Franse scholen herdenken onthoofde leraar Samuel Paty
PARIJS (ANP) - De onthoofde leraar Samuel Paty is massaal herdacht op scholen in heel Frankrijk. Het is zaterdag een jaar geleden dat hij om het leven werd gebracht vanwege het tonen van spotprenten van de islamitische profeet Mohammed tijdens een les maatschappijleer.
Op veel scholen hielden leerlingen en leraren een minuut stilte. Er zijn ook debatten gehouden en documentaires getoond over onder meer de rol en invloed van religie in de maatschappij. Onderwijsinstellingen bepaalden zelf het programma. Zaterdag worden eveneens herdenkingen gehouden voor de 47-jarige leraar.
Paty werd op 16 oktober 2020 aangevallen toen hij na werktijd naar huis liep in de plaats Conflans-Sainte-Honorine, niet ver van Parijs. Hij werd op straat neergestoken en onthoofd. De door de politie doodgeschoten dader was een 18-jarige, geradicaliseerde vluchteling uit Tsjetsjenië. De man was uit op wraak vanwege de cartoons die Paty had getoond.
De dood van Paty veroorzaakte een schokgolf in Frankrijk en ook daarbuiten. De leraar wordt gezien als een symbool voor de vrijheid van meningsuiting. De Franse president Emmanuel Macron kondigde vanwege de moord een hardere aanpak van moslimextremisme aan. Paty werd door hem omschreven als een held van de Franse republiek.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - Noodweer en windstoten hebben op meerdere plekken in West-Europa tot problemen geleid. Het noodweer dat gepaard gaat met storm Austen trok de afgelopen uren noordwaarts richting België en Nederland.
43 minuten geledenTAIPEI (ANP/AFP) - In Taiwan is één persoon omgekomen en zijn zeker 350 gewond geraakt door de gevolgen van tyfoon Champi in Taiwan. Volgens de autoriteiten werd een persoon meegesleurd door golven die door de tyfoon werden opgewekt, waarna de persoon overleed.
1 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse president Emmanuel Macron heeft de dodelijke schietpartij bij Trappes, nabij Parijs, vrijdag een "daad van terreur" genoemd. Ook zei hij dat de slachtoffers doelwit waren vanwege hun religie en huidskleur. Macron noemde het incident verder een keerpunt voor Frankrijk.
1 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De antiterrorismeafdeling van het Franse OM heeft formeel een terrorismeonderzoek geopend naar de verdachte van de dodelijke schietpartij nabij Parijs eerder op vrijdag. Daardoor kwam al zeker één iemand om het leven. Vijf anderen zijn gewond, van wie er drie in kritieke toestand verkeren. Een van hen is een 12-jarig meisje.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - Een afvaardiging van de Franse scholieren roept op tot nieuwe demonstraties na in hun ogen niet toereikende toezeggingen van president Emmanuel Macron. Volgens de groep deed het Franse staatshoofd enkele heldere toezeggingen over onderwijshervormingen, maar is het wachten op "concrete voortgang", zo meldt BFMTV.
2 uur geledenMANILA (ANP/RTR) - De autoriteiten in de Filipijnen zijn een onderzoek begonnen naar Thomas Markle, de vader van Meghan Markle. De 82-jarige schoonvader van de Britse prins Harry, die een periode in het Filipijnse Cebu heeft gewoond, wordt beschuldigd van het bezit van beelden van seksueel kindermisbruik.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland zegt met Oekraïne de details te bespreken rond een humanitair bestand in het door Rusland bezette Oekraïense Olesjky. Dat bestand werd bemiddeld door de Amerikaanse presidentsvrouw Melania Trump, zo meldde het Witte Huis vrijdag.
3 uur geleden