komen. Activisten spreken nu al over een "historische" uitspraak omdat de Raad van State duidelijk heeft gemaakt dat klimaatafspraken niet vrijblijvend zijn.

Mooie beloften

De procedure was aangespannen door de noordelijke plaats Grande-Synthe, die volgens de lokale autoriteiten wordt bedreigd door het stijgen van de zeespiegel. De advocaat van die plaats, oud-minister Corinne Lepage, concludeert dat de uitspraak van het hof betekent dat "beleid meer moet zijn dan mooie beloften op een stuk papier".

Ook in andere landen zijn rechtszaken gevoerd om overheden te dwingen zich aan klimaatafspraken te houden. Dat leidde in Nederland tot het veelbesproken klimaatzaak van Urgenda. De rechter besloot toen dat de CO2-uitstoot omlaag moet.

Meer uit Buitenland

Senaat VS stemt tegen resolutie inperken macht Trump

WASHINGTON (ANP) - Een resolutie die de macht van president Donald Trump om aanvallen uit te voeren in Iran zou hebben ingeperkt, is gestrand in de Senaat. Zoals verwacht stemde een meerderheid tegen het voorstel, dat was ingediend door Democraat Tim Kaine en Republikein Rand Paul.

1 uur geleden
Israël versoepelt beperkingen, mensen mogen weer naar hun werk

TEL AVIV (ANP/AFP) - Israël versoepelt donderdag de beperkingen voor Israëlische burgers, meldt de krijgsmacht van het land. Zo zijn grotere openbare bijeenkomsten tot maximaal vijftig personen weer toegestaan en kunnen mensen weer naar hun werk, mits dat in de buurt is van een schuilkelder.

2 uur geleden
Hezbollah-leider geeft zich niet over en noemt verzet enige optie

BEIROET (ANP/AFP) - Hezbollah-leider Naim Qassem heeft in een toespraak gezworen zich niet over te geven na de recente aanvallen van Israël. "Wat Israël deed was geen reactie op een raketbeschieting, maar een agressie die van tevoren was voorbereid." Hij benadrukte dat verzet hun enige optie is.

3 uur geleden
Israël meldt nieuwe aanvallen op Iran, krachtige explosie gehoord

TEHERAN (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht zei woensdag een nieuwe aanvalsgolf op Iran te hebben uitgevoerd. Journalisten van persbureau AFP maakten melding van een krachtige explosie in Teheran en ook Iraanse staatsmedia meldden meerdere explosies in de hoofdstad.

4 uur geleden
VS zeggen dat Spanje militair wil samenwerken, Madrid ontkent

WASHINGTON (ANP) - Witte Huis-woordvoerster Karoline Leavitt heeft woensdag gezegd dat Spanje heeft ingestemd om met de VS samen te werken op militair gebied. De Spaanse minister van Buitenlandse Zaken José Manuel Albares ontkent dat.

4 uur geleden
VN: 100.000 mensen vluchtten uit Teheran in twee dagen oorlog

TEHERAN (ANP/AFP) - In de eerste twee dagen van de oorlog tussen Iran, de Verenigde Staten en Israël zijn ongeveer 100.000 mensen uit de Iraanse hoofdstad Teheran gevlucht, meldt de VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR. Sinds afgelopen zaterdag voeren de VS en Israël bombardementen uit op Iran, dat met vergeldingsaanvallen reageert.

4 uur geleden
Meer dan 70 doden in Libanon sinds uitbreken nieuwe gevechten

BEIROET (ANP/AFP) - Sinds er opnieuw gevechten zijn uitgebroken tussen Israël en Hezbollah zijn in Libanon 72 mensen gedood en meer dan 83.000 ontheemd geraakt. Dat meldt het Libanese ministerie van Volksgezondheid.

6 uur geleden