Franse senaat blokkeert referendum over klimaatwet
PARIJS (ANP/RTR) - Fransen mogen zich voorlopig niet in een referendum uitspreken over de vraag of de aanpak van klimaatverandering in de grondwet moet worden opgenomen. President Emmanuel Macron had dat beloofd maar de senaat, het hogerhuis van het parlement, is daar geen voorstander van.
De stap zou bij een ja betekenen dat grondwettelijk wordt vastgelegd dat het vernietigen van de natuur een misdaad wordt. Een zogeheten conventie van 150 willekeurig gekozen burgers die de regering adviseren, had dat een jaar geleden voorgesteld.
Het lagerhuis van het parlement, waar de partij van Macron het voor het zeggen heeft, ging in het voorjaar wel akkoord met de grondwetswijziging om milieubescherming en biologische diversiteit te garanderen en klimaatverandering tegen te gaan.
Conservatieven
In de senaat hebben Macrons conservatieve tegenstanders een meerderheid. Zij hadden al gesleuteld aan de tekst waardoor die een stuk minder urgent werd. Onder hen heerst de vrees dat klimaatbeleid bedrijven te veel kan dwarsbomen.
Het laatste referendum in Frankrijk werd gehouden in 2005, toen de bevolking tegen een Europese grondwet stemde. Klimaat is een belangrijk thema bij de presidentsverkiezingen van volgend jaar, waarop net als in Nederland druk wordt uitgeoefend via rechterlijke uitspraken.
Meer uit Buitenland
RIYAD (ANP/AFP) - De Houthi's uit Jemen zeggen zondag opnieuw de internationale luchthaven van de Saudische hoofdstad Riyad te hebben aangevallen. Dat gebeurde enkele uren nadat het vliegverkeer was hervat. Volgens vluchtvolgsite Flightradar24 werd zondag het merendeel van de vluchten geannuleerd.
23 minuten geledenBRASÍLIA (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De Braziliaanse senator Flávio Bolsonaro wil de uitslag van de presidentsverkiezingen laten vernietigen. Bolsonaro, die zondag verloor van de linkse president Luiz Inácio Lula da Silva, beschuldigt het hooggerechtshof ervan op het laatste moment de verkiezingsregels te hebben veranderd.
2 uur geledenPORT HURON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de Democratische kandidaat-senator Abdul El-Sayed zondag tijdens een verkiezingsbijeenkomst in Michigan een "jihadist" genoemd. Ook beweerde Trump zonder bewijs dat El-Sayed lid is van de Moslimbroederschap.
2 uur geledenBRASÍLIA (ANP/RTR) - De linkse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft de Braziliaanse presidentsverkiezingen gewonnen. Dat heeft de kiesraad zondag bekendgemaakt. Lula versloeg in de tweede ronde de radicaalrechtse senator Flávio Bolsonaro, de oudste zoon van oud-president Jair Bolsonaro, met 51,76 procent van de stemmen tegen 48,24 procent voor Bolsonaro. Lula begint daarmee aan zijn vierde ambtstermijn.
4 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Na meer dan een maand van protestacties worden vertegenwoordigers van de Franse scholieren maandag om 14.30 uur ontvangen door premier Sébastien Lecornu. Dat melden de organisaties Renouveau lycéen en Les Lycéens!
8 uur geledenBELGRADO (ANP/RTR) - De Servische oud-president Aleksandar Vučić heeft zijn nederlaag toegegeven tegenover de door studenten geleide protestbeweging bij de parlementsverkiezingen op zondag.
8 uur geledenBRASILIA (ANP/RTR) - Het Braziliaanse Hooggerechtshof heeft bepaald dat de stemtijd voor de beslissende ronde van de presidentsverkiezingen op zondag met twee uur wordt verlengd. Hiermee willigde het hof een verzoek in van het campagneteam van president Luiz Inácio 'Lula' da Silva.
8 uur geleden