Franse senaat blokkeert referendum over klimaatwet
PARIJS (ANP/RTR) - Fransen mogen zich voorlopig niet in een referendum uitspreken over de vraag of de aanpak van klimaatverandering in de grondwet moet worden opgenomen. President Emmanuel Macron had dat beloofd maar de senaat, het hogerhuis van het parlement, is daar geen voorstander van.
De stap zou bij een ja betekenen dat grondwettelijk wordt vastgelegd dat het vernietigen van de natuur een misdaad wordt. Een zogeheten conventie van 150 willekeurig gekozen burgers die de regering adviseren, had dat een jaar geleden voorgesteld.
Het lagerhuis van het parlement, waar de partij van Macron het voor het zeggen heeft, ging in het voorjaar wel akkoord met de grondwetswijziging om milieubescherming en biologische diversiteit te garanderen en klimaatverandering tegen te gaan.
Conservatieven
In de senaat hebben Macrons conservatieve tegenstanders een meerderheid. Zij hadden al gesleuteld aan de tekst waardoor die een stuk minder urgent werd. Onder hen heerst de vrees dat klimaatbeleid bedrijven te veel kan dwarsbomen.
Het laatste referendum in Frankrijk werd gehouden in 2005, toen de bevolking tegen een Europese grondwet stemde. Klimaat is een belangrijk thema bij de presidentsverkiezingen van volgend jaar, waarop net als in Nederland druk wordt uitgeoefend via rechterlijke uitspraken.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De NAVO staat in nauw contact met de Poolse autoriteiten na de raketcrash van afgelopen nacht, meldt een woordvoerder van het militaire hoofdkantoor van de NAVO. De hoogste commandant van de NAVO, Alexus Grynkewich, heeft na het incident al gesproken met de Poolse legerleiding.
35 minuten geledenKINSHASA (ANP/DPA) - Het dodental na de uitbraak van het ebolavirus in de Democratische Republiek Congo is opgelopen tot 1521. In het land zijn 3442 infecties vastgesteld sinds het eerste bekende ebolageval in april.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft donderdag nog eens 3,47 miljard euro aan Oekraïne uitgekeerd. Daarmee kan Oekraïne drones, raketten, straaljagers en luchtverdediging aanschaffen. Het is een deel van de 90 miljard euro van de EU voor Oekraïne voor 2026 en 2027.
1 uur geledenDUINKERKEN (ANP) - Bij pogingen vanaf de Franse kust naar Engeland te gaan met een 'taxi-boat' zijn volgens de Franse autoriteiten drie vrouwen en een man om het leven gekomen. Op een strand even ten westen van Duinkerken werden vroeg in de ochtend drie vrouwen aangetroffen die een poging met een dergelijk bootje naar Engeland te varen niet hebben overleefd.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De technoparade Zug der Liebe (Liefdestrein) in Berlijn gaat dit jaar niet door. De organisatie annuleerde het voor eind augustus geplande evenement na de recente aanslag bij de Pride in de hoofdstad.
1 uur geledenWARSCHAU (ANP/RTR) - Het object dat 's nachts crashte in het oosten van Polen, was vermoedelijk een Russische raket. Dat zei premier Donald Tusk tijdens spoedoverleg. Het ziet er volgens hem niet naar uit dat Polen doelwit was.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De schending van het Poolse luchtruim "onderstreept eens te meer dat de Russische agressie een bedreiging vormt voor de veiligheid van heel Europa", zegt voorzitter van de EU-leiders António Costa donderdag. Het Poolse luchtruim werd volgens hem geschonden door de massale Russische aanval op Oekraïne.
3 uur geleden