Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Franse senaat blokkeert referendum over klimaatwet

Franse senaat blokkeert referendum over klimaatwet

PARIJS (ANP/RTR) - Fransen mogen zich voorlopig niet in een referendum uitspreken over de vraag of de aanpak van klimaatverandering in de grondwet moet worden opgenomen. President Emmanuel Macron had dat beloofd maar de senaat, het hogerhuis van het parlement, is daar geen voorstander van.

De stap zou bij een ja betekenen dat grondwettelijk wordt vastgelegd dat het vernietigen van de natuur een misdaad wordt. Een zogeheten conventie van 150 willekeurig gekozen burgers die de regering adviseren, had dat een jaar geleden voorgesteld.

Het lagerhuis van het parlement, waar de partij van Macron het voor het zeggen heeft, ging in het voorjaar wel akkoord met de grondwetswijziging om milieubescherming en biologische diversiteit te garanderen en klimaatverandering tegen te gaan.

Conservatieven

In de senaat hebben Macrons conservatieve tegenstanders een meerderheid. Zij hadden al gesleuteld aan de tekst waardoor die een stuk minder urgent werd. Onder hen heerst de vrees dat klimaatbeleid bedrijven te veel kan dwarsbomen.

Het laatste referendum in Frankrijk werd gehouden in 2005, toen de bevolking tegen een Europese grondwet stemde. Klimaat is een belangrijk thema bij de presidentsverkiezingen van volgend jaar, waarop net als in Nederland druk wordt uitgeoefend via rechterlijke uitspraken.

Meer uit Buitenland

Israël waarschuwt voor aanslagen in het buitenland op 7 oktober

TEL AVIV (ANP/DPA) - De Israëlische Nationale Veiligheidsraad (NSC) heeft gewaarschuwd voor aanslagen op Israëliërs en Joden over de hele wereld komende woensdag. Het is dan drie jaar sinds de Hamas-aanslagen van 7 oktober op Israël. "Terroristische organisaties, aangevoerd door Iran en zijn bondgenoten, Hamas en wereldwijde jihadistische groeperingen, zien de datum als een belangrijke mijlpaal", aldus de raad.

33 minuten geleden
Franse premier schrapt lessen op scholen voor overleg

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse premier Sébastien Lecornu heeft in het parlement gezegd dat de lessen op middelbare scholen deze week worden geschrapt om tijd te maken voor intern overleg in de onderwijsinstellingen. Hij sprak van "een periode voor interne democratie" waar de minister van Onderwijs Édouard Geffray tijd voor wil.

42 minuten geleden
Separatisten Mali weg uit strategisch belangrijke plaats

BAMAKO (ANP/RTR) - Separatisten in Mali hebben hun terugtrekking gemeld uit de strategisch belangrijke plaats Kidal. Dat is volgens het Azawad Liberation Front (FLA) een reactie op luchtaanvallen van de strijdkrachten.

1 uur geleden
NBC: Republikeinen geven 700 miljoen extra uit aan verkiezingen

WASHINGTON (ANP) - Republikeinen hebben sinds 1 september meer dan 700 miljoen dollar (622 miljoen euro) uitgegeven aan extra advertenties rond de midterms, de tussentijdse verkiezingen in de VS. Volgens NBC News is het geld bedoeld om te voorkomen dat Democraten er op onverwachte plekken met de winst vandoor gaan.

1 uur geleden
Ouders en leraren lopen mee met scholierenbetoging

LYON (ANP) - Bij de middelbare scholierenbetoging in Lyon zijn volgens Franse media de betogers vergezeld van leraren, ouders en vakbondsmensen. Ouders zijn niet alleen verontwaardigd over misstanden in het onderwijs, maar ook bezorgd over de veiligheid van hun kinderen tijdens de demonstraties.

1 uur geleden
Trump Jr. betaalde feestkosten terug, zegt Russische zakenman

ISTANBUL (ANP/BLOOMBERG) - Een Russische zakenman die betaalde voor feesten rond de bruiloft van de zoon van Donald Trump, heeft zijn geld teruggekregen. "Hij heeft het terugbetaald, maar ik begreep niet waarom, want ik zie het niet als een bijzonder cadeau", zei Oemar Kremljov in Istanbul tegen de pers.

1 uur geleden
Brussel wil vetorecht inperken als EU gaat uitbreiden

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil het vetorecht van lidstaten inperken op bepaalde onderwerpen als de EU gaat uitbreiden. Dat staat in een voorstel dat het dagelijks bestuur van de EU dinsdag presenteert. Om sneller en effectiever te kunnen beslissen over sancties, belasting op energie en belastingfraude, zou akkoord van een zogeheten gekwalificeerde meerderheid van de lidstaten genoeg moeten zijn, aldus de Commissie.

2 uur geleden