Franse senaat blokkeert referendum over klimaatwet
PARIJS (ANP/RTR) - Fransen mogen zich voorlopig niet in een referendum uitspreken over de vraag of de aanpak van klimaatverandering in de grondwet moet worden opgenomen. President Emmanuel Macron had dat beloofd maar de senaat, het hogerhuis van het parlement, is daar geen voorstander van.
De stap zou bij een ja betekenen dat grondwettelijk wordt vastgelegd dat het vernietigen van de natuur een misdaad wordt. Een zogeheten conventie van 150 willekeurig gekozen burgers die de regering adviseren, had dat een jaar geleden voorgesteld.
Het lagerhuis van het parlement, waar de partij van Macron het voor het zeggen heeft, ging in het voorjaar wel akkoord met de grondwetswijziging om milieubescherming en biologische diversiteit te garanderen en klimaatverandering tegen te gaan.
Conservatieven
In de senaat hebben Macrons conservatieve tegenstanders een meerderheid. Zij hadden al gesleuteld aan de tekst waardoor die een stuk minder urgent werd. Onder hen heerst de vrees dat klimaatbeleid bedrijven te veel kan dwarsbomen.
Het laatste referendum in Frankrijk werd gehouden in 2005, toen de bevolking tegen een Europese grondwet stemde. Klimaat is een belangrijk thema bij de presidentsverkiezingen van volgend jaar, waarop net als in Nederland druk wordt uitgeoefend via rechterlijke uitspraken.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - President Donald Trump heeft beklemtoond dat de minister van Binnenlandse Veiligheid, Kristi Noem, niet aftreedt naar aanleiding van de schietpartij afgelopen weekend in Minneapolis in de staat Minnesota, waarbij een 37-jarige man door federale agenten werd doodgeschoten.
16 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse componist Philip Glass heeft de wereldpremière van zijn nieuwe stuk in het Kennedy Center in Washington geschrapt. Het National Symphony Orchestra zou in juni voor het eerst zijn stuk Symphony No. 15: Lincoln spelen. Maar Glass wil niet dat dit doorgaat nu president Donald Trump het culturele centrum heeft overgenomen.
19 minuten geledenMINNEAPOLIS (ANP) - De Amerikaanse federale autoriteiten beschuldigen twee vrouwen van geweld tegen federale agenten na de dood van Alex Pretti in de staat Minnesota. Ze zouden agenten in de vingers hebben gebeten, berichten lokale en landelijke media als NBC News en de Minnesota Star Tribune. In één geval zou een deel van de vinger zijn afgebeten.
21 minuten geledenTEGUCIGALPA (ANP/AFP) - De conservatieve ondernemer en politicus Nasry Juan Asfura Zablah is na de gewonnen presidentsverkiezingen geïnstalleerd als president van Honduras. Asfura werd in zijn campagne geprezen door president Donald Trump.
24 minuten geledenMEXICO-STAD (ANP/RTR) - De Mexicaanse president Claudia Sheinbaum leek desgevraagd op een persconferentie te erkennen dat haar land olieleveranties aan Cuba heeft gestaakt, maar ze beklemtoonde dat dat niet was onder Amerikaanse druk.
30 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse oud-president Joe Biden heeft het overheidsoptreden in Minneapolis (Minnesota) scherp veroordeeld. "Geweld en terreur hebben geen plek in de Verenigde Staten van Amerika, vooral niet wanneer onze eigen overheid achter Amerikaanse burgers aangaat", meldt hij op X.
1 uur geledenOTTAWA (ANP/RTR) - De Canadese premier Mark Carney ontkent zijn kritische uitspraken over Donald Trump en de VS te hebben teruggenomen. Maandag zei de Amerikaanse minister van Financiën nog dat Carney in een telefoongesprek met de Amerikaanse president zou zijn teruggekomen op zijn woorden.
3 uur geleden