
Franse regering veroordeelt wreedheden tegen burgers in Syrië
PARIJS (ANP/AFP/DPA) - De Franse regering heeft "wreedheden tegen burgers en tegen gevangenen" in Syrië veroordeeld. In het noordwesten van Syrië zijn meldingen geweest van talrijke executies van leden van een religieuze minderheid, de alawieten. Frankrijk roept de Syrische regering op de wreedheden te onderzoeken en de daders te bestraffen.
De in december ten val gebrachte president Bashar al-Assad behoort tot de alawitische minderheid die vooral in de kustgebieden van het noordwesten woont. Volgens de waarnemers van het Observatorium voor de Mensenrechten (SOHR) zijn er al meer dan 530 alawitische burgers om het leven gebracht, onder wie ook vrouwen en kinderen.
In de sinds donderdag woedende strijd zouden al 745 burgers en 210 strijders zijn omgekomen volgens de waarnemers van het SOHR.
Executies
Volgens het SOHR gaan executies gepaard met wreedheden en plunderingen. De troepen en milities van de nieuwe machthebber in Damascus zijn in de regio's van Latakia en Tartus afgelopen week in gevecht geraakt met voormalige militairen van Assads regime. De gevechten duren nog voort, maar volgens Damascus wordt de orde hersteld.
Het nieuwe regime in Damascus bestaat uit voormalige extremistische en soennitische rebellen onder wie velen die aanhangers van jihadistische groepen zijn geweest. Zij vormen nu de provisorisch gevormde nieuwe Syrische strijdkrachten die ook met plaatselijke milities optrekt.
Zondag komen in de Jordaanse hoofdstad Amman topfunctionarissen uit Irak, Jordanië, Syrië en Turkije bijeen om veiligheidskwesties in de regio te bespreken. De bijeenkomst was al voor de uitbarsting van het geweld in het noordwesten van Syrië gepland. Het zou voornamelijk gaan om de dreiging van de overblijfselen van terreurgroep Islamitische Staat en gevangengenomen jihadisten of hun verwanten die in noordoostelijk Syrië in kampen vastzitten.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP/DPA) - In zijn afscheidsrede heeft de Duitse bondskanselier Olaf Scholz de democraten in zijn land tot samenhang opgeroepen. Hij noemde de komende machtswisseling een "uitdrukking van democratische normaliteit".
32 minuten geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - Israël heeft luchtaanvallen uitgevoerd in Jemen na een raketaanval een dag eerder door Houthi-rebellen op de internationale luchthaven bij Tel Aviv. De Houthi's meldden Amerikaans-Israëlische luchtaanvallen op onder meer de haven van Hodeidah aan de Rode Zee.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering wil ongedocumenteerde immigranten 1000 dollar (ongeveer 884 euro) geven als ze bereid zijn vrijwillig het land te verlaten. De overheid betaalt bovendien de reiskosten. Het geld wordt uitbetaald als iemand zijn terugkeer heeft bevestigd via een daarvoor bestemde app.
3 uur geledenBOEKAREST (ANP/AFP/RTR) - De pro-Europese premier van Roemenië, Marcel Ciolacu, heeft zijn aftreden aangekondigd. De sociaaldemocraat trekt zijn centrumlinkse partij terug uit de regeringscoalitie na het enorme verkiezingssucces van uiterst rechts. De extreem nationalistische George Simion won een dag eerder de eerste ronde van de presidentsverkiezingen met een ruime voorsprong. De kandidaat van Ciolacu's coalitie slaagde er niet in de tweede ronde te halen.
4 uur geledenVILNIUS (ANP/AFP) - Litouwen gaat 1,1 miljard euro uitgeven om zijn grenzen met Rusland en Belarus te versterken, maakte het NAVO-lid maandag bekend. Het grootste deel van het geld, 800 miljoen, wordt gebruikt om antitankmijnen aan te schaffen.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De langverwachte rechtszaak tegen Sean 'Diddy' Combs is maandag van start gegaan. In de rechtbank van New York begon de selectie van de jury die zal oordelen of de rapper zich schuldig heeft gemaakt aan onder meer mensenhandel en seksueel misbruik.
5 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP/RTR) - Israël wil gebieden in de Palestijnse Gazastrook gaan bezetten, aldus de Israëlische premier Benjamin Netanyahu in een videoboodschap. Volgens een topfunctionaris wordt nog wel eerst geprobeerd een deal te sluiten over de Israëlische gijzelaars die zich in handen van Hamas in Gaza bevinden.
5 uur geleden