Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Franse schrijfster Ernaux wint Nobelprijs voor de Literatuur

Franse schrijfster Ernaux wint Nobelprijs voor de Literatuur

STOCKHOLM/AMSTERDAM (ANP/RTR/AFP) - De Franse schrijfster Annie Ernaux heeft de Nobelprijs voor de Literatuur gewonnen. De verantwoordelijke Zweedse Academie looft Ernaux voor haar moed en "klinische scherpte", waarmee ze schrijft over de "bronnen, vervreemdingen en beperkingen van ons persoonlijke geheugen". De laureaat vindt de toekenning een "zeer grote eer", maar ook "een grote verantwoordelijkheid" om te getuigen van "eerlijkheid en rechtvaardigheid", zo reageerde ze.

De 82-jarige Ernaux heeft vooral autobiografische boeken geschreven. Haar bekendste boek is De Jaren (Les Années) uit 2008, waarvoor ze een tiental literaire prijzen ontving. Ernaux schrijft veelal over ingrijpende zaken die in een vrouwenleven kunnen voorkomen, zoals een clandestiene abortus in 1963 in Het voorval (L’événement), dat recent is verfilmd door regisseur Audrey Diwan. Van haar boeken zijn er meerdere in Nederlandse vertaling, meestal van Rokus Hofstede, verschenen bij de Arbeiderspers. Een nieuwe, Een jongeman, komt komend voorjaar.

Volgens de site van de Nederlandse uitgeverij schrijft Ernaux geen romans in de traditionele zin van het woord. "Het zijn récits, verhalen die ogenschijnlijk slechts verslag doen van gebeurtenissen uit haar leven." Ze vertelt "sober en ingehouden, ze getuigt, registreert, verhaalt vanuit haar herinneringen. Juist die droge, afstandelijke toon intrigeert je als lezer: achter de documentaire schuilt een heftige wereld."

Reactie uitgever

De Nederlandse uitgeefster Elik Lettinga is dolblij, vertelde ze het ANP. "Ik zit al aan de champagne. Vlak van tevoren zei ik: ik hoop toch zo dat het Annie Ernaux is. Omdat ze geweldige boeken schrijft en dat al heel lang. Dit komt haar zó toe. Haar werk is magnifiek en nu gaan nog meer lezers dat ontdekken!" Lettinga noemt het werk springlevend, relevant en de toekenning ook goed voor vrouwen, omdat de onderwerpen hen speciaal zo aangaan. Vier Nederlandse vertalingen zijn momenteel leverbaar en de uitgeverij gaat zich beraden op nieuwe drukken van andere vertalingen en het vertalen van andere boeken van Ernaux.

De Zweedse Academie staat er niet om bekend dat het de literatuurprijs per definitie uitreikt aan goedverkopende auteurs. De afgelopen jaren kregen relatief minder bekende schrijvers de prijs, zoals de Brits-Tanzaniaanse Abdulrazak Gurnah en de Amerikaanse Louise Glück.

Prijs

De prijs bestaat uit een medaille en 10 miljoen Zweedse kroon, ruim 900.000 euro. De uitreiking van Nobelprijzen vindt traditiegetrouw in december plaats in Stockholm.

Meer uit Buitenland

Zelensky bevestigt dat de VS weer wapens leveren

KYIV(ANP/RTR/DPA) - De Verenigde Staten gaan verder met het leveren van wapens aan Oekraïne. President Volodymyr Zelensky zei vrijdag daarover toezeggingen te hebben gekregen. "Volgens alle berichten zijn de wapenleveringen hervat", aldus de president in een videoboodschap.

6 uur geleden
Amerikaans hof oordeelt tegen deal met vermeend brein 9/11

WASHINGTON (ANP/RTR) - Een Amerikaans hof van beroep zet een streep door een juridische deal met Khalid Sheikh Mohammed, die gezien wordt als het brein achter de aanslagen van 11 september 2001. Volgens het hof stond de toenmalige minister van Defensie, Lloyd Austin, in zijn recht om de deal tegen te houden.

7 uur geleden
Trump op bezoek in overstromingsgebied Texas

HOUSTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump is in de Amerikaanse staat Texas om de schade te bekijken na de overstromingen van een week geleden. Trump en zijn vrouw Melania gaven hulpverleners de hand om ze te bedanken. Ook ontmoetten ze nabestaanden van de minstens 120 mensen die zijn omgekomen bij de ramp van 4 juli.

8 uur geleden
Overleg over tweestatenoplossing Israël Palestina nu eind juli

NEW YORK (ANP/RTR) - Een uitgestelde conferentie van de Verenigde Naties om te werken aan een tweestatenoplossing tussen Israël en de Palestijnen staat nu gepland voor 28 en 29 juli, aldus diplomaten. De conferentie werd vorige maand afgeblazen toen Israël een militaire aanval op Iran begon.

9 uur geleden
Toeschouwer gedood bij stierenrennen in Zuid-Frankrijk

GÉNÉRAC (ANP) - In de Zuid-Franse plaats Générac is een man overleden nadat hij gewond was geraakt bij het stierenrennen. De burgemeester van het plaatsje ten zuiden van Nîmes heeft dat bekendgemaakt.

10 uur geleden
Sloveense regering wil NAVO-referenda terugdraaien

LJUBLJANA (ANP) - De Sloveense regering wil af van de voorgenomen referenda over het NAVO-lidmaatschap en het bijbehorende fors hogere defensiebudget. Het parlement moet dat laatste referendum terugdraaien, vindt premier Robert Golob volgens persbureau STA. Dan kan het andere ook van tafel.

11 uur geleden
Leger Israël zegt lessen te hebben geleerd van hulpincidenten

JERUZALEM (ANP/AFP) - Het Israëlische leger zegt "lessen" te hebben geleerd van de incidenten bij de hulpdistributiepunten in de Gazastrook. Volgens de Verenigde Naties zijn daar sinds eind mei bijna 800 mensen omgekomen toen ze voedsel probeerden op te halen.

12 uur geleden