Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Franse staking treft scholen, treinvervoer en raffinaderijen

Franse staking treft scholen, treinvervoer en raffinaderijen

PARIJS (ANP/AFP/RTR) - In Frankrijk is dinsdag opnieuw een landelijke staking uit protest tegen de plannen van de Franse regering om de pensioenregels te veranderen, waaronder een verhoging van de pensioenleeftijd. De staking treft onder meer het onderwijs, treinverkeer en olieraffinaderijen. Ook ambtenaren leggen het werk neer.

Het is al de derde landelijke stakingsdag sinds 19 januari die in Frankrijk wordt gehouden. De vakbonden eisen dat de geplande verhoging van de pensioenleeftijd met twee jaar naar 64 jaar van tafel wordt gehaald, maar de regering van president Emmanuel Macron weigert toe te geven aan de eisen. Er zouden dinsdag tussen de 900.000 en 1,1 miljoen mensen meedoen aan de actie.

Bij de eerdere stakingen gingen meer dan 1 miljoen mensen door heel Frankrijk de straat op om te protesteren. Daarbij kwam het ook tot confrontaties met de politie. Volgens opiniepeilingen is ongeveer twee derde van de Franse bevolking tegen een hervorming van het pensioenstelsel. De links-radicale vakbond CGT zegt dat Macron een "gevaarlijk spel speelt" met zijn pensioenplannen nu mensen het al moeilijk hebben door de hoge kosten voor levensonderhoud.

Verstoringen

De staking zorgt dinsdag onder meer voor verstoringen in de metro en het openbaar vervoer in de hoofdstad Parijs en annuleringen van vluchten op de Parijse luchthaven Orly. Ook bij het Franse staatsspoorbedrijf SNCF vervallen ritten. Ongeveer de helft van de treinritten op langere afstand zou niet doorgaan.

Het Franse oliebedrijf TotalEnergies zei door de staking moeite te hebben met het transport van olieproducten vanuit raffinaderijen en een opslagplaats. Vakbond Force Ouvrière meldde stakingen bij raffinaderijen in Feyzin, bij Lyon en in Donges aan de Loire. Ook personeel van een Noord-Frans brandstofdepot heeft het werk neergelegd. Er is volgens TotalEnergies wel voldoende brandstof aanwezig op pompstations om tijdelijke problemen bij leveringen op te kunnen vangen.

Frankrijk is niet het enige land in Europa dat met stakingen te maken heeft. In Nederland is er een staking bij het streekvervoer en in Duitsland zijn er acties door werknemers van post- en pakketbezorger Deutsche Post. Daardoor is de bezorging van brieven en pakketjes in Duitsland ontregeld.

Meer uit Buitenland

Kremlin: ontmoeting Poetin en Zelensky mogelijk onder voorwaarden

MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Kremlin-woordvoerder Dmitri Peskov heeft zaterdag gezegd dat een ontmoeting tussen de Russische president Vladimir Poetin en zijn Oekraïense ambtgenoot Volodymyr Zelensky mogelijk is, mits "bepaalde resultaten" zijn bereikt en vastgelegd in akkoorden. Hij verduidelijkte niet wat die resultaten moeten zijn.

5 minuten geleden
Tientallen doden gemeld in Gaza in nieuw offensief

GAZA-STAD (ANP/RTR/AFP) - Tientallen Palestijnen zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag omgekomen door Israëlische aanvallen op de Gazastrook. Bij het Indonesische ziekenhuis in het noordelijke Beit Lahia zijn sinds middernacht 58 slachtoffers binnengebracht, zegt de ziekenhuisdirecteur. Volgens hem liggen veel mensen nog onder het puin van gebouwen. De Palestijnse autoriteiten meldden zeker tien doden in het naburige Jabalia en in Khan Younis, in het zuiden.

41 minuten geleden
VK vervolgt Iraniërs voor spionage en voorbereiden aanslag

LONDEN (ANP) - Drie Iraanse mannen die begin mei in het Verenigd Koninkrijk zijn aangehouden tijdens een grote antiterrorismeoperatie worden aangeklaagd voor spionage voor Iran. Dat heeft de Britse Metropolitan Police bekendgemaakt. De drie worden zaterdag voorgeleid.

1 uur geleden
Meerdere doden na storm in Amerikaanse staat Missouri

JEFFERSON CITY (ANP/DPA) - Een zware storm in de Amerikaanse staat Missouri heeft meerdere levens geëist, meldden Amerikaanse media vrijdag. In de stad St. Louis, met ongeveer 280.000 inwoners, zijn minstens vijf doden gevallen, meldden media zoals The New York Times en CNN, onder verwijzing naar de lokale autoriteiten. In Scott County, in het zuidwesten van de staat, kwamen twee mensen om het leven.

3 uur geleden
Rechter VS krijgt geen details in zaak van gedeporteerde man

ANNAPOLIS (ANP) - Een Amerikaanse rechter heeft vrijdag gezegd dat de regering-Trump nog steeds onvoldoende details heeft verstrekt over de pogingen om een ​​man terug te halen die ten onrechte uit de Verenigde Staten is gedeporteerd. De Salvadoraan Kilmar Abrego Garcia werd naar zijn thuisland gedeporteerd en wordt daar nu gevangengehouden.

8 uur geleden
Muzikantenbond steunt Springsteen en Swift na onlinetirades Trump

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse Bond van Muzikanten keurt de uitspraken van president Donald Trump over Bruce Springsteen en Taylor Swift af. Trump noemde Springsteen op zijn eigen sociale medium Truth Social onder meer "een uitgedroogde pruim" en zei dat hij zijn mond moest houden. Ook stelde hij dat Taylor Swift niet meer "hot" zou zijn nadat hij had gezegd dat hij haar haatte.

9 uur geleden
Israëlische leger: offensief in Gaza uitgebreid

TEL AVIV (ANP) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) heeft vrijdag gezegd een nieuw groot offensief in Gaza te zijn gestart. "De IDF is de afgelopen dag begonnen met het uitvoeren van uitgebreide aanvallen en het mobiliseren van troepen om de operationele controle over de gebieden van Gaza te verkrijgen", aldus de IDF in een bericht op het socialemediaplatform X.

10 uur geleden