Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Franse schrijvers en uitgevers spannen zaak aan tegen Meta om AI

Franse schrijvers en uitgevers spannen zaak aan tegen Meta om AI

PARIJS (ANP/AFP/RTR) - De belangrijkste uitgeverij- en auteursverenigingen in Frankrijk hebben een rechtszaak aangespannen tegen Meta, het Amerikaanse moederbedrijf van onder meer Facebook en Instagram. De verenigingen beschuldigen het bedrijf van het op grote schaal schenden van het auteursrecht. Meta zou illegaal materiaal hebben gebruikt voor het trainen van AI-modellen.

De zaak is aangespannen door de Nationale Uitgeversbond (SNE), de nationale vakbond van auteurs en componisten (SNAC) en de Vereniging van Letterkundigen (SGDL). Volgens SNE-directeur Renaud Lefebvre moet de procedure als voorbeeld dienen. "Het is een beetje een David tegen Goliath-strijd", stelt hij. Een afgevaardigde van SNAC spreekt van een "monumentale plundering" door Meta.

De Franse partijen hebben niet bekendgemaakt wat de geschatte schade is die Meta heeft veroorzaakt. SGDL-voorzitter Christophe Hardy riep AI-ontwikkelaars op "het wettelijk kader te respecteren en, waar relevant, compensatie te vinden voor het gebruik van werken die de technologie voeden".

Erkend

Het gaat om de eerste juridische actie tegen een groot AI-bedrijf in Frankrijk. Vooral in de Verenigde Staten lopen meerdere rechtszaken rond vergelijkbare kwesties, ook tegen andere techbedrijven.

Meta heeft eerder erkend dat het gebruik heeft gemaakt van een database om een van zijn modellen te trainen. Hierin stonden de teksten van ongeveer 200.000 boeken, waaronder enkele in het Frans. In een aparte rechtszaak in de VS die werd aangespannen door auteurs, gaf Meta toe deze data tot 2023 te hebben gebruikt. Het bedrijf beweerde dat dit onder "fair use" van de auteursrechtelijk beschermde boeken viel, een soort beperking van het auteursrecht in de VS.

Meer uit Financieel

AEX-index zakt flink weg, Philips wint na cijfers

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging dinsdag hard omlaag. Het aandeel Philips opende flink hoger, maar zag die stevige koerswinst snel verdampen. Het zorgtechnologiebedrijf boekte meer omzet en winst in het derde kwartaal, ondanks de impact van de hogere importheffingen die de Verenigde Staten dit jaar hebben ingevoerd. Het sterkst groeide het onderdeel dat producten maakt voor de persoonlijke verzorging, zoals scheerapparaten.

11 minuten geleden
Nintendo: verkoop 19 miljoen Switch 2-consoles dit boekjaar

KYOTO (ANP/AFP) - Nintendo verwacht in het lopende boekjaar veel meer van zijn nieuwe gameconsole Switch 2 te verkopen dan eerder gedacht. Volgens het Japanse gamebedrijf worden er in het boekjaar tot eind maart nu naar verwachting 19 miljoen Switch 2-computers verkocht. Eerder werd uitgegaan van 15 miljoen stuks.

1 uur geleden
China beschuldigt Nederland van verstoring chipaanvoer Nexperia

BEIJING (ANP/RTR/BLOOMBERG) - China geeft Nederland de schuld van de "onrust en chaos" in de wereldwijde halfgeleiderproductie en aanvoerketen van chips. Die is ontstaan doordat de Nederlandse overheid Nexperia in beslag heeft genomen, zegt het Chinese ministerie van Handel.

1 uur geleden
Philips voert winst op ondanks hogere importheffingen

AMSTERDAM (ANP) - Zorgtechnologieconcern Philips heeft zijn omzet en winst in het afgelopen kwartaal opgevoerd, ondanks de impact van de hogere importheffingen die de Verenigde Staten dit jaar hebben ingevoerd. Het sterkst groeide het onderdeel dat producten maakt voor de persoonlijke verzorging, zoals scheerapparaten.

2 uur geleden
UWV verwacht de komende jaren iets meer banen in Nederland

AMSTERDAM (ANP) - Het aantal banen in Nederland zal de komende jaren iets groeien, ondanks veel onzekerheid door onder meer geopolitieke spanningen, importheffingen en technologische ontwikkelingen als automatisering en AI. Het aantal banen neemt tot 2027 met 1,1 procent toe, verwacht uitkeringsinstantie UWV in zijn jaarlijkse arbeidsmarktrapport.

2 uur geleden
Opnieuw minder nieuwe woningen in voormalige kantoren en winkels

DEN HAAG (ANP) - Het aantal nieuwe woningen in voormalige kantoren en winkels is afgelopen jaar opnieuw afgenomen. Vooral in voormalige winkels leverden minder vaak een nieuwe woning op. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) na onderzoek op verzoek van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening.

2 uur geleden
Wall Street start november optimistisch na megadeal in AI-sector

NEW YORK (ANP) - De technologiesector op Wall Street is optimistisch aan de nieuwe beursmaand begonnen, aangewakkerd door een grote AI-deal. Amazon en OpenAI sloten maandag een overeenkomst ter waarde van 38 miljard dollar, waarbij de eigenaar van ChatGPT rekenkracht van Amazon Web Services gaat gebruiken. Daarmee krijgt OpenAI toegang tot honderdduizenden geavanceerde Nvidia-processors om de populaire chatbot verder te ontwikkelen. Techconcern Amazon werd hiervoor beloond door beleggers met een 4 procent hogere koers.

11 uur geleden